jít naiDNES.cz

Putinova letadlová loď Admiral Kuzněcov: Vypadá jako šrot a stoupá z ní černý dým

Loď se začala vyrábět ještě v dobách Sovětského svazu, její pohonnou jednotku tvoří dieselové motory. | foto: Reuters

Je to největší námořní flotila, jakou Rusko vypravilo do evropských vod za posledních deset let. V čele skupiny válečných lodí je jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov. Přestože má jít o chloubu a hlavní zbraň ruského námořnictva, nepůsobí příliš moderním dojmem.

Z komínu Admirala Kuzněcova, který proplouval blízko britských břehů, se valí permanentně hustý černý dým. Loď se začala vyrábět ještě v dobách Sovětského svazu, její pohonnou jednotku tvoří dieselové motory.

Přestože prošla modernizací, v porovnání s loděmi britského námořnictva, které k ruské flotile dorazily, vypadá opravdu poněkud odschoolově. Zatímco takový torpédoborec HMS Duncan je moderní plavidlo postavené podle stealth technologie, Kuzněcov jakoby právě připlul z filmu Hon na Rudý říjen. To platí i o ostatních lodích, jako jsou křižníky a torpédoborce. Ostatně součástí ruské flotily je i vlečný remorkér, který má vypomoci, pokud na Kuzněcovovi nebo jiné lodi selžou motory.

Proplutí kanálem La Manche je vnímáno jako demonstrace síly. Na palubě Kuzněcoval byli vidět vojáci stojící na palubě s Kalašnikovy v rukou a v pozicích za kulomety. Jinak je ale strategickým cílem ruské flotily Sýrie, kde zřejmě Suchoje z paluby Kuzněcova budou shazovat další pumy na už tak totálně zničené Aleppo.

Admiral Kuzněcov je 55 000 tun vážící kolos, který byl spuštěn na vodu před třiceti lety. Většinu jeho aktivní služby ho provázely technické problémy, několikrát se musel předčasně vracet do přístavu na opravy. Právě z tohoto důvodu loď vždy provází pomocný remorkér.

V roce 2009 loď plula Středozemním mořem, když se její technické problémy projevily natolik, že americké lodě připluly do těsné blízkosti Kuzněcova pro případ, že by se potopil a bylo nutné zachraňovat trosečníky.

V témže roce na lodi vypuknul požár, jeden námořník zemřel. Na lodi údajně nelze velmi často používat některé toalety, kvůli špatnému stavu potrubí. Když před pár lety Kuzněcov tankoval v Irském moři palivo z tankeru, do moře uniklo velké množství paliva, opět z netěsnícího spojovacího potrubí. V lodi v zimě zamrzá voda, v mnoha kajutách tak námořníci nemají k dispozici vodu. Zkrátka Admiral Kuzněcov, který má být za tři roky vyřazen ze stavu námořnictva, už je opravdu stařičký koráb.

A náhradu za něj zatím Putin nemá.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:57 19. února 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  42
 • Super
  28
 • Haha
  24
 • Sladký
  16
 • Cože
  15
 • Tvl
  15
Komentáře

Mohlo by vás zajímat