jít naiDNES.cz

Pilot osudného letu Roman Volkov: Je on viníkem smrti Alexandrovců?

Roman Volkov, pilot ruského letadla Tu-154, které spadlo do moře po mezipřistání v Soči. Na jeho palubě zemřelo 92 osob, včetně členů sboru Alexandrovci. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

Rusko zveřejnilo snímky pilota osudného letu armádního sboru Alexandrovců, během kterého po pádu stroje do Černého moře zahynulo všech 92 osob na palubě. Pětatřicetiletý Roman Volkov je nyní jedním z těch, jehož veřejnost i některá média viní z letecké katastrofy. Může ale skutečně mladý pilot za smrt desítek lidí a i svou vlastní?

Let ruského armádního sboru Alexandrovců do Sýrie, kde měli u příležitosti svátečních oslav vystoupit pro své krajany, kteří v zemi válčí proti terorismu, skončil katastrofou. Krátce po mezipřistání v Soči se armádní speciál Tu-154 zřítil do Černého moře. Nikdo z 92 osob na palubě nepřežil.

Bezprostředně po pádu letadla se začalo spekulovat o tom, že katastrofa může mít cizí zavinění. Stejně jako u ruského letadla, které minulý rok spadlo nad Sinajským poloostrovem v Egyptě, se hovořilo o možnosti, že by někdo propašoval na palubu bombu a letadlo se tak stalo terčem teroristického útoku.

Spekulace o teroristickém podtextu pádu letadla vyvrátil ruský ministr dopravy Maxim Sokolov. Ten na tiskové konferenci s odvoláním na současné výsledky vyšetřování leteckého neštěstí řekl, že se počítá s verzemi, že by pád stroje mohl být způsoben buď technickou závadou nebo chybou pilota. Tím byl pětatřicetiletý Roman Volkov.


Volkov navzdory mladému věku nebyl žádným nováčkem. Patřil ke zkušeným pilotům všech možných letadel a k létání byl veden odmalička.

Jeho otcem bylo totiž mnohokrát vyznamenaný plukovník ruského letectva Alexander Volkov. Svou vášeň pro létání chtěl Roman předat i svým třem dětem, které měl s manželkou Elenou.

Podle zpráv vyšetřovatelů, kteří na místě nehody pátrají po troskách letadla a obětech, měli nalezení mrtví pasažéři nasazené záchranné vesty. Vše tedy nasvědčuje tomu, že viníkem neštěstí nebyl pilot Volkov, ale technická závada.

Volkov se naopak snažil lidi na palubě připravit na nouzové přistání na vodě. To bohužel nikdo nepřežil.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:10 středa 26. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  19
 • Super
  18
 • Haha
  15
 • Cože
  15
 • Trapas
  14
 • Sladký
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat