Praha jede! V prestižním průzkumu strčila do kapsy Lublaň, Budapešť i Bratislavu

Praha se, co se kvality života týče, umístila na 1. místě mezi postkomunistickými zeměmi. | foto: Profimedia.cz

Česko v mezinárodní konkurenci opět zabodovalo. Městem s nejlepší kvalitou života, v porovnání s metropolemi bývalého východního bloku, se stala Praha. Americká konzultační společnost Mercer v žebříčku porovnávala celou řadu faktorů, například úroveň vzdělání a bydlení, klimatické podmínky, místní politiku nebo třeba vztahy s ostatními státy.

Praha se mezi postkomunistickými městy zařadila na první místo v kategorii „město s největší kvalitou života“, celosvětově pak skončila na 69. místě. Na druhém místě mezi městy bývalého východního bloku byla slovinská Lublaň, na třetím Budapešť a na čtvrtém Bratislava.

Města v Evropě i nadále bodují nejvyšší kvalitou života na světě, na prvním místě se už deset let drží rakouská Vídeň, na druhém místě švýcarský Curych a třetí místo si dělí německý Mnichov, kanadský Vancouver a Auckland na Novém Zélandě. Žebříček uzavírají hlavní města Iráku a Jemenu.

„Praha se vyznačuje tím, že má velice nízkou kriminalitu, což zvyšuje celkovou bezpečnost a tím i kvalitu života. Zároveň má hlavní město velice dobrou veřejnou dopravu, ve které se lidé vyznají. Cena pražské veřejné dopravy je navíc velmi nízká, a tudíž poměr cena/výkon je opravdu dobrý,“ vysvětlil pro Tn.cz ekonom Lukáš Kovanda.

„Praha je také jedno z mála měst, kde je vysoký podíl zeleně,“ doplnil. Na území Prahy se nachází celkem dvanáct přírodních parků, které zaujímají dvacet procent celkové rozlohy hlavního města. Hlavní město nabízí i rozmanité kulturní využití, má jednu z nejhustších sítí divadel, což je dalším faktorem ke zvýšení kvality života.

Hlavní město Česka se podle statistik řadí na 2. místo mezi top 5 měst východní Evropy s nejlepšími pracovními podmínkami pro cizince. Na prvním místě je Lublaň a na třetím pak Budapešť. 

„Cizinci nacházejí v Praze velmi dobré pracovní uplatnění. Hodně cizinců můžeme potkat například na pokladnách v hypermarketech, kde pracují kromě Čechů například Slováci, na stavbách zase Ukrajinci a ve večerkách zejména Vietnamci. Lékaři a zubaři zatím zůstávají ve velké většině Češi či Slováci, v budoucnu by se ale těchto profesí mohlo ujmout cizinců víc,“ dodává ekonom.

V hodnocení bezpečnosti se Praha za posledních deset let posouvá nahoru. Nejbezpečnějším městem Evropy je Lucemburk, na druhém místě jsou švýcarská města Basilej, Bern a Curych, na třetím místě se umístily finské Helsinky. Paříž se kvůli teroristickým útokům a špatné politické situaci v žebříčku propadá, podobně jako Madrid nebo Atény.

Fotogalerie

Komentáře