jít naiDNES.cz

Romové v panelácích mrznou. Dodávky tepla za neplatiče odnášejí všichni

V janovských panelácích vládne mráz. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Česko má za sebou dlouhé dny tuhých mrazů. Ty obzvlášť citlivě vnímali Romové na litvínovském sídlišti Janov. Když byla některým domům v říjnu odpojena dodávka tepla a teplé vody, většina lidí se odstěhovala. V únoru byla odpojena další budova s desítkami bytových jednotek, které za dodávky majitelům platí. Jenže peníze se nikdy k dodavateli nedostaly. A odpojení čeká další dva domy.

Nechvalně známé severočeské sídliště Janov je bohatší o další vybydlené objekty. Jde například o opuštěný blok C. Nájemníci se přestěhovali do okolí nebo jiných měst.

Dodávky tepla do domů byly klasicky odpojeny pro neplacení záloh. Když vezmeme v úvahu, že je většina nájemníků romského původu, začíná to dávat smysl. Jenže nedává.

Většina tamních nájemníků totiž pobírá sociální příspěvky na bydlení, které jsou majitelům bytů vypláceny rovnou na účet. A majitelé nemovitostí jsou nesourodá skupina desítek fyzických osob, často i nedohledatelných a sídlících východně od našich hranic.

Ředitel předchozího správce sídliště SBD Krušnohor František Ryba serveru Romea potvrdil, že peníze, které poctivá část obyvatel domů platí, se někde cestou ztrácejí.

Výsledkem jsou vymrzlé byty, v nichž žijí rodiny s malými dětmi v bundách a pod peřinou. Někteří se chodí hřát k příbuzným, jiní onemocněli. V domě odpojeném od tepla v únoru stále zůstalo asi 15 rodin, které se nemají kam přestěhovat. Prostě proto, že ze sociálních dávek nedají dohromady například peníze na potřebnou kauci k pronájmu nového bytu. Zatím tedy neefektivně řeší situaci elektrickými přímotopy. To se prodraží a o teple nemůže být řeč.

„My nájem řádně platíme. Nemáme kam jít, jsme tu. Jak vězni,“ zlobí se někteří z nájemníků srocených před domem, kde se snaží situaci řešit. Jenže to není jednoduché. Neuspělo ani město Litvínov, když se snažilo dohledat, kde peníze mizí.

Zjistilo jen, že na podzim činila dlužná částka 300 tisíc korun. Situaci nepomáhá ani řešení, které zvolil nový správce domu, jímž je firma Liras. Ta stávající dluh po neplatičích rozpočítala mezi stávající obyvatele, kteří však platili a platí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:00 sobota 7. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  37
 • Tvl
  11
 • Haha
  10
 • Trapas
  10
 • Cože
  7
 • Sladký
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 21. září 2019, svátek má Matouš

jít naiDNES.cz