Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Lucie Talmanová: Dalík i nevlastní syn Tomáš jsou oběti, každý ale jinak

  Lucie Talmanová | foto: Jiří PitrofExpres.cz

  Lucie Talmanová svého času v Poslanecké sněmovně zaujala veřejnost nejdříve svým oslňujícím vzhledem, poté vztahem s Mirkem Topolánkem, za něhož se posléze provdala a mají spolu syna. Nikdy to ale nebyla křehká panenka na okrasu, vždy vystupovala jako silná žena s neměnným a často svéhlavým názorem. Jak se změnila od té doby, co zmizela z očí veřejnosti, z čeho má obavy a jaká by to byla první dáma? Otevíráme další díl rozhovorů s manželkami prezidentských kandidátů.

  Váš manžel tvrdí, že si jako závaží s sebou táhne Dalíka. Co pro vás znamená jméno Dalík?

  Děkuji za tuto otázku. Marka jsem si vždy velmi vážila. Pro mě je to jeden z nejvzdělanějších mužů, které jsem v životě potkala. Byli jsme si velmi blízcí především v tom, že jsme oba introverti. On je tedy až extrémně. Nesmírně jsem obdivovala jeho přátelství s mým mužem, které bylo jako z nějaké knihy. Položte si otázku, kolikrát v životě potkáte někoho, s kým si tak dobře rozumíte a máte blízký vztah. A proto to, co se s ním stalo, mě velmi zasáhlo a těžko se mi o tom hovoří.

  Přesto se na to musím zeptat, není vám ho líto za to, jak skončil?

  Lítost je nesmírně slabé slovo. Nikam nekandiduji, nejsem ani Markův obhájce a nechci, aby má slova někdo později dezinterpretoval a použil je proti mému manželovi, protože zrovna kandiduje na prezidenta. Takže teď mluvím sama za sebe. Je to můj občanský názor, který nesouvisí s manželovou kampaní. Na Markovi byl spáchán vážný justiční zločin!

  Kdo ho podle vás spáchal?

  Podívejte se na tu kauzu jinak. Kdybychom se teď tady zeptali deseti náhodně kolemjdoucích lidí, jestli by uměli popsat skutkovou podstatu údajného trestného činu, který měl Marek spáchat a za který byl pravomocně odsouzen, tak ani jeden z nich by to nedokázal.

  Podle rozsudku měl pan Dalík ovlivňovat nákup obrněných pandurů pro českou armádu, tedy že spáchal podvod ve stadiu pokusu. V čem si myslíte, že je ta kauza zamlžená?

  Na počátku zbrojařským šíbrům nevyšel byznys tak, jak si představovali, a snažili se to na někoho hodit. Tzv. diplomatické depeše měly charakter bulvárních drbů. Nové pořádky vytvořily společenskou poptávku po kriminalizaci jedné celé politické éry. Pak už to byl jen zlý sen. Můžu se jen modlit za to, aby Marek dosáhl osvobozujícího procesu a měl šanci očistit svoje jméno. To je všechno, co vám k tomu mohu říct.

  Přesto se zeptám dál. Nemáte pocit, že se Dalíkovi vlivní kamarádi a počítám do nich vašeho manžela – ostatně jste popsala jejich velmi silný vztah – na něj všichni vykašlali? A že nakonec zůstal osamocen?

  Nezlobte se, ale o tom nic nevím, a proto to nebudu komentovat.

  Lucie Talmanová

  Na webu HlídacíPes.org vyšel velký pavouk majetkových vztahů firem, které vlastní právníci pana Dalíka, Dalík sám, jedna firma je vaše. Váš manžel tvrdí, že to vysvětlí, zatím se tak nestalo. Co kdybyste to teď zkusila za něj?

  Nemám nejmenší důvod to vysvětlovat za něj. Na stránkách volební kampaně mého manžela si můžete najít detailní vysvětlení veškerých našich majetkových poměrů. Víc to nebudu řešit.

  Pozn. red., použito z webu Mirekprezident.cz: Vlastníme se ženou rekreační objekt (cca 30 mil.) se zahradou (cca 1 ha). Dále vlastníme společnost TopTal21. Ta vlastní mezonetový byt v Praze zatížený zbytkovým úvěrem. Máme od ní větší část bytu pronajatý (za 300 tis. ročně). Dále společnost vlastní byt v rekreačním objektu ve Špindlerově Mlýně plně na úvěr (cca 15,4 mil.). TopTal 21 vlastní Volvo XC 90, 2010 (leasing splacen původním majitelem) a já jako OSVČ vlastním Škoda Yeti, 2011 (leasing splacen).

  Dobře. Jak se vás dotýká, že se na vašeho muže vytahují staré kauzy typu nahota v Berlusconiho vile, Monte Argentario apod.?

  Počítali jsme s tím. Vše jsme vysvětlili snad stokrát a teď už můžeme jen doufat ve zdravý rozum a vlastní, svobodný úsudek voličů.

  Váš manžel přiznává vysoké dluhy – 18 milionů, zároveň slušně vydělává v posledních letech. Jak to souvisí s motivací být prezidentem?

  Manžel žádné dluhy ve výši 18 milionů rozhodně nemá, nelze směšovat zbytek hypotéky na rodinný dům a firemní úvěr. To jsou dvě zcela odlišné věci. Oba vyděláváme, prezidentský plat je rozhodně nižší než stávající příjem mého muže.

  První dáma by měla být dobrovolná funkce

  Pojďme tedy k tématu možné první dámy. Jedna z manželek nynějších prezidentských kandidátů by chtěla svou roli první dámy nechat uzákonit jako placenou z daní. Jaký je váš názor?

  Takový názor nezastávám. Role první dámy je dána ústavním postavením prezidenta republiky a v podstatě není nijak instituciována. Je tedy velmi civilní. Jelikož nejsme klasická prezidentská země, nejsme Německo ani Francie, je funkce první dámy fakticky dobrovolná, a tak by to mělo i zůstat.

  A co vy? Byla byste reprezentativním doprovodem svého muže, nebo se budete chtít odchýlit od tradiční role první dámy?

  Od roku 1989 jsme poznali čtyři první dámy. Každá byla absolutně odlišná. Každá se nějakým způsobem zapsala do povědomí národa a každá svým způsobem pozitivně reprezentovala svého muže – státníka. Mně se naopak líbí takový model, kdy si každá z dam vybere vlastní styl a poslání. A toho bych uměla využít i já.

  Jaký je vám bližší typ první dámy – energická a nekonvenční Dagmar Havlová, nebo tichá a nenápadná Ivana Zemanová?

  Mám-li být otevřená, mně se Dagmar Havlová jako první dáma velmi líbila. Kromě pověstného temperamentu ona imponovala tím, jak pevně stála po boku svého manžela i v dobách, které nebyly jednoduché. Vzpomínám, jak při druhé volbě prezidenta zapískala během projevu Miroslava Sládka. I když se ve sněmovně pískat nemá, tak v tu chvíli jsem jí strašně fandila.

  Jako první dáma – je podle vás lepší se řídit se stylistou, nebo svým úsudkem?

  Nikdy jsem neměla žádného stylistu a nikdy jsem se o módě s nikým neradila. Když jsem byla v politice, tak politici ještě nebyli tolik v hledáčku „módní policie“. Teď jsem ale s hrůzou zjistila, že mi ve skříni nevisí ani jeden kostým. Možná bych pár hezkých šatů našla, ale nevím, jestli bych se do nich vešla. Budu se na to muset podívat.

  Takže klasické ženské „nemám co na sebe“ budete radikálně řešit. Chodíte ještě nakupovat do Pařížské ulice?

  Pravda, dlouho jsem tam nebyla, protože jsme se odstěhovali ze Starého Města do Bubenče, ale nevidím vůbec nic špatného na nakupování v Pařížské. Nechápu, proč by se za to měl někdo kádrovat! Ta ulice je část mého srdce a jako radní za Prahu 1 jsem přispěla k tomu, aby Pařížská byla vizitkou města a ulicí módy.

  Mluvíte manželovi do oblékání?

  Mirkovi se obecně těžko radí, má svou hlavu. (smích) Co se týče pánské módy, jsem velká konzerva, takže kdyby bylo po mém, tak je jeho šatník složen jen z černých nebo tmavě modrých obleků a bílých košil. Maximální extravagance by se odehrála na poli kravaty.

  Lucie Talmanová

  Je někdo, s kým byste se jako první dáma odmítla setkat?

  Za dvacet let v politice jsem se už oprostila od emocí, s kým se potkat nebo nepotkat, takže bych se chovala maximálně profesionálně. Samozřejmě platí, že když bude prezidentem Mirek Topolánek, bezpochyby by naši zemi nenavštívil Kim Čong-un. Čínský prezident už tady byl a snad dobře nakoupil, tak jeho bych také oželela.

  Co se vám nelíbí na Pražském hradě, co byste tam změnila?

