Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rozpoutal Trump válku? Izraelské letectvo bombarduje Pásmo Gazy. Fotky hrůzy

  Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že sem přesune z Tel Avivu americké velvyslanectví. Palestinci proti jeho prohlášení začali demonstrovat a propukly nepokoje a hrozí otevřený konflikt v zemi. | foto: Reuters

  Napětí kolem Jeruzaléma se vyostřuje. Izraelské letectvo provedlo nálet na Pásmo Gazy, při kterém zabili dva členy hnutí Hamás. Útok byl odvetou za předchozí raketovou palbu na Izrael. Napětí mezi Izraelem a Palestinou se vyostřuje kvůli rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

  Členové radikálního palestinsko-islámského hnutí Hamás vypálili v pátek na Izrael nejméně tři rakety.

  Nálet byl odvetou za předchozí raketovou palbu z pásma na Izrael. Ve východním Jeruzalémě a Betlémě se dnes sešli Palestinci k dalšímu protestu proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalémě.

  Radikálové vypálili na Izrael nejméně tři rakety v pátek, kdy se odehrály v muslimském světě masové protiamerické a protiizraelské protesty. Na palestinských územích při nich zemřel jeden člověk a stovky lidí byly zraněny. Protesty vyvolalo Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

  Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že...

  Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že...

  Izraelská armáda dnešní útok potvrdila v prohlášení, v němž se uvádí, že letadlo zaútočilo na čtyři „objekty teroristického Hamásu - na dvě dílny na výrobu zbraní, na zbrojní skladiště a vojenský komplex“. Hamás potvrdil smrt dvou svých členů.

  Izraelci bombardovali Pásmo Gazy také v pátek a zranili při tom podle agentury AFP 14 lidí, mezi nimiž byly i děti a ženy.

  Protesty proti Trumpovu kroku dnes pokračovaly ve východním Jeruzalémě a v Betlémě, ale jejich účastníky rozehnali izraelští policisté na koních. Policejní mluvčí Mickey Rosenfeld řekl, že nikdo nebyl zraněn. „Policejní bezpečnostní opatření stále platí hlavně v blízkosti (jeruzalémského) Starého Města. Policie bude jakýkoli incident řešit okamžitě,“ řekl Rosenfeld.

  Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že...

  Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že sem přesune z Tel Avivu americké velvyslanectví. Palestinci proti jeho prohlášení začali demonstrovat a propukly nepokoje a hrozí otevřený konflikt v zemi.

  Vůdce palestinského Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že ten, kdo si myslí, že reakce Palestinců na Trumpovo rozhodnutí skončí protesty, se mýlí. Hamás už dříve vyzval k zahájení třetího protiizraelského povstání - intifádě. K pátečním protestům řekl, že „davy Palestinců bez jakékoli pochybnosti dokazují, že Jeruzalém je sídlem všech svobodných lidí světa“. „Trump ani nikdo jiný nemůže nic změnit na historické a geografické pravdě ani na tom, čím je toto posvátné město,“ řekl Haníja. Prohlásil, že zástupci Hamásu se ve čtvrtek sejdou s delegací konkurenčního Fatahu, aby se dohodli na společném postupu v reakci na krok USA. Podle něj Trump porušil rezoluci OSN a o tom musí jednat Rada bezpečnosti OSN. Prezident podle Haníji ohrozil stabilitu regionu a celého světa.

  Ke kritikům Trumpova rozhodnutí se dnes připojila vláda Spojených arabských emirátů. Podle státního ministra pro zahraniční záležitosti Anvara Karkáše je uznání Jeruzaléma darem pro radikály. „Radikálové a extremisté to použijí k šíření nenávisti,“ řekl Karkáš.

  Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že...

  Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že...

  Proti Trumpovi ostře vystoupila také palestinská samospráva Mahmúda Abbáse. Jeho úřad dnes potvrdil, že se Abbás nesejde s americkým viceprezidentem Mikem Pencem při jeho nadcházející návštěvě. Pence přijede do Izraele 17. prosince a s Abbásem se chtěl podle původních informací sejít 19. prosince. „Jednání viceprezidenta v Palestině se konat nebude,“ řekl dnes Abbásův poradce Madždí Chálidí.

  Proti rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele protestovali v pátek muslimové po celém světě. Naopak prezident Miloš Zeman se jednoznačně postavil za rozhodnutí Bílého domu. Na konfrence SPD, strany Tomio Okamura, označil Evropu za zbabělou, protože podle něj dělá vše, aby propalestinské teroristické hnutí mělo převahu nad hnutím proizraelským. Český prezident, známý svými proizraelskými postoji, v minulých dnech přivítal vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o přesunu americké ambasády do Jeruzaléma.

  Začíná se bojovat i v ulicích.

  Začíná se bojovat i v ulicích.

  Při útoku na pásmo Gázy bylo zraněno nejméně 25 lidí.

  Při útoku na pásmo Gázy bylo zraněno nejméně 25 lidí.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:33 8. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   18
  • Tvl
   8
  • Haha
   5
  • Trapas
   4
  • Cože
   2
  • Sladký
   2

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz