Václav Klaus odhalil fatální útok na Zemana a řekl, co mu na něm vadí

S tvrdou kritikou inauguračního projevu Miloše Zemana v podání Institutu Václava Klause se předchozí prezident shoduje, i když jsou jeho výtky vůči současné hlavě státu v detailech jiného charakteru. Naopak se Zemana zastává v jeho proruských postojích a aktivitách a tvrdí, že vláda ANO rozhodla „politicky fatálně špatně“, když vydala údajného hackera Nikulina do USA a vyhostila tři takzvané diplomaty zpět do Moskvy.

Argument, že ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán vyhodnotil americkou žádost o vydání hackera za relevantní na základě validních podkladů, považuje exprezident Václav Klaus za lichý, i když paradoxně přiznává, že obsah těchto dokumentů nezná a neumí ho proto posoudit.

Podezřelého z útoků na americké servery a ovlivňování tamních voleb považuje za vměšování do vnitroamerického konfliktu, které není ani v zájmu současného prezidenta USA Donalda Trumpa.

„Nemohu přijmout, že jde o plnění aliančních povinností vůči našemu partnerovi. Je to útok na našeho prezidenta, který dává přímo či nepřímo najevo, že to nebylo jeho rozhodnutí a že on by to řešil jinak,“ řekl Klaus v rozhovoru pro MF Dnes.

Co se týká vraždy dvojitého agenta Skripala novičokem v Británii, nemá prý takové zrádce rád a vyhoštění tří ruských agentů v diplomatických službách hodnotí negativně.

„Považuji to trochu za dětinské, jestliže Slovensko, Slovinsko, Rakousko nebo Maďarsko nic takového neudělaly, přál bych si spíše být občanem těchto zemí.“ Zároveň uvedl, že z vraždy mohl mít před volbami prospěch i sám Vladimir Putin.

Velmi jasně se Klaus vyhraňuje vůči vládě ANO, která podobnými skutky chce vypadat, že činí něco skutečného a důležitého. „Tímto ta vláda vypadá, že koná, i když já si myslím, že nekoná.“ Zároveň ho děsí pravděpodobný návrat prohrané ČSSD k moci.

„Někteří z nás byli rádi pouze za to, že zmizela sociálnědemokratická skupina Dientsbierů, Marksových a Valachových. Zdálo se, že jsou nenávratně v propadlišti dějin, a teď najednou s hrůzou vidíme, že se vracejí,“ říká s tím, že nechat zemi plundrovat Marksovou a Valachovou je přece špatné.

S kritickým postojem Institutu Václava Klause, konkrétně Iva Strejčka, k inauguračnímu projevu Miloše Zemana v podstatě souhlasí. „Mně nevadí, že prezident kritizoval Bakalu a Českou televizi, moje kritika těchto dvou institucí, protože Bakala je taky instituce, je stejně nemilosrdná jako kritika prezidenta Zemana. Ale to, že žánr inauguračního projevu prezident Zeman nevyužil k nastolení některých zásadních témat, o která si tato doba říkala, je škoda.“

Dále Klaus poukazuje na to, že je Miloš Zeman v mnoha otázkách nekonzistentní a zastává názory takové i makové, například o Evropské unii. „V něčem je milovník evropské integrace a v něčem zase silácky říká ne,“ poukazuje na nejednoznačnost svého nástupce.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:04 3. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  22
 • Haha
  10
 • Trapas
  10
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
 • Cože
  7
Komentáře