Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Volby prezidenta: Zamrzlý Drahoš a Topolánek proti zdi!

  Kdo z nich si vytáhne černého Petra? | foto: iDNES.cz

  Již za pár dní voliči v prvním kole přímé volby rozhodnou o budoucím prezidentovi České republiky. Fáze před velkým finále zastihla jednotlivé kandidáty v různé formě a rozpoložení. Dokážou osobní útoky, silná slova, názorové eskapády a „hrdinské činy“ na poslední chvíli zamíchat kartami a dočkáme se překvapení? Své síly si kandidáti opět změří už dnes od 12:30 na iDNES.cz v superdebatě 8 kandidátů!

  Zemanovi taktika zatím vychází

  Miloš Zeman si do koncovky kampaně připravil taktiku, na kterou se mu konkurenční kandidáti chytili jako mouchy na mucholapku. Anebo jinak: spolkli mu ji i s navijákem, aniž by to možná věděli. Záměr byl jednoduchý: stáhnout se do ulity, vyjadřovat se „státotvorně“ pouze k zásadním tématům a vyčkávat, až se ostatní kandidáti požerou mezi sebou. A to se také děje. Takže zatímco prezidentův mluvčí Ovčáček perlil s fíkusem v Soukupově Aréně na TV Barrandov, Drahoš se navezl do Topolánka kvůli vědě a oba dva zároveň do Horáčka kvůli Facebooku a debatě s Ovčáčkem.

  Stávající prezident neztratí ani tím, že odmítl účast v debatě některých televizí s ostatními kandidáty. Doba, kdy taková účast byla v podstatě za všech okolností nutností, je dávno pryč. Zeman má právo si debaty vybírat, stejně tak to koneckonců učinili i Topolánek s Drahošem. Kdyby prezident podlehl nátlaku svých protikandidátů a části médií, nezískal by tím v podstatě nic. Miloš Zeman tak může s ledovým klidem sledovat běh událostí a vystoupit těsně před volbou v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře vládě. Nakonec může u voličů Zeman vypadat jako ten „nejnormálnější“.

  Topolánek hlavou proti zdi

  Topolánkovi nelze upřít energii a nasazení, s nimiž kampaň dělá. Jít do riskantního podniku s více než nejistým výsledkem si zaslouží jistou míru obdivu. Vyzařuje z něj úporná snaha, jak moc o úřad prezidenta stojí, jak moc by jej chtěl. Motivace je pro výkon funkce podmínkou nikoliv nezbytnou, ale jistě žádoucí a z tohoto pohledu by byl Topolánek lepším prezidentem než Drahoš i Horáček.

  Topolánek rozjel kampaň razancí sobě vlastní. Bude to stačit aspoň na pět procent?

  Na druhou stranu je v Topolánkově vystupování cítit vypjatá stylizace i stopy pokrytectví. Pokud nyní hovoří o tom, že nechce poklonkovat před EU, nelze si nevzpomenout na okolnosti spojené s přijímáním Lisabonské smlouvy v období, kdy byl premiérem. Pokud tvrdí, že nechce společnost rozdělovat, ale spojovat, co si myslet o tom, že na tiskové konferenci zaútočí na nejslabší místo hlavního rivala a „zasvěceně“ se pustí do hodnocení jeho zdravotního stavu. O schopnosti politických handlů a radikálním oportunismu spojeném s využitím tzv. přeběhlíků pro vlastní cíle nemluvě. S politickou minulostí spojenou se skandály se prostě nedá vypořádat rázným výrokem „víra mě srovnala“. Topolánek jako by se chtěl naklonovat a tím se odříznout od svých stínů minulosti spojených s premiérskou rolí a spojenectvím s Markem Dalíkem. Říká, co se mu zrovna hodí, a spoléhá na to, že český volič ztrácí paměť a odpouští. Ve výsledku v podstatě ale nemá žádný jiný program než „Antizeman“ a tomu přizpůsobuje svoji taktiku. Jeho kampaň připomíná spektákl, ve kterém se pustil hlavou rovnou proti zdi.

  Kvůli hříchům minulosti symbolizované výrokem „Marku, s tebou stojím a padám“ není Topolánkův postup do druhého kola volby reálný. Patří do kategorie překvapení až sci-fi.

  Eskamotér Horáček aneb „valcha“ financovaná z vlastní kapsy

  Michalu Horáčkovi uškodilo, že do prezidentské volby na poslední chvíli naskočil právě Topolánek. Po jeho vstupu do ringu šla jeho podpora logicky dolů. Hraje tak nyní „valchu“ za vlastní peníze v bitvě, u které ví, že ji už nemůže vyhrát. Situaci se snaží zachránit tím, že více začal využívat slovník a prostředky vlastní spíše Zemanovi a Topolánkovi, což je ale ve značném rozporu s přístupem a plejádou podporovatelů, než když kampaň začínal. Jsou i momenty, za které si zaslouží kladné body a které ukazují, že se nebojí názorových střetů. Jeho podpora u voličů ale narazila na zřejmé limity, a tak i případný postup do druhého kola se ukazuje jako velmi nepravděpodobný.

  Horáček se konečně rozhoupal a má sympatický projev. Jenže není jasné, co chce říci.

  Drahoš hledající a tápající

  Jiří Drahoš by rád představoval klidnou sílu a jakýsi morální hlas národa, ale z jeho sebeprezentace je neustále cítit tápání a nepřesvědčivost. Drahoš působí jako člověk ve vleku poradců a podporovatelů, ať už v oblasti prezentace, tak programu. O jeho vlastních názorech nevíme skoro nic. Pro voliče prostě není dostatečně čitelný a autentický. Falešné brýle by mu voliči možná odpustili, vyhýbavé názory a opisování jen těžko. Drahoš navíc neprojevil schopnost určitého odstupu a sebeironie. Na voliče působí, že i maličkosti bere moc vážně a upjatě.

  Drahoš neříká pro jistotu nic a je na něm vidět, jak moc by si přát, aby už to skončilo.

  V závěru kampaně se Drahoš pokusil aspoň o náznaky ofenzivy – pustil se do Topolánka a vyčetl mu jeho přístup k financování české vědy v jeho premiérské éře a Zemana vyzval, ať zveřejní, kdo mu platí billboardy. Jinak se volič v rámci jeho mdlé a nudné kampaně dozvěděl floskule, že „naše země je součástí Evropy“ nebo že „všichni společně musíme usilovat o bezpečné a prosperující Česko“.

  Pokud Jiří Drahoš neakceptuje, že politika v roce 2018 je hlavně o vyhraněných postojích, je na místě otázka, proč do ní vůbec vstupoval. Ve světě vědy a výzkumu by mu bylo asi přece jenom líp.

  Zeman, Drahoš, nebo Topolánek aneb komu zůstane černý Petr?

  Překvapení v politice nelze vyloučit nikdy, prezidentskou volbu nevyjímaje. Své o tom jistě ví kandidát z minulé volby s přezdívkou „Želé“, který se už viděl, když ne rovnou v prezidentské pracovně, tak aspoň v druhém kole volby. Vše dopadlo nakonec trochu jinak.

  Kdo z pánů se podívá do druhého kola?

  Aktuálně jsou reálné dvě možnosti plus jedno překvapení. Miloš Zeman zvítězí již v prvním kole a Horáčkovo „namazání na chleba“ se odkládá do říše snů. Nebo do druhého kola postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Drahošovi sepne a rázem přijme pozvání do všech televizních debat, včetně té na TV Barrandov. Překvapení navíc: do druhého kola postoupí Zeman s Topolánkem – a Česko čeká řež, ve které se může stát úplně všechno. Nejvíce asi ztuhne úsměv Michalu Horáčkovi. Ten si, s největší pravděpodobností, z vlastní kapsy zafinancoval nejdražší individuální zábavu v dějinách české politiky.

  Sledujte v přímém přenosu superdebatu 8 kandidátů ZDE od 12:30.

  Otázky kandidátům můžete posílat ZDE do 12:30.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:03 středa 9. května 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   17
  • Trapas
   9
  • Haha
   6
  • Sladký
   5
  • Tvl
   5
  • Cože
   4
  Vybrali jsme pro vás

  Kdo je tajemný otec Ladušky, kterého moc neukazuje? Byl ve vězení za vraždu

  Lada Horová, známá hlavně jako Laduška, sdílí na sociální sítě kdeco, a to včetně fotek ze soukromí. Ukazuje partnera,...

  Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

  Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

  Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

  Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

  Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

  Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz