Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Iron Man Kaliňák: Vazba, obžaloba, bitka. Přežil politickou smrt, teď stojí v čele Slovenska

  Robert Kaliňák v rukou policie

  Robert Kaliňák v rukou policie | foto: Profimedia.cz

  V dobách, kdy Slovenskem otřásala smrt novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, platil za nejvíce nenáviděného muže vlády. V březnu roku 2018 Robert Kaliňák odstoupil, jeho politická kariéra byla považována za mrtvou. Hřebíčkem do rakve jeho společenského postavení měla být vazba v roce 2022 i další vážná obžaloba o rok později. Nebyla. Dnes Kaliňák, povoláním právník a podnikatel, stojí dokonce v čele Slovenska. Tak nějak automaticky dočasně nahradil premiéra Roberta Fica, který se zotavuje z hrozivého atentátu.

  Slovenskou politiku vzal Robert Kaliňák útokem už na přelomu století. Právě on tehdy s Ficem zakládal hnutí Směr a na dlouhá léta z něj udělali největší politickou sílu v zemi.

  Tahle pozice se v únoru 2018 otřásla tak, až se zdálo, že je s dvojicí vlivných politiků po kariérní stránce amen. Právě o jejich zapojení v některých korupčních kauzách zavražděný novinář Kuciak psal. Protivládní protesty tehdy vedly k tomu, že všemi proklínaný Kaliňák složil funkci ministra vnitra a ve volbách o dva roky později už nekandidoval.

  Fico se premiérského křesla vzdal, dosadil za sebe ale Petera Pellegriniho, na kterého měl velký vliv.

  Nic nenasvědčovalo tomu, že by se kdy Kaliňák k politice vrátil. Tím spíše, že byl v roce 2022 vzat do vazby pro podezření z trestných činů založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny a přečinu zneužívání pravomocí veřejného činitele. Tehdy vznikla slavná fotka, jak fotografům ukazuje želízka a směje se.

  Zatčený Robert Kaliňák se dobře baví.

  Fico byl tehdy obviněn také, policie ale pro jeho zadržení potřebovala souhlas parlamentu, který nezískala.

  Rok na to navíc na Kaliňáka padlo další obvinění, tentokrát za uplácení bývalého šéfa finanční správy.

  Robert Kaliňák býval vždy považován za korunního prince Směru a za pravou ruku premiéra Roberta Fica.

  Máme tu tedy muže, kterého nejmasivnější protesty v historii země kvůli vraždě novináře a jeho snoubenky vyhnaly z politiky. Muže, jeho nejznámější snímek je ten, jak se na novináře vítězoslavně směje s želízky na rukou. Muže, který figuroval ve dvou závažných kauzách.

  Zkrátka muže, který by si ve spoustě zemí světa už politicky neškrtl.

  Jenže slovenská politika, to je úplně jiný svět. Robert Kaliňák z obou případů vybruslil a po nemnoha letech se vrátil na výslunní. Co na tom, že během předvolební kampaně ještě stihl „zmydlit“ Igora Matoviče. To ve finále jenom upevnilo jeho auru zlého muže, a ty mají na Slovensku rádi.

  Z Kaliňáka se po loňských vítězných volbách stal ministr obrany a také jeden z Ficových vicepremiérů. Ty má šéf Směru celkově hned čtyři. A byť nikde není psáno, který z nich má premiéra zastupovat v době jeho nepřítomnosti, otěží se tak nějak automaticky ujal právě muž, který k němu má nejblíže.

  Robert Kaliňák je s Ficem v každodenním kontaktu a domlouvají spolu další kroky. Momentálně je ale právě on mužem číslo jedna. Ze dna se tak dokázal odrazit až na úplný vrchol.

  Fotogalerie