Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pražský Josefov trápí rabín podvodník. Okrádá turisty a šikanuje místní podnikatele

  Židovská čtvrť Josefov patří k nejoblíbenějším pražským turistickým atrakcím. Mnohým návštěvníkům ale návštěvu narušilo setkání s Michaelem Dushinským, rabínem - podvodníkem. Na toho si stěžují i mnozí místní. | foto: koláž Expres.cz

  Židovská čtvrť Josefov na pražském Starém městě je každoročně cílem milionů návštěvníků. Unikátní a tajemná atmosféra židovského města s mnoha starobylými památkami a tradičními židovskými restauracemi, kavárnami a obchody je cílem lidí z celého světa. Bohužel mnohým návštěvu zkazí setkání s podvodníkem. Tím je postarší rabín, který turisty neváhá okrádat. Na jeho chování si stěžují i místní provozovatelé pohostinství a obchodníci.

  Návštěva starobylé židovské čtvrti Josefov je pro mnohé turisty jedním ze zlatých hřebů návštěvy Prahy vůbec.

  Malebné uličky, kde je na každém rohu k nalezení některá ze židovských památek nebo jedna z mnoha tradičních restaurací, kaváren a obchůdků, jsou lákadlem pro návštěvníky z celého světa. I obyvatelé Prahy se shodují na tom, že obliba u turistů je pochopitelná, neboť místní atmosféra je zcela unikátní. Bohužel ale návštěvu pražského židovského města může pokazit setkání s místním podvodníkem.

  Zkorumpovaný uprchlík z Izraele

  Dlouholetým problémem jak mezi turisty, tak mezi místními provozovateli obchodů a restaurací je postarší Izraelec jménem Michael Dushinský. Ten do Prahy dorazil přes Ostravu přímo z Izraele. Jeho odchod ze Svaté země ale nebyl příliš dobrovolný. V Jeruzalémě totiž jako úředník ministerstva sociálních věcí přijímal až půlmilionové úplatky za vystavování falešných listin o konverzi k judaismu. Za korupci byl i souzen, ale spravedlnosti unikl právě do Česka.

  Zde se rozhodně nedá mluvit o tom, že by vystudovaný rabín žil poctivým životem.

  „Mnoho turistů si stěžovalo, že si je Dushinský vyhlédl a představil se jim jako průvodce. Za desetiminutové povídání o ničem pak vyinkasoval třeba tisíc korun od každého. O nějakém vystavení účtenky pochopitelně nemůže být ani řeč. O tom, že vůbec vládne živnostenským oprávněním a platí daně, můžeme pouze optimisticky spekulovat,“ popsal Expresu jeden z místních podnikatelů, který si nepřál být jmenován.

  Do Česka se dostal Dushinský z Izraele, odkud uprchl před soudy za korupci.

  Mezi Dushinského praktiky patří například pokoutné obchodování se vstupným na židovské hřbitovy. Na starý židovský hřbitov je kupříkladu vstupné zhruba 350 korun v rámci vstupenky do všech židovských objektů. Když se tam ale člověk jde pomodlit a nechá si na to vystavit u židovské obce potvrzení, nic neplatí, protože jde o náboženský akt. Jak popisují místní podnikatelé, Dushinský si nechával opakovaně vystavit tato potvrzení a pak je turistům prodával klidně i dráž, než za cenu běžného vstupného.

  Jak se vydělává na mrtvých

  Tahle podobně inkasoval vychytralý rabín peníze i za vstup na hřbitov na pražském Žižkově. Dříve byl hřbitov veřejnosti uzavřen a vstup pro věřící k hrobu slavného rabína Landaua byl umožněn zdarma, jen se zaplatilo doprovodu, který s poutníky šel ze Starého města na Prahu 3, a to jakési dobrovolné všimné. Díky Dushinskému, který si za vyzvednutí klíčů účtoval několikatisícové sumy, musel být tento systém přehodnocen a dnes je hřbitov otevřen i veřejnosti za 50 korun, aby nemohlo docházet k podvodům.

  V dobrém na Dushinského nevzpomínají ani návštěvníci Pinkasovy synagogy, která je zároveň památníkem českých občanů židovského původu, kteří se stali obětmi nacistické genocidy.

  Ti popisují, jak na toto pietní místo sloužící k tichému zamyšlení, z ničeho nic Dushinský přiběhl a jako vyučený kantor (synagogální pěvec) začal velice nahlas zpívat. Když byl kustody požádan, aby přestal narušovat pietní charakter místa, byl agresivní a vulgární a to i na přivolanou ochranku.

  Dushinský je mimo jiné též vyučeným synagogálním pěvcem, tzv. kantorem. Svým hlasitým zpěvem ale obtěžuje i na pietních místech, kde je to absolutně nevhodné.

  Dle místní podnikatelů Dushinský svým jednání poškozuje pověst Prahy, a to se negativně odráží i na cestovním ruchu. Trápení s výstředním rabínem zažilo mnoho josefovských podnikatelů, z oprávněných obav z Dushinského dalších útoků promlouvají jen pod zachováním anonymity. „Když se lidé vrátí domů zklamaní a okradení s tím, že je tam nějaký šílenec vzal na hůl, tak sotva řeknou známým - Tam jeďte, tam je to super,“ hořekují nad Dushinského chováním místní podnikatelé napojení na cestovní ruch a popisují, jak rabín škodí nejen turistům, ale i místním.

  Vrchní rabín s chováním řeznického psa

  Dushinský se prý v restauracích na Starém městě chová nevhodně, vyvolává konflikty a vyhrožuje. „Ráno si koupí kafe a sedí u něj třeba celý den. Když ho chcete vyhodit, začne řvát na celý podnik, rozhazovat rukama a emotivně nadávat,“ popisuje jeden z restauratérů.

  Jeho útoky dokáží však být i mnohem sofistikovanější. Odesílá korespondenci mezinárodním židovským institucím, tvářící se jako oficiální komunikace židovské obce. V ní očerňuje místní podnikatele a způsobuje jim finanční ztráty. Zároveň tím ničí dobrou pověst celého staropražského region. Před turisty se dokonce občas vydával za vrchního pražského rabína.

  Kontroverzní rabín je přitom na minimální úvazek zaměstnán na židovské obci, což u mnoha lidí vyvolává dojem legitimity jeho činů. Pro místní komunitu je to v dnešní době nesmírně citlivé téma z důvodu toho, že se blíží volby do jejich komunitní samosprávy a jakékoliv spojení s tímto člověkem by mohlo být vnímáno jako pomyslný polibek smrti. Využívá toho, že je nesmírně vzdělaným rabínem a dožaduje se patřičné úcty, na kterou ale z hlediska svého ostatního chování nemá příliš nárok.

  Rabín Dushinský obtěžuje i podnikatele na Josefově. Když se ho snaží vykázat ze svých provozoven, tak křičí, vzrušeně gestikuluje a následně vyhrožuje obviněními z antisemitismu.

  I přes své nezpochybnitelné odborné znalosti dovedl Dushinský pražskému židovstvu udělal ostudu i tím, že ač se na jednu stranu prezentuje jako ortodoxní rabín, tak neváhal za peníze hrát v reklamě na spotřebitelský úvěr Santa Clause. Za tento bizarní kousek si dokonce vysloužil i krátkodobý zákaz vstupu do synagogy. V rámci jeho chování se však jedná ještě o relativně navenek neškodnou patálii.

  Podnikatelé jsou proti problematickému rabínovi bezradní.

  Bojí se jeho útoků a i závažných obvinění z antisemitismu, pokud by proti němu zakročili. V minulosti dokonce došlo i k fyzické potyčce. Provozovateli jedné z restaurací došla po několika letech obtěžování a teroru trpělivost a nenechal si Dushinského jednání nadále líbit.

  Redakci Expresu se však k incidentu a osobě problematického rabína odmítl restauratér vyjádřit s tím, že se o této osobě odmítá vůbec bavit. S podobnou reakcí jsme se setkali i v exkluzivním hotelu na Praze 1 a v modlitebně hnutí Beit Chabad, kde rovněž byli provozovatelé Dushinským obtěžováni.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:10 čtvrtek 19. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   65
  • Haha
   26
  • Super
   24
  • Tvl
   23
  • Sladký
   20
  • Cože
   18

  Soud Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa ohledně dcery Rozárie