Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Kdo je Ficova pravá ruka? Kaliňák je spojován s řadou kauz a podvodů

  V souvislosti s těžkou vládní krizí, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky zmítá Slovenskem, je jméno Roberta Kaliňáka jedním z nejčastěji skloňovaných. Teď již bývalý ministr vnitra se místa ve vládě držel několik dní, nakonec ale tlaku veřejnosti, opozice i koaličních partnerů podlehl a dnes na svou funkci rezignoval. A spousta Slováků si oddychla. Je až s podivem, kolik afér, kauz a kontroverzí dokázal Kaliňák během politické kariéry ustát.

  Robert Kaliňák je často nazýván korunním princem Směru. Stál u založení strany a dlouhé roky platil za pravou ruku jejího předsedy a slovenského premiéra zároveň Roberta Fica, kterého dokonce při zdravotních problémech na jaře 2016 zastoupil ve funkci. V politice Kaliňák působí přes 15 let a ministrem vnitra byl už během Ficovy první vlády od roku 2006.

  Mnohem více než politickými úspěchy na sebe však Kaliňák strhává pozornost kauzami a aférami, do kterých se za poslední roky zapletl. A že jich není málo. Slovenská veřejnost po jeho rezignaci volala několikrát, on se svojí funkce přesto dlouhé roky držel a mnozí ho dokonce nazývali „neodvolatelným“. Co všechno dokázal Kaliňák ustát?

  Kauza Kovošrot

  První výraznou kaňkou na Kaliňákově politické dráze byl prapodivný konkurz zadlužené firmy Kovošrot. O koupi pozemků v hodnotě 57 milionů slovenských korun se jako první přihlásil zájemce s nabídkou 51 milionů, jenže první kolo veřejné soutěže bylo znenadání zrušeno a nabídka smetena ze stolu.

  Ve druhém kole soutěže o lukrativní pozemky nakonec uspěl zcela jiný zájemce, a to firma Krupp, kterou tehdy vlastnil právě Kaliňák. Je ale krajně podezřelé, že jí konkurzní správce kývl na poloviční nabídku, pouhých 25 milionů. Přitom i ve druhém kole se našla firma, která nabízela víc, konkrétně 30 milionů. Podivným obchodem se zabýval soud, Kaliňákovi ale vinu nedokázal.

  Manipulace médii

  V roce 2011 unikly na veřejnost přepisy odposlechů Vojenské zpravodajské služby, která napíchla telefony novinářům deníku Pravda a bývalému řediteli zpravodajské televize TA3. Z odposlechů vyšlo najevo, že se Kaliňák snažil pošpinit tehdejšího ministra obrany Ľubomíra Galka.

  Mezi odposlechy se totiž objevil i telefonát Kaliňáka s redaktorkou deníku Pravda Vandou Vávrovou. V něm ji prosil, aby napsala článek o Galkově příliš rychlé jízdě a zajistila alespoň čtyři články namířené proti němu. Během hovoru také Vávrovou oslovoval „bejby“.

  Kauza Bašternák

  Jednou z Kaliňákových nejznámějších kauz je i případ podnikatele Ladislava Bašternáka. Ten v Bratislavě nakoupil sedm bytů, které ho měly vyjít na 12 milionů eur, načež mu stát vrátil dva miliony eur na daních. Jenže poté vyšlo najevo, že taková cena za byty je několikanásobně přemrštěná a zřejmě šlo o fiktivní obchod, který měl za cíl okrást stát na daních.

  Jak s případem souvisí Kaliňák? Podnikatele Bašternáka se jako ministr vnitra velmi pravděpodobně snažil krýt. Policie se totiž případem dlouho vůbec nezabývala a projednávat ho začala až po silném nátlaku médií. I následné vyšetřování navíc provázela spousta podivností, kdy měl Kaliňák například zdiskreditovat prokurátora. 

  Jak později tehdejší ministr vnitra přiznal, s Bašternákem ho pojily obchodní vztahy.

  Kaliňákovo jméno pak figurovalo i v případu organizované skupiny z východního Slovenska, která stát skrze daňové odpočty připravila o 75 milionů eur. Hlavní aktér kauzy poté u soudu prozradil, že podvod kryli pracovníci daňových úřadů, soudci a policie, přičemž jmenoval i samotného Kaliňáka.

  I tyto všechny kauzy dokázal Robert Kaliňák přes silný nátlak veřejnosti ustát. Vaz mu zlomila až dvojnásobná vražda novináře Jána Kuciaka, který odkrýval vazby italské mafie ´Ndrangheta na stranu Směr, a jeho snoubenky. Zda Kaliňák bude i po rezignaci na post ministra vnitra pokračovat v politice, nebo se z ní stáhne úplně, zatím odmítl prozradit.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:48 středa 11. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   13
  • Haha
   9
  • Cože
   7
  • Trapas
   7
  • Sladký
   7
  • Tvl
   7