jít naiDNES.cz

Praha nekuřácká: V centru to po nocích hučí jak v úle, chodníkem se nedá projít

Hloučky kuřáků před barem v Dlouhé ulici. | foto: Tilen Vajt/Jiří Pitrof

Měl začít nekuřácký zákon platit už v zimě, aby si lidé navykli „nepoflakovat“ se večer v ulicích města, vycházet z barů jen na cigaretu a pak hned upalovat dovnitř? To je jedna z otázek, kterou si pokládají nejen odpůrci nového pravidla. Zákaz kouření totiž začal v Česku platit na konci května, v době prodloužených teplých večerů, kdy sedět v uzavřené místnosti je hřích. Podle toho to ale venku na ulicích taky vypadá.

Zatímco hospodští po celé republice bojují se zákazem kouření po svém, většinou vyhrazením zahrádek jen pro kuřáky, budováním provizorních venkovních posezení, nebo dokonce změnou svých hospod a barů na „soukromé kluby“, v Česku je jedno místo, které by snad bylo nejraději, kdyby se zase vrátily staré pořádky.

Radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil během nedávného rozhovoru pro pořad Interview ČT24 přiznal, že ačkoliv na politické scéně panuje víceméně shoda o nekuřáckých podnicích, jeho část Prahy, zejména tedy Staré Město, ze zavedení nařízení radost rozhodně neměla.

Solil má na starosti tzv. antikonfliktní tým, jenž se pohybuje v samotném centru Prahy právě po Starém Městě. Členové tohoto uskupení jsou dobrovolníci, kteří krotí příliš hlasité skupiny lidí postávající před bary na „cigárpauze“, jež se ale mnohdy protahuje až na hodiny.

Nejužší centrum Prahy je totiž vyhlášeno svými čtyřmi ulicemi: Dlouhá, Masná, V Kolkovně a Kozí, které se sbíhají k místu lidově zvanému Kozí plácek. Ulice a přilehlé okolí je narváno bary, restauracemi a kluby, na noční radovánky sem míří nejen davy turistů, ale i Pražáci, kteří už nechodí „do města“ jako dříve, ale nyní se chodí „do Dlouhé“.

Hloučky kuřáků před barem v Dlouhé ulici.

Hloučky kuřáků před barem v Dlouhé ulici.

Antikonfliktní tým vznikl právě proto, že tyto ulice nebývaly dříve místem nočního mecheche, ale jsou to původně rezidenční čtvrti, kde jsou kanceláře a soukromé byty. Stále tedy platí, že zejména v letních měsících tu dochází k nadměrnému porušování nočního klidu.

A od té doby, co vstoupil v platnost protikuřácký zákon, je situace opravdu tristní.

Padne noční klid a nastává největší hluk

Redakce Expres se vydala ke „Kozímu plácku“ v sobotu večer, kdy noční teploty stoupaly ke dvaceti stupňům a blížily se tropickým nocím. Zatímco do večerních deseti hodin byli všichni spořádaně na zahrádkách podniků, v momentě, kdy nastal noční klid, přišel paradoxně největší hluk.

Zahrádky zavřely a všechna ta masa lidí prahnoucí po alkoholu a zábavě se musela přesunout do vnitřku barů, jenže uvnitř se už kouřit nesmí, takže si koupili pití a zase šli ven. V ulici V Kolkovně, která vede přímo od Kozího plácku a na svém rohu má bar-restauraci-diskotéku James Dean, vedle něj cocktail bar Tretter’s a naproti nim disco club Cafe 80's, se pomalu nedalo po chodníku ani projít. Ulicí navíc projíždějí vozidla taxislužeb a nabírají či naopak vykládají hosty před podniky. Ti většinou nejdou hned dovnitř, protože je třeba si dát poslední cigárko a mezitím stihnou navázat sociální vazby s cizinci, kteří se taky rádi druží.

Podívejte se na video z „Kozího plácku“ a ulici V Kolkovně před jednou hodinou ranní ze soboty na neděli:

Výsledkem jsou pak chumly lidí před každým podnikovým vchodem okupující i poslední místo na chodníku, padající do silnice pod kola aut a samozřejmě v hovoru neslyšící sami sebe. Jednotlivé rozjařené skupinky na sebe halekají, holky piští, opilí Angličané zpívají a Italové pokřikují po Češkách.

Na jednu stranu si kolem „Kozího plácku“ připadáte úplně jak na promenádě v nějakém prázdninovém místě u moře, chybí tam už jen palmy, na druhou si v duchu blahopřejete k tomu, že jste nikdy neměli dost peněz na to, abyste si v tomto místě koupili byt.

Dlouhá ulice je - co se týče lidí venku - daleko klidnější.

Dlouhá ulice je - co se týče lidí venku - daleko klidnější.

Zatímco u moře je takový hluk tolerován a některými přímo dokonce vyžadován, protože jsou rádi, když jejich letovisko leží tam, kde to žije, pro Pražáky vstávající ráno do práce je taková sobotní uřvaná noc nejen standardem, ale dokola se opakujícím problémem, protože ruch neutichá ani ve všední den. Pro turisty v Praze je „Kozí plácek“ povinnost a oni mají u nás prázdniny na promenádě každý den.

Jak toto radnice vyřeší ke spokojenosti všech, to jsme vážně zvědaví. Jestli opravdu nebylo lepší, jak si povzdechl radní Solil, nechat lidi kouřit uvnitř barů. Zdraví člověka se nemusí týkat jen vdechování dýmu, ale i míry hluku, nedostatku spánku a klidu. Právě kvůli nemožnosti skloubení nočního klidu a protikuřáckého zákona ohlásil, jak informoval server Echo24.cz, svůj konec k poslednímu srpnu vyhlášený bar Blue Light v Josefské ulici.

Po celá léta byl útočištěm intelektuálů, umělců i celebrit, svou soukromou party si tam užíval i Kanye West s Kim Kardashian, turisté si tam podávali dveře. Blue Light také sídlí v rezidenční čtvrti a udržet potichu hlučící kuřáky, kteří mají popito a courají po chodníku sem a tam, je nemožné. Snad podobný osud nestihne i bary na Starém Městě.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 12. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  51
 • Super
  50
 • Tvl
  26
 • Trapas
  21
 • Sladký
  17
 • Cože
  14
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře