jít naiDNES.cz

S rebely proti vyhynutí se nikdo nebavil, policisté je vytlačili ze silnice

„Půda se mění na poušť, dochází pitná voda. Jsme v prdeli,“ konstatovala hlasatelka Klima TV před budovou České televize. Velmi trefně tak pojmenovala vyznění akce hnutí Rebelie proti vyhynutí. Ta skončila debaklem jak na Kavčích horách, tak na křižovatce u vršovického Edenu, odkud aktivisty vyhnala policie, která blokádu řeší jako přestupek.

„Pojďte ven! Pojďte ven!“ skandovali aktivisté Rebelie proti vyhynutí, které vzešlo z britské organizace Extinction Rebellion, před budovou České televize, aby veřejnoprávní televize objasnila, proč se nevěnuje tématu klimatu každý den.

Nikdo z ČT se však neukázal, a tak protestující odešli s nepořízenou. Tak nějak jim nedošlo, že v den posledního rozloučení s Karlem Gottem (†80) budou mít v televizi trochu jiné starosti.

Tristně dopadla i blokáda křižovatek u vršovického Edenu. Protestující neuposlechli výzvy, aby opustili silnici, a proto policie zasáhla. Jejich chování řešila jako přestupek.

Se sympatizanty Rebelie proti vyhynutí se tu pohádal i řidič autobusu MHD, před jehož vůz si protestující stoupli. „Vezu lidi do práce,“ volal na přihlížející policisty, zatímco protestující, kteří v tu chvíli měli „na práci“ blokovat silnici, se nechtěli hnout. 

„Potřebujeme snižovat emise a potřebujeme, aby jednali politici. Argumenty, že někdo nosí boty z gumy nebo pije z PET lahve, jsou scestné. Boty mám 25 let, oblečení mám ze sekáče, ale nestačí to. Musíme dělat víc,“ hlásala jedna z aktivistek směrem k policistovi. Ten o danou problematiku neprojevoval moc zájmu, naopak si hleděl své práce a vykázal ze silnice ty, co tam neměli co dělat, takže všechny.

„Padl tam dost logický argument, že bychom měli změnit místo, protože nás tu policie má dost na ráně,“ nechal se slyšet aktivista, který si celou blokádu natáčel.

I přes debakl hnutí plánuje blokády také také v sobotu 12. října, kdy budou protestovat na Václavském náměstí.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech od začátku týdne, například v Berlíně, Londýně, Paříži nebo v australských městech.

Česká odbočka hnutí dříve například poukázala na klimatickou a ekologickou krizi rozvěšením oblečení na téměř dvacítce míst v Praze, protestovali také při zasedání takzvané uhelné komise před Úřadem vlády. Ve čtvrtek uspořádala happening na náměstí Republiky. 

Hnutí požaduje, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Podle organizace, která má celosvětově přes milion aktivních příznivců, čelí lidstvo kvůli klimatickým změnám hrozbě vyhubení. Akce občanské neposlušnosti mají narušit běžný pořádek a přinutit politiky a veřejnost k okamžité aktivitě.

V Česku, ostatně ani v zahraničí, hnutí zatím není moc úspěšné a občanům svými akcemi spíše leze na nervy, než aby je burcovalo pro záchranu modré planety.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Komentáře