  Ježíšmarjá, toho je! (smích) Jsem rodilá Pražačka, stejně jako oba moji rodiče. Pro mě je uzavření Pražského hradu něco, s čím se vůbec neumím srovnat. Tak třeba o loňských Vánocích jsme s manželem a synem vyrazili do katedrály svatého Víta podívat se na jesličky. Nakonec jsme tam vůbec nedošli. Ta představa, že budeme stát hodinu mezi ruskými a čínskými turisty a pak nás u vchodu bude někdo šacovat, nás totálně odradila. To prostě není moje Praha. To není můj Hrad a nesedí tam můj prezident.

  Opatření na Hradě nedávají smysl

  Podle vás je bezpečnost na Hradě kvůli možné teroristické hrozbě přehnaná? Co třeba v Paříži nebo Londýně?

  Shodou okolností jsme obě metropole navštívili, abychom Nicolasovi ukázali Evropu. Tam se odehrály brutální atentáty s desítkami mrtvých. Víte, po takových strašných událostech musíte lidem vysvětlit, proč budou omezováni, proč je to a to nutné a musíte si získat jejich podporu, aby to pochopili a respektovali. Ale to se u nás nestalo. Pan prezident teatrálně zavřel Hrad, paní primátorka položila něco betonového na Staroměstské náměstí a teď se mohou plácat po zádech, že od té doby v Praze nebyl jediný teroristický útok. Teď jsem použila nadsázku, ale kdybyste se zeptal experta, tak by vám potvrdil, že jsou rozhodně jiné cíle než třeba Pražský hrad. Například naprosto nechráněné je pražské metro.

  Jak o těchto věcech mluvíte s desetiletým synem?

  Říkáme mu pravdu, samozřejmě úměrně jeho věku. Že je to zlo, s kterým musíme bojovat a nesmíme před ním zavírat oči. A on to všechno velmi dobře chápe. Navíc jeho koníčkem jsou dějiny válek a rád sleduje dokumenty na toto téma.

  Studuje válečnou literaturu? Kdo ho k tomu vede?

  Když jsem ho vzala do kina na válečný film Dunkerk, tak byl nejspíš nejmladším divákem v sále. Na Anthropoid jsme to bohužel nestihli, ale o parašutistech, jejich skupinách a atentátu na Heydricha by vám povyprávěl určitě líp než já.

  Lucie Talmanová vystudovala obor chemické a energetické zpracování paliv na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. V roce 1990 nastoupila jako laboratorní specialistka v oboru radiologie. Do politiky vstoupila v červnu 1991, kdy se stala členkou ODS. Od roku 1994 působila jako zástupkyně starosty Prahy 1. V roce 1998 byla zvolena poslankyní, svůj mandát obhájila i v následujících volbách v letech 2002 a 2006, kdy se stala místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V roce 2010 se vdala za Mirka Topolánka. Jejich vztah začal v roce 2006, tedy v době, kdy byl Topolánek ještě ženatý s manželkou Pavlou. Posledních osm let žila stranou politického dění a vychovávala syna Nicolase. S manželem vlastní společnost TopTal21, v níž je Lucie Talmanová vlastníkem padesátiprocentního podílu a jednatelkou a vlastní luxusní nemovitost ve Špindlerově Mlýně.

  Jak se připravujete na vánoční svátky, když váš manžel celou dobu dělá kampaň a není doma, jste na všechno sama?

  Než manžel začal s kampaní, pracoval v Bratislavě. Takže ta předvánoční doba v minulosti nebyla o tolik jiná, než že bychom byli všichni spolu doma a myli okna. Takže já jsem s tím v pohodě, pro mě to není žádná změna.

  Jak tedy vypadají typické Vánoce u Topolánků?

  V tom jsme velmi konzervativní a ctíme klasické české Vánoce. Zdobíme byt, pečeme cukroví – tedy jen v omezené míře, protože manžel má cukrovku. Všechno to klasicky vyvrcholí na Štědrý den, který začíná ranní procházkou, nebo jde Mirek s Nicolasem bruslit. V poledne se krátce setkáme s přáteli na tradičním pražském vánočním obědě, což jsou šneci. Na večeři pak přicházejí k nám domů moji rodiče, takže máme třígenerační Vánoce. Protože desetiletý syn nevydrží do půlnoci, střídáme se v tom, kdo půjde na mši. Letos to vychází na Mirka.

  Lucie Talmanová

  Jak trávíte Vánoce s ostatními dětmi z vašich prvních manželství a vztahů?

  S dětmi z předešlého vztahu jsem v kontaktu. Jsem šťastná, protože už mám i vnoučata a těším se, že k nám přijdou na Štěpána. Mirek si na Štědrý den vyčlení chvíli na to, aby se potkal se svojí rodinou. S Tomášem jezdí občas na hory, akce 3 Topoly na sněhu (táta a dva synové: Tomáš a Nicolas, pozn. red.), nebo si spolu zajdou na golf.

  Nemáte znovu strach o rodinu, když je nyní váš muž opět v politické kampani?

  Samozřejmě že mám strach. Kvůli politice jsme byli mockrát napadeni. Teď jsme měli nádherných osm let mimo veřejné dění, takže jsem svému muži jasně řekla, že moje role je role první mámy. A svého syna chci absolutně ochránit před destruktivním dopadem politiky, protože už teď mu to není příjemné. Nedopustím, aby mu to pokazilo dětství.

  Není pro vás jistým mementem manželův syn Tomáš, který byl od dětství v hledáčku médií a má nálepku člena zlaté mládeže?

  Tohle je velmi nespravedlivé a nekorektní hodnocení. Tomáš je strašně chytrý kluk a dokázal to tím, jak dobře vystudoval v zahraničí. Může být na sebe pyšný. Jistým směrem chápu vaši otázku, že být synem premiéra je jistá daň a oběť. Od toho bych ráda syna Nicolase uchránila.

  Vy jste prohlásila, že jste katolička, jak se tváříte na tendence dnešní doby vymazávat slova jako Vánoce a nahrazovat je politicky korektními výrazy jako zimní?

  Moje generace už jednu destrukci Vánoc zažila, a to když Ježíška střídal děda Mráz a místo koled se zpívaly v televizi populární vánoční songy. To dnešní porušování tradic je na jednu stranu úsměvné, zároveň i šílené. Tendence potlačovat jedny svátky, proto aby se neurazil ten druhý, je podle mě nebezpečný nesmysl.

  Obava ze sílícího islamismu je oprávněná

  Váš manžel zastává jednoznačný názor na uprchlickou krizi, zdroj problému podle něj je sílící islámská kultura. Myslíte si to také?

  Obava ze sílícího islamismu v Česku je naprosto oprávněná. Na počátku jakékoliv totality vždy stála nějaká ideologie, tak jak jsme to zažili v Evropě s komunismem. Tehdy si intelektuálové oblíbili učení marxismu-leninismu s tím, že jde o jakousi utopistickou ideologii, která se nemůže realizovat. A ono se to v jisté podobě realizovalo s desítkami milionů obětí a vražd. A na to nesmíme zapomínat.

  Všímáte si kauzy Me Too?

  Takhle, každá z nás možná někdy zažila sexuální nátlak nebo obtěžování. Na druhou stranu ty dámy, které vytahují třicet let staré příběhy, neskutečně škodí těm ženám, kterým se opravdu něco stalo nebo děje. Nedivím se, že si z toho lidé utahují, protože když si hollywoodská hvězda po čtyřiceti letech vzpomene na to, že ji Dustin Hoffman ve výtahu vzal rukou kolem pasu, tak je to úsměvné. Pak tady máme skutečné případy bossingu a šikany, ale tato kampaň ty opravdové případy bagatelizuje, každý si z toho bude dělat jen legraci.

  Co byste poradila ženám, které si neví rady se sexuálním predátorstvím?

  Každá z nás, pokud se už nedej bože nejedná přímo o sexuální atak, zločin, může říct jednoduše NE! Opravdu je nutné rozlišovat mezi situacemi, kdy jde o sexuální násilí, a zde je nutné ženě vytvořit odborné zázemí ze strany psychologa a policie, s případy, kdy si finalistka Miss Amerika z roku 1978 vzpomene na to, že se Donald Trump na ni vilně díval.

  Vás rozhodně nemůžu počítat mezi feministky!

  Mě vždy rozčilovaly ty genderově vyvážené akce, které se nakonec zvrhnou v nesmyslnou frašku. Já sama jsem předkladatelka zákona o registrovaném partnerství a jsem zároveň odpůrce akcí typu Prague Pride.

  Co se vám nelíbí na průvodu homosexuálů?

  Já vůbec nechápu účel té akce a tu neskutečnou teatrálnost, která ji provází. V poslední době navíc atakuje rodinu jako takovou – a to už je extrém, který se mi nelíbí.

  Vy sama jste proti tomu, aby homosexuálové adoptovali děti či měli vlastní?

  Kostýmní podívaná typu Prague Pride až na úrovni brazilských karnevalů rozhodně nepřispěje tomu, abychom se my v našem konzervativním postoji posunuli směrem k možnému osvojování dětí homosexuálními páry.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 úterý 17. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   119
  • Trapas
   97
  • Haha
   28
  • Tvl
   19
  • Sladký
   13
  • Cože
   12