Nepokoje v Saské Kamenici: Protesty budou pokračovat, hlásí se další tisíce lidí

Demonstrace v Chemnitzu budou ve čtvrtek pokračovat. | foto: koláž Expres.cz

V neděli poprvé vyšly tisíce lidí v německé Saské Kamenici do ulic, aby dali najevo nesouhlas se smrtí svého krajana, kterého zavraždili dva mladí přistěhovalci. Relativně klidná demonstrace se změnila v několik dnů pokračující peklo s množstvím zraněných.

Vše odstartoval incident, kdy Iráčan se Syřanem po předchozí roztržce zabili pětatřicetiletého Němce a další dva pobodali. Pobouření lidé svolali s hnutím Pro Chemnitz protest a vydali se do ulic. 

K protestujícím se ale přidalo několik desítek neonacistů a hajlujících radikálů a demonstrace se změnila v pouliční potyčky, při kterých byli napadeni jiní uprchlíci i lidé exotičtějšího zjevu.

Druhou neméně výbušnou demonstraci svolali pro změnu lidé ze sdružení Chemnitz Nazifrei (Saská Kamenice bez nacistů), z jejichž řad také létaly lahve a petardy. 

Pořádek mělo zajistit na šest set policistů, kteří neváhali proti demonstrantům použít vodní děla. Úřady ale nyní přiznávají, že jejich počet měl být vyšší.

Angela Merkelová do médií řekla, že to, co se v Saské Kamenici děje, je ostuda celé země.To, co jsme viděli, je něco, co v právním státu nemá žádné místo. Máme videozáznamy, které ukazují, že se odehrály štvanice, že se lidé srocovali, že na ulicích byla nenávist. A to nemá s naším právním státem nic společného,“ prohlásila kancléřka.

Německá parlamentní strana AfD (Alternativa pro Německo) ale tvrdí, že město vraždu přehlíželo. Kdyby byl zavražděn cizinec, reagovalo by jinak. Starostka města ani nevyjádřila pozůstalým soustrast a chtěla pokračovat ve víkendových městských slavnostech. Město je zrušilo, až když začaly nepokoje.

Němcům už začíná docházet trpělivost a uvědomují si, že pustit na své území statisíce imigrantů, kteří odmítají místní zvyky a kulturu, nebyl dobrý nápad. 

Další protesty mají pokračovat ve čtvrtek a podle všeho se jich opět zúčastní tisíce lidí. Dosavadní bilance nepokojů je čtyřicet tři trestních oznámení a dvacet zraněných.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:30 27. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  127
 • Tvl
  8
 • Sladký
  7
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Trapas
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat