Olga nebo Dagmar Havlová, Livia Klausová či Ivana Zemanová. Všichni jejich jména známe, pravděpodobně také jejich tváře, a také možná matně tušíme, co během prezidentování jejich manželů podnikaly. Zpravidla měly za úkol konat dobro, usmívat se a být ozdobou svého vlivného partnera.
Mnoho prvních dam se významně podílelo na podpoře znevýhodněných a potřebných, některé dokonce založily nadace, jako například zmíněná Olga Havlová. Tak tomu chodí po celém světě. Manželky prezidentů jako by s nástupem manžela do role prezidenta dostaly tvůrčí volno, ve kterém mají za úkol žehlit karmu ať už svoji, nebo svého muže. Jaká je ale skutečná funkce prvních dam a proč by za své postavení měly dostávat kompenzace?
Politika po celém světě zpravidla nic jako plat první dámy nezná. Na rozdíl od svého manžela, který kromě prezidentského platu dostává po skončení funkce „nadstandardní důchod“, první dámy nedostávají nic, co by vyplývalo z jejich postavení. Je to podstatě takový hyperbolický gender pay gap v praxi. Teď by ale měla přijít změna. První dáma by měla dostávat 95 tisíc měsíčně. Možná se ptáte, proč?
Ve skutečnosti by se totiž o plat nejednalo. Novela zákona definuje tuto částku jako pravidelnou měsíční finanční podporu. A než se rozčílíte nad zbytečně vysokými platy politiků, pojďme si říct, že nejde o nic jiného, než o kompenzaci na pokrytí výdajů spojených s její reprezentační činností.
Politika se v posledních dnech zmítá ve víru změn a krizí, a ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky, který převzal část rezortu po odvolaném Ivanu Bartošovi, se aktuálně činí co může. Právě odtud vychází návrh zmíněné novely zákona. „Role manželky či manžela, popřípadě partnera či partnerky prezidenta republiky nebyla doposud v právním řádu České republiky nijak ukotvena, což v jedenadvacátém století vnímáme jako situaci, kterou je třeba nevyhnutelně napravit,“ komentuje vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Milan Vašina.
Role první dámy nebo pána se totiž s konvenčním zaměstnáním příliš skloubit nedá. Partneři prezidentů a prezidentek své protějšky často doprovázejí nejen na domácích událostech, ale také na zahraničních cestách a mají tak věčně plné diáře. A proto je vlastně s podivem, že předchozí první dámy nedostávaly od státu ani korunu. Předložený návrh má ovšem také má nově zakotvit i důchodové a zdravotní pojištění, které rovněž dosud nijak řešeno nebylo.
Novelu zákona samozřejmě neschvalují všichni. Je běžné a přirozené, že se politici na všech návrzích neshodnou, nicméně předseda SPD Tomio Okamura situaci okomentoval opět svérázným způsobem.
„To je nehoráznost. Prezidentova manželka bude nově dostávat ze státního rozpočtu 95 tisíc korun měsíčně. To prezidentskému páru nestačí prezidentova půlmilionová výplata měsíčně plus statisícová generálská výsluha?“ rozohňuje se ve videu na síti X. „To je výsměch českému národu, který díky asociální zločinecké fialově bandě mnohdy prožívá osobní finanční krizi,“ komentuje jeden z uživatelů X. Zdá se, že ani mezi občany nepanuje jednoznačná shoda. Řada komentujících se však vyjadřuje i pozitivně.
„Považuji to za naprosto normální. A kdo s tím má problém, asi zavidi. A naše paní Eva opravdu poctivě doprovází svého chotě a velmi dobře reprezentuje,“ podotýká jiný.
Kritika však často zaznívá patrně spíše vlivem špatného načasování: nacházíme se v době, kdy se na evropském kontinentu rozzuřily dvě velké války, v České republice prožíváme krizi hned na několika frontách, a navíc naši zemi před nedávnem zasáhly katastrofální povodně. Může se tak zdát, že mluvit o zvýšení platů takto vysoce postavených lidí v těchto těžkých časech působí dost nepatřičně, ať už je jejich záměr fér, nebo přináší jen další pověstné „politické hrabání“.
Fotogalerie |