Ona je mozek Barnevernu: Pro Nory jsou její teorie biblí, pro odborníky pavěda!

Kari Killénová neuznává biologickou vazbu mezi rodičem a dítětem. | foto: reprofoto: fontene.no/ twitter

Za praktikami norské sociálky Barnevernu, která odebrala děti Evě Michalákové a teď i devítiměsíční dceru české matce, stojí tamní psycholožka Kari Killénová. V Norku ji považují za významnou odbornici přes rodinu a její knihy jsou tam hitem. V odborném světě však její teze hodnotí jako pavědu a šarlatánství.

Podivné jednání norské sociálky Barnevern se nezdá mnohým lidem v Evropě. Případy dětí odebraných za velice nestandardních podmínek děsí rodiče nejen v Norsku.

„Odborný návod“, podle něhož norská sociálka odebírá děti, vytvořila před 24 lety psycholožka Kari Killénová, která staví správnou péči o dítě nad vliv citové vazby mezi rodičem a jeho potomkem. Psycholožka se domnívá, že citový vztah biologického rodiče a dítěte je přeceňovaný. Podle ní není důležité u koho dítě vyrůstá, ale naopak v jakém sociálním prostředí. Pravého otce a matku Killénová vnímá jen jako „kolečko v soukolí“ v životě potomka, které může být nahrazeno někým jiným. A všemocným lékem na duši dítěte je jeho odebrání.

Fotogalerie

Osmdesátiletá psycholožka zformulovala svoje domněnky do rukojeti, kterou nazvala Multidisciplinární vzdělávání a jejími pokyny se řídí norská sociálka. Pod hrozivým názvem se skrývají ještě hrozivější praktika. Tak například vám mohou odebrat dítě přímo ze zubařského křesla, protože lékař usoudí, že vaše dítě má příliš zubních kazů, než je zdrávo.

Killénová také vyzkoumala, že mozek týraného dítěte vypadá jinak než toho, které vyrůstá v harmonickém prostředí. K ultimativním závěrům jí stačilo prostudovat 17 zanedbávaných dětí v 80. letech.

Svérázná psycholožka také razí teorii, že děti ohrožené „malou láskou“ se musí odebírat rodičům hned při porodu. Porodní asistentky jsou tak vedeny k tomu, aby na příslušné úřady hlásily, když se jim zdá, že nastávající nebo novopečená matka nejeví dostatečnou radost z příchodu potomka na svět.

Matka může během porodu prožívat sexuální zneužívání z minulosti. Musíme to včas rozpoznat a poskytnout jí podporu,“ vysvětluje Killenová.

Vědci z oboru dětské psychologie nad výzkumem Killenové kroutí hlavou a tvrdí, že její poznatky jsou založeny na nekvalitním výzkumu a na pozorování několika dětí. Své „vědecké“ teze Killenová publikovala v několika knihách, které jsou v Norsku bestsellerem a podle jejích rad se řídí mnoho institucí, mimo jiné i kontroverzní Barnevern.

Norská sociálka Barnevern se zabývá sociálně právní ochranou dětí a mládeže, ale podle kritiků se často dopouští porušování lidských práv, když zabavuje děti z rodin a přiděluje je pěstounům. Praktiky Barnevernu kritizuje kromě lidskoprávních organizací i Evropský soud pro lidská práva, který konstatoval, že při odebírání dětí k porušování lidských práv dochází.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:30 22. května 2016. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  180
 • Tvl
  77
 • Super
  32
 • Trapas
  31
 • Sladký
  18
 • Haha
  15
Komentáře