jít naiDNES.cz

Princ William uctívá oběti teroru v mešitách. „A co křesťané na Srí Lance?“ zuří lidé

Ani ne před týdnem otřásla Srí Lankou série ničivých atentátů, které životem zaplatilo podle nejnovějších informací 359 lidí. A počet obětí stále stoupá. Nezanedbatelnou část z nich tvoří turisté, v oblíbeném dovolenkovém ráji zahynulo například hodně Britů, jejichž rodiny nyní v zoufalství vyřizují repatriaci těl. Trochu necitlivě proto působí zahraniční cesta britského prince Williama na Nový Zéland, kde se setkal s přeživšími měsíc starého útoku na mešity v Christchurchi. A někteří mu to dávají pořádně „sežrat“.

Série několika koordinovaných teroristických útoků na kostely a luxusní hotely na Srí Lance je stále velmi čerstvou záležitostí. Neuplynul od nich ani týden a počet obětí stále narůstá, podle včerejších informací rukou islamistických radikálů zahynulo 359 lidí a stovky dalších byly zraněny.

Následkem hrozivého útoku na křesťany zemřelo i několik turistů a nemálo z nich bylo britské národnosti. 

Ostrovní plátky informovaly například o tom, jak muž jménem Ben Nicholson viděl zemřít celou svou rodinu: manželku, syna a dceru. Jiný Brit, Matthew Linsey, se zase musel rozhodnout, zda se pokusí zachránit život synovi, nebo dceři, ale nakonec přišel o obě děti.

Obětí je přes 200.

Zemřelo 359 lidí a přes 500 jich bylo zraněno.

Poněkud špatně načasovaná se proto zdá být cesta britského prince Williama. Ten se totiž právě v těchto dnech, kdy několik zoufalých britských rodin řeší repatriaci těl svých blizkých, vydal na zahraniční cestu na Nový Zéland. Jeho cílem je uctít památku obětí, které zemřely v polovině března během útoku pravicového radikála na dvě mešity ve městě Christchurch

William se setkal s premiérkou a navštívil například místní nemocnici, aby podpořil raněné, kteří přežili hrozivý útok, při němž zahynulo padesát lidí.

Princ William uctil památku obětí střelby v mešitách na Novém Zélandu. „A co...

Princ William uctil památku obětí střelby v mešitách na Novém Zélandu. „A co Srí Lanka?“ zuří lidé.

Gesto je to od vévody z Cambridge nepochybně ušlechtilé. Téměř drtivá většina lidí v diskuzích mu ale připomíná, že v tuto chvíli by se slušelo vyjadřovat podporu spíš přeživším ze Srí Lanky, jelikož jde o událost mnohem aktuálnější.

„Proč ne Srí Lanka? Tam je to teď mnohem důležitější,“ podivuje se jeden z mnoha diskutujících pod článkem serveru Mail Online, který o Williamově návštěvě na Zélandu informuje. „Neměl by teď spíš navštívit Srí Lanku a uctít památku křesťanů, kteří tam přišli o život? To je příklad toho, co je na světě špatně,“ přidává se další.

Fotografie z jednoho z postižených kostelů.

Fotografie z jednoho z postižených kostelů na Srí Lance

Někteří dokonce Williamovi vyčítají, že zatímco muslimským obětem jede vyjadřovat podporu, křesťany snad nechává bez povšimnutí!

„Zastaví se na cestě zpátky na Srí Lance? Asi ne, stejně jako se nezastavil po bombovém útoku v Manchesteru, kde přišli nevinní lidé o život dokonce na jeho vlastní půdě,“ píše další z řady rozhořčených Britů.

Princ William uctil památku obětí střelby v mešitách na Novém Zélandu. „A co...

Princ William uctil památku obětí střelby v mešitách na Novém Zélandu. „A co Srí Lanka?“ zuří lidé.

Pravdou, na niž i spousta dalších upozorňuje, je skutečnost, že princ William jako člen královské rodiny jen sotva může navštívit Srí Lanku ve chvíli, kdy je tam vyhlášen výjimečný stav a reálně hrozí další teror. Je ale třeba podotknout, že vzhledem k už zmíněné necitlivé volbě návštěvy musel člen královské rodiny s vášnivými reakcemi počítat.  

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:19 pátek 23. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  40
 • Super
  16
 • Haha
  16
 • Tvl
  16
 • Sladký
  15
 • Cože
  14
Komentáře

Mohlo by vás zajímat