Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Postavíme zahradní město 21. století, jásá magistrát: Bude z Počernic noclehárna?

  Dolní Počernice čeká velmi čilý stavební ruch. Vyrůst tam má čtvrť s 800 byty. Náměstek Petr Hlubuček a ředitel Institutu rozvoje a plánování hl. m. Prahy Petr Hlaváček jásají, místní už o poznání méně. | foto: Koláž Expres.cz

  Hop na krávu a je tele! Přesně v duchu tohoto hesla se v Praze podle mnohých obyvatel plánuje výstavba velkých bytových projektů, kterým se v minulosti říkalo sídliště. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) se bije v prsa a chválí kolegy za přípravu 800 městských bytů v Dolních Počernicích, místní z toho jímá hrůza. Svoje o tom vědí i obyvatelé řady developerských projektů, kde se naslibovaly hory a