Premium

Miliardář Chlad exkluzivně: O kapele s Michalem Davidem, podnikání, autech a Krejčířově záchraně

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jeho život by vydal na knihu. Miliardář Richard Chlad (58) proslul jako král herního průmyslu, zbohatl v devadesátkách, sbíral úspěchy jako automobilový závodník, je jedním ze dvou českých majitelů slavného supersportu Bugatti Veyron, zkoušel rozjet kariéru v hudebním průmyslu a také si založil hudební studio, jímž prošla celá řada slavných zpěváků a zrodila se v něm i hudba k nejednomu českému filmu. Serveru Expres.cz teď Chlad jako prvnímu společenskému webu poskytl rozsáhlý rozhovor, ve kterém vzpomíná na kapelu s Michalem Davidem, spory na závodních okruzích s Antonínem Charouzem nebo třeba na přátelství s kontroverzním podnikatelem Radovanem Krejčířem, jehož v Jihoafrické republice zachraňoval před chudobou. A také popsal, jak podniká dnes, když se hernímu průmyslu vlivem vnějšího tlaku nedaří.

Pane Chlade, vy jste známý jako král herního průmyslu z devadesátek. Jak takový král žije dnes, když doba hazardu vůbec nepřeje?

Hazardní aktivity se stále snažíme jako skupina nějak oživovat. O provoz se místo mě stará převážně syn Richard (28) a zatím ho to baví. Já už jsem za ta léta neustálých restrikcí a omezování ze strany obcí a státu poměrně vyhořelý. Kdyby se tomu nevěnoval on, tak nevím... Z mého pohledu je to taková resuscitace mrtvoly, ze které mají dnes paradoxně absolutně největší příjmy obce se státem.

Kvůli loterijnímu zákonu. Vy jste se s ním snažil bojovat, nakonec jste musel propouštět tisíce zaměstnanců a rušit provozovny...

Ten zákon dopadl přesně podle toho, kým a jak byl tvořen. Předchozí Ministerstvo financí a de facto i současné vlády najaly do loterijní sekce převážně zapřisáhlé nepřátele hazardu, kteří s profesními svazy přerušili veškerou komunikaci. To všechno pak korunoval nějaký Matěj Hollan, který sám sebe pasoval do role jakéhosi odborníka a konzultanta na loterie a na Ministerstvu financí se bez jakéhokoliv pověření téměř zabydlel. Ten samý Hollan, co pak proslul různými excesy zejména jako brněnský zastupitel a byl potupně zbaven veřejných funkcí.

Podle vás je tedy problém v tom, že o osudu herního průmyslu rozhodovali nekompetentní lidé?

Ano, já to přirovnávám k situaci, kdy by vyhlášku o dopravě na místních komunikacích navrhovali zelení aktivisté, kteří jezdí na kole nebo chodí pěšky. Ze dne na den by nám blahosklonně umožnili jízdu v autech místo na čtyřech kolech po střeše, v protisměru, na zpátečku a s volantem na pravé straně. Byla by to stejná katastrofa.

Co se například změnilo k horšímu?

Není to jen o daních, ale třeba i o zbytečné a šílené administrativě. Před pětadvaceti lety bylo povolení k automatu na jeden papír, v roce 2000 na deset a dnes potřebujete na jednu herní jednotku celý fascikl. A k tomu minimálně pět ověřených podpisů či dokumentů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:29 středa 21. dubna 2021. Anketa je uzavřena.

  • 57
  • 30
  • 19
  • 17
  • 14
  • 11