Středa 28. února 2024, svátek má Lumír

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Praha za primátora Hřiba je čím dál hloupější, říká žebříček. Lidé sepsuli dopravu i aplikace k ničemu

  Pražský primátor Zdeněk Hřib | foto: Profimedia.cz

  Praha se propadá čím dál hlouběji v žebříčku chytrých měst, který sestavuje švýcarský institut IMD a Univerzita technologie a designu v Singapuru (SUTD). Je na 78. místě, přitom v době, kdy si vládu nad hlavním městem přebíralo nové vedení magistrátu, figurovalo v top dvacítce. Pražané v průzkumu veřejného mínění sepsuli tristní dopravu či špatnou dostupnost bydlení.

  Ještě před dvěma lety se Praha umístila na 19. místě, byla tak v partě třeba s letošním vítězem Singapurem či stříbrnou Ženevou.

  Pak začal propad. Loni bylo naše hlavní město na 44. pozici a letos se umístilo na velmi špatném 78. místě.

  Paradoxem je, že primátor Zdeněk Hřib se Prahy ujal s tím, že z ní chce udělat chytré město po vzoru světových metropolí. Takzvaný Smart City Index přitom hodnotí právě i technologická kritéria. 

  „Zásadní problém je v tom, že co se zde událo v oblasti smart city, byly spíše dílčí projekty, které ne úplně zapadaly do nějakého celkového konceptu nebo do dlouhodobé strategie,“ kritizoval v roce 2019 minulé vedení Prahy vedené Adrianou Krnáčovou (ANO).

  Kromě toho se pak průzkum zaměřuje i na kvalitu života, včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času. Dotazováno bylo asi 15 tisíc obyvatel každého města, ti odpovídali na 39 otázek.

  Pražané převážně uvedli, že pro ně je prioritou dostupné bydlení, dopravní situace a korupce. A že si právě v těchto oblastech město v současné době vede nejhůře.

  Velmi nízké hodnocení Praha získala i v otázce digitalizace. Tu přitom pirátské vedení proklamuje jako jednu ze svých priorit.

  Tahle fotka vystihuje tak nějak všechno, co se v Praze aktuálně na silnicích děje.

  Podle Kryštofa Kruliše z neziskové organizace Spotřebitelské fórum, která na žebříčku spolupracuje se švýcarským institutem IMD, Pražané v minulosti ocenili vznik nejrůznějších aplikací, které jim měly usnadnit například komunikaci s úřady a podobně. Jenže příliš z nich nakonec aplikace nevyužívá, ačkoliv vývoj stál desítky milionů.

  „Již nestačí, že nějaká aplikace existuje. Lidé se chtějí díky funkcionalitám chytrého města rychleji dopravovat, kam potřebují, snadněji vyřídit své administrativní záležitosti či se skutečně cítit bezpečněji,“ cituje Kruliše ČTK.

  Do magistrátu a primátora se kvůli obřímu propadu pustil opoziční zastupitel Ondřej Prokop, který je s Hřibem na nože dlouhodobě.

  „Hmatatelný výsledek práce primátora Zdeňka Hřiba, odborníka na digitalizaci a chytrá řešení. Jestli to takhle půjde dál, příští rok nás předběhnou zřejmě i hlavní města států střední Afriky. Za vlády ANO byla Praha na předních příčkách,“ uvedl Prokop.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:09 sobota 26. února 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   169
  • Haha
   34
  • Trapas
   14
  • Tvl
   10
  • Cože
   1
  • Sladký
   1
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...