Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Jasánku, jsi udavač! Lidé nadávají pirátovi, který nechává prověřit volby do Rady ČT

  Marcel Kolaja se nemůže s výsledkem voleb do Rady ČT smířit. Vše má prověřit Evropská unie. | foto: Autor: Mafra/Michal Šula

  Sněmovna zvolila do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Luboše Xavera Veselého. Místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti) není s výsledkem vůbec spokojen, a tak požádal Evropskou unii, aby volby v Čechách prověřila. Sklízí teď za to vlnu kritiky a nadávek.

  Společně s vítěznou trojicí kandidátů se o pozici v Radě ČT ucházel také psycholog Ivan Douda, filmový kritik Zdeněk Holý a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma.

  Ředitel České televize Petr Dvořák uvedl, že věří tomu, že noví členové budou objektivní a budou respektovat zákon a Kodex ČT.

  S výsledkem se nedokáže smířit Marcel Kolaja, podle něhož je současná nezávislost médií ohrožena natolik, že by vše měla prověřit Evropská unie.

  „Volba členů Rady ČT v režii ANO byla poslední kapkou. Ve výboru CULT, do kterého spadá nezávislost médií, jsem podnikl kroky, aby odpovědná komisařka přišla vysvětlit, co dělá pro svobodu médií. Jsem zvědavý, jak se k tomu tato komisařka postaví. Je jí Věra Jourová z ANO,“ napsal na sociálních sítích Kolaja, který následně oznámil, že se EU bude volbou do Rady ČT zabývat.

  Podle Kolaji byly volby ovlivněny hnutím ANO, přitom například Lipovská nebyla předsedou volebního výboru ANO Stanislavem Berkovcem k volbě doporučena, jelikož je velká individualistka a její zvolení by bylo „kontraproduktivní“.

  Spekulace o tom, že má Lipovská sloužit zájmům některých politiků, rozčiluje i samotnou ekonomku. 

  „Zlobí mě, když čtu o svém údajném spojení s hnutím občanů Trikolóra. Toto nesmyslné tvrzení jsem dementovala už před rokem a budu je opakovat stále znovu. Nejsem ani členem, ani registrovaným příznivcem, ani poradcem žádné politické strany a hnutí. Jen tak si mohu sednout k jednomu stolu s čistým svědomím skutečně s každým. Minulé čtyři měsíce mě mimo jiné odnaučily soudit a předsuzovat,“ napsala na svých stránkách Lipovská, která je silně věřící a jako ekonomka je známá svým konzervativním postojem.

  Proti Kolajovi se na sociálních sítích postavily desítky lidí, kteří mu vytýkali nejen podle jejich názoru udávání, ale také neschopnost přijmout výsledek demokratické volby.

  „Proběhla demokratická volba nových členů mediální rady. Byli zvoleni bezúhonní lidé. Piráti žalují v EU, že se jim to nelíbí a je ohrožena demokracie. Mohl by mi to někdo nějak vysvětlit? Kromě toho, že žalobníček žaluje, protože nebyl zvolen jeho kandidát? Co konkrétně by měl kdokoliv z jmenovaných podniknout proti vzniklé situaci?“ ptal se Daniel Vávra, jehož situace rozčílila.

  Do debaty se vložil také Václav Klaus mladší, který Kolaju pojmenoval jako Jasánka. Lidé se Kolaji ptají, proč nemá celá volba zůstat čistě záležitostí České republiky a má se o ni zajímat také Evropská unie?

  „Závazek vůči svobodě a pluralitě médií je zakotven v článku 11 Listiny základních práv Evropské unie. Komise má povinnost nad tímto závazkem dohlížet. Veřejnoprávní média hrají nezaměnitelnou úlohu hlídacího psa demokracie, ze které nesmí být vyšachována,“ hájí se Kolaja.

  Fotogalerie

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz