Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Vězení pro migranty, plovoucí bariéra. Bránit si hranice je přirozené, říká řecký ministr obrany

  Když v roce 2015 vrcholila migrační krize, projít do Evropy skrze Řecko nebyl pro uprchlíky žádný problém. Teď se jich na turecko-řeckých hranicích hromadí desetitisíce, střetávají se s policií, a když se některému z nich podaří proštípat se plotem, skončí v rukou policistů. Co se změnilo? K moci se dostala konzervativní Nová demokracie a ministr obrany Nikolaos Panagiotopoulos chrání hranice země tvrdou rukou.

  Když před pěti lety vrcholila migrační krize, bylo Řecko jednou z hlavních vstupních bran do Evropy. Teď se u jeho hranic hromadí desítky tisíc migrantů, chtěli se dostat na starý kontinent, ale tvrdě narazili.

  Turecko-řecká hranice je totiž ostře střežena řeckou policií a armádou, která nehodlá nikoho do svojí země vpustit. Migranti, zejména ti syrští či afghánští, proto u hranic táboří, stěžují si na nedostatek jídla, a dokonce na policisty útočí. 

  Pár z nich se sice skrze plot s ostnatým drátem dostalo, pomohli si donesenými štípačkami, jenže ti pak měli být pohotovými policisty pochytáni. Před novináři se tím pyšnil řecký ministr obrany Nikolaos Panagiotopoulos.

  „Všichni, kterým se podařilo dostat přes hranice, a takových případů bylo jen málo, byli řeckými úřady zatčeni,“ prohlásil.

  Migranti se na hranicích Turecka s Řeckem střetávají s policií.

  Migranti se na hranicích Turecka s Řeckem střetávají s policií.

  Podle všeho například skupina sedmnácti zadržených Afghánců vyfasovala za nelegální překročení hranic shodný trest ve výši tři a půl roku odnětí svobody.

  Co se oproti roku 2015 změnilo? K moci se v Řecku loni dostala konzervativní, středopravicová strana Nová demokracie. Ministr obrany, již citovaný Nikolaos Panagiotopoulos, je jejím člověkem. A už od vstupu do úřadu se prezentuje vlasteneckou rétorikou o potřebě co nejpřísnější kontroly hranic. 

  Nyní podle toho, přinejmenším při pohledu na neústupné vojáky střežící přechody mezi Tureckem a Řeckem, i koná.

  Migranti to na turecko-řeckých hranicích nemají jednoduché. Bojuje proti nim...

  Nikolaos Panagiotopoulos prohlásil, že řecké úřady těch pár migrantů, kterým se podařilo překonat hranice, zadržely.

  „Normálním procesem přece je, že země střeží a brání svoje hranice,“ komentuje Panagiotopoulos, který neváhá jít veřejně i proti turecké vládě, ostré střety mezi migranty a armádou.

  Zdá se navíc, že je v boji proti silné hrozbě přílivu desítek tisíc migrantů připraven ještě přitvrdit. Panagiotopoulos má v rukávu eso v podobě plovoucí bariéry, kterou by Řecko vystavilo v Egejském moři, kudy se migranti snaží do země dostat na člunech a obejít tak plot na hranicích.

  Bariéra by měla být více než metr vysoká a pokrýt by měla bezmála tři kilometry moře. Vláda už má plán i s rozpočtem vypracovaný delší dobu, aplikovat ho chce v případě nouze, která zřejmě nastává nyní. 

  Migranti to na turecko-řeckých hranicích nemají jednoduché. Bojuje proti nim...

  Nikolaos Panagiotopoulos se svým americkým protějškem Mikem Pompeem

  Proti plovoucí bariéře důrazně vystupují neziskové organizace v čele s Amnesty International, což Panagiotopoulose netrápí a plán si veřejně pochvaluje.

  Syrský chlapec utonul

  Právě v moři, konkrétně ve vodách kolem ostrova Lesbos, došlo ke zřejmě prvnímu úmrtí v důsledku chaosu u hranic, který vytvořilo Turecko svou aktivní podporou migrantů k průniku na řecké území.

  Migranti se na hranicích Turecka s Řeckem střetávají s policií.

  Migranti se na hranicích Turecka s Řeckem střetávají s policií.

  Nešťastně tam utonul teprve čtyřletý syrský chlapec, který společně s dalšími 48 lidmi cestoval na nafukovacím člunu. Ten byl podle The Guardian cestujícími úmyslně převrácen, aby tím vyvolali záchrannou operaci a donutili tak záchranáře pomoci jim na řeckou pevninu.

  Napětí mezi Tureckem a Řeckem tak ještě vzrostlo.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz