Evropský hon na Romy: V Itálii je chtějí sčítat, na Ukrajině zlikvidovali další osadu

21. června
V některých zemích Evropy rapidně vzrůstá nenávist vůči Romům. Řeč je především o Itálii, kde nový premiér Matteo Salvini i přes silnou kritiku trvá na vyhošťování Romů ze země a padají dokonce slova o tom, že budou jejich osady srovnány se zemí buldozerem. To na Ukrajině mezitím místní přešli od slov k činům. Na internetu se objevilo další video, v němž skupina neonacistů zlikvidovala romský tábor se sekerami v rukou!

Italský vicepremiér, ministr vnitra a člen silně protiimigrační strany Liga severu Matteo Salvini si vybral další cíl. Po uprchlících obrátil svou pozornost na Romy a začátkem týdne šokoval výrokem, že je chce začít sčítat, evidovat a případně vyhošťovat. „Ty italské si bohužel budeme muset nechat doma,“ korunoval svoje slova.

Jeho výroky vyvolaly ostrou vlnu kritiky a chladným nenechaly dokonce ani Salviniho koaličního partnera, dalšího protiimigračního politika Luigiho di Maia, který sčítání Romů označil za protiústavní. Bouří se i řada dalších státníků, někteří Salviniho počínání přirovnávají ke krutovládě fašistického diktátora Benita Mussoliniho.

Jenže ani to novopečeného ministra vnitra nijak nevyvádí z míry a v úterý podle listu The Guardian potvrdil, že na svém úmyslu trvá. Prý je pro něj důležitá v první řadě bezpečnost Italů.

Silně protiimigrační politik Salvini zaměřil svou pozornost na italské Romy.

Silně protiimigrační politik Salvini zaměřil svou pozornost na italské Romy.

Od řady obyvatel má ostatně Salvini podporu, vždyť země Apeninského poloostrova k Romům zaujímá suverénně nejvíce negativní postoj, menšina vadí více než 80 % obyvatel. S výroky o bourání romských osad buldozerem tak zřejmě sympatizuje většina Italů.

Na Ukrajině zničili další osadu

Zemí, která Itálii v nenávisti k Romům zdatně sekunduje, je nepochybně Ukrajina. Už nedávno jsme vás informovali o brutálním zásahu extrémně pravicového uskupení C14, jehož členové vypálili romský tábor v Kyjevě a jeho obyvatele hnali s kamením či slzným plynem v ruce.

Ke stejnému rasově motivovanému útoku došlo před dvěma týdny znovu a opět ve stejném městě. Na svědomí ho tentokrát mají neonacisté z Azovské národní družiny. Ti nejprve na Facebooku stanovili ultimátum, do kdy mají Romové opustit tábor v městském parku, jeho obyvatelé ale podmínku nesplnili, a tak se útočníci na místo vydali na vlastní pěst.

Národní družina vyhnala Romy z osady a tu pak srovnala se zemí.

Národní družina vyhnala Romy z osady a tu pak srovnala se zemí.

Na videu, které nejprve dokonce přenášeli online na Facebook, vyhrožují místním dívkám. Po akci se členové družiny na místo vrátili vyzbrojeni sekerami a kladivy a tábor srovnali se zemí. Na místo pak dorazili policisté, ti ale celé situaci jen přihlíželi a s neonacisty se bavili. 

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:04 19. října 2018. Anketa je uzavřena.

  • 100
  • 27
  • 24
  • 11
  • 10
  • 9
Komentáře