Romové jsou nesympatičtí 76 % obyvatel Česka, nejhorší jsou vzdělaní Pražané

Romové jsou často terčem kritiky pro svůj životní styl. | foto: Profimedia.cz

Společný výzkum sociologů a Ústavu pro studium totalitních režimů ukazuje, že rasismus a nedůvěra k cizím kulturám je u nás hluboce zakořeněná. Nejméně oblíbení jsou Romové a Židé. A navíc se ukazuje zajímavý fenomén, který staví na hlavu podobné průzkumy ze zahraničí.

Nejméně vstřícný postoj k Romům a Židům mají v Česku překvapivě lidé z Prahy. Zatímco ve většině zemí se ukazuje, že předsudků ubývá ve velkých městech, s vyšším vzděláním a u mladších lidí, v ČR to tak úplně neplatí.

Neplatí ani teze, že s vyšším vzděláním předsudků ubývá, v Česku absolvování škol takovou roli nehraje. Autoři průzkumu si myslí, že je příčina ve vzdělávacím systému, který dostatečně nenapomáhá k překonávání zažitých negativních stereotypů.

Autoři vycházeli z výzkumů veřejného mínění o sympatiích k Romům a Židům a o ochotě vedle nich bydlet. Zaměřili se na to, jak se do postojů promítá věk, vzdělání či velikost bydliště.

Podle zjištění jsou Romové i Židé nejvíc nesympatičtí obyvatelům hlavního města. Negativní vztah k Romům má v Čechách i na Moravě 76 % lidí, v metropoli pak 82 %. Židé jsou nesympatičtí 27 % Pražanů, pětině Moravanů a 15 % Čechů.

Romové jsou víc nesympatičtí lidem s maturitou než těm, kteří jsou vyučení či mají základní vzdělání. Nejméně sympatií k romské menšině pak mají vysokoškoláci. Naopak nejvíc sympatií vůči Romům měli lidé se základním vzděláním.

K Židům mají pozitivnější vztah vysokoškoláci a osoby se základním vzděláním, nejméně sympatií projevují vyučení a po nich lidé s maturitou. S vyšším vzděláním klesá pravděpodobnost, že Židé budou nesympatičtí.

Podle vědců se v předsudcích a negativních postojích někdy odráží nespokojenost s vlastním životem. Lidé, kteří jsou spokojenější, mají k Židům pozitivnější vztah. U Romů to ale úplně neplatí. Nejvíc nesympatičtí jsou lidem, kteří nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni.

V dřívějším výzkumu z roku 2016 celkem 62 % lidí řeklo, že by nechtělo bydlet vedle rasistů. Současně by ale 58 % dotázaných vadil romský soused, 7 % pak soused židovský.

Roma v sousedství by nechtěli hlavně starší lidé, Židy naopak mladí do 29 let. Čím má člověk vyšší vzdělání, tím méně je podle autorů pravděpodobné, že by nechtěl vedle Židů bydlet. Romského souseda by nejčastěji nechtěli vyučení a lidé s maturitou.

Ochota mít Romy za sousedy roste ve větších městech. U židovských sousedů to ale neplatí. Nejméně je chtějí mít Pražané a lidé z měst mezi tisícovkou a 5000 obyvatel.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 6:00 9. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  65
 • Haha
  18
 • Tvl
  11
 • Sladký
  10
 • Trapas
  9
 • Cože
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat