Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Slováci si to ve volbách zavařili: 4 důvody, proč nevidí, že je Kotleba nácek

  Lídr Lidové strany naše Slovensko je podezírán z fašismu, popírá holokaust a má náckovské smýšlení. | foto: koláž Expres.cz

  Už několik dní si mnozí lidé na Slovensku, a nejen tam, kladou otázku, jak je možné, že lidé volili extrémistu Mariána Kotlebu? Podle analytiků voliči vůbec nevidí kontext a souvislosti.

  Lídra Ľudové strany naše Slovensko Mariana Kotlebu volili lidé, kteří přišli k volbám poprvé, ale i voliči střední a starší generace. Polovina má maturitu, pětina vysokou školu. Největší část z nich pracuje manuálně.

  Taková je základní charakteristika voličské základny Mariana Kotleby, jehož strana ve slovenském parlamentu získala dokonce 14 křesel.

  Kotlebu na Slovensku volil každý dvanáctý volič. Deník SME oslovil Kotlebovi voliče s otázkou, co je přitáhlo ke straně, která je spjatá s extremismem a rasistickými názory, a z odpovědí vyvodil čtyři následující důvody:

  1. Spojování Kotleby s extremismem či fašismem je mylná nálepka

  Kotleba se prý doopravdy snaží o zásadní změny v politice a společnosti. Mnozí z jeho voličů ale ani neví, že se v roce 2003 se stal vůdcem ultrapravicové Slovenské pospolitosti, kterou později zakázal soud s tím, že je v rozporu s ústavou.

  Kotleba v podstatě jen vyměnil gardistickou uniformu za zelené tričko. To ale podle historika Stanislava Mičeva lidé nevidí. Jeho voliči si nespojí kontext a souvislosti.

  Kotleba stál od roku 2003 v čele ultrapravicové Slovenské pospolitosti.

  2. Média o Kotlebovi informují zavádějícím způsobem

  Marián Kotleba často tvrdí, že o něm mnohá média hovoří zavádějícím způsobem. A tento jeho názor se usídlil i v hlavách jeho voličů.

  Přitom sám Kotleba se podle slovenské pobočky Transparency International snaží voliče prostřednictvím médií manipulovat. Krajští poslanci mu zrušili župní časopis Náš kraj, protože ho prý využíval k propagaci jeho osoby a strany.

  Fotogalerie

  3. Kotleba je jako župan úspěšný

  Kotleba jako banskobystrický župan sice snížil dluh kraje, ale Transparency International Slovensko poukázala na to, že tamní župa není příliš transparentní.

  „Rovněž přestala využívat elektronické aukce při prodejích majetku. Donedávna nebyla zveřejněna ani majetková přiznání za rok 2014 na stránce župy,“ přiblížil situaci pro sme.sk Martin Kollárik z TIS.

  Župana Kotlebu nicméně voliči chválí i za jeho projekt s názvem „Krumpáče a lopaty,“ který se týkal zaměstnávání Romů. Voliči si myslí, že je Kotleba jako župan úspěšný i přesto, že kraj pod jeho vedením přišel o možnost čerpat eurofondy.

  Ale to je asi jeho voličům jedno, protože...

  4. Vystoupení z EU a NATO by Slovensku pomohlo

  Kotlebovi voliči sdílí s lídrem extrémně pravicové strany názor, že nejlepší bude, když Slovensko vystoupí z EU a NATO.

  Podle ředitele Centra pro evropské a severoatlantické vztahy Roberta Ondrejcsáka ale voliči bývalého učitele informatiky netuší, že vystoupení Slovenska z EU a NATO by pro zemi znamenalo politickou a ekonomickou izolaci i ztrátu bezpečnosti.

  Více o kontroverzní osobě Mariána Kotleby si můžete přečíst ZDE.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:04 sobota 9. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   174
  • Super
   77
  • Tvl
   35
  • Haha
   22
  • Cože
   18
  • Sladký
   16
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...