Putin v Rusku zakázal pivo v plastu. Hrozí podobný zákaz i v Česku?

Ruští pivaři mají smůlu. Prezident Putin se rozhodl, že jim zakáže pivo v plastových láhvích. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

Ruský prezident Vladimír Putin přišel s podivným zákazem, který se dotkne všech pivařů. Milovníci zlatého moku si nově nebudou moci koupit pivo v plastových láhvích s obsahem větším než litr a půl a od léta pak pivo v plastu v Rusku neseženete vůbec. Může se tento krok nějak podepsat i na pití piva v Česku?

Ruský prezident Vladimír Putin přišel se špatnou zprávou pro všechny milovníky piva. Pokud si v Rusku budete chtít koupit pivo v plastové láhvi, budete mít smůlu. Od nového roku se zde nesmí prodávat pivo v láhvi s objemem větším než litr a půl a od léta pivu v plastu odzvoní definitivně.

Sám o sobě podivně působící zákaz prodeje piva v plastových láhvích Putin zdůvodňuje tím, že jde o součást boje proti alkoholismu, který je velkým problém hlavně v odlehlých ruských oblastech, kde se lidé uchylují i ke konzumaci kosmetických produktů. V důsledku požití koupelové přísady Bojaryšnik s vysokým obsahem alkoholu v tomto roce zemřelo několik desítek Rusů.

Trnem v oku se pivo v plastu stalo Putinovi tím, že velkoobjemové plastové láhve jsou v poměru na množství piva levnější než půllitrové láhve a plechovky a za méně peněz tak přiblíží člověka blíže k opilství. S tím by nyní měl být konec. Kromě Rusů se zákaz dotkne i dovozců piva, mimo jiné i českých pivovarů.

Pivovary po celém světě přiznávají, že vývoz do Ruska pomalu upadá. Vzhledem k tomu, že až 40 % piva se v Rusku prodává právě v plastu a značnou část tvoří právě importovaná piva, čekají výrobce a exportéry krušné časy. Kritici nastupující pivní prohibice nicméně varují, že jediné, k čemu zákaz povede, bude rozšíření černého trhu s pivem a uchylování se chudých Rusů k levnému a nekvalitnímu alkoholu.

Pivo v plastových láhvích se právě díky výhodné ceně stalo populárním i v Česku. Smráká se mu i u nás na horší časy? Ministr zdravotnictví Ludvík dlouhodobě kritizuje až přílišnou náklonnost Čechů k pití alkoholu a fakt, že držíme dlouhodobé světové prvenství v konzumaci piva na hlavu, ho rovněž nenechává chladným. Možná se tak i my dočkáme toho, že populární „tekutý chléb“ nebude tak dostupný, jako jsme zvyklí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:53 18. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  34
 • Haha
  14
 • Trapas
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  8
 • Tvl
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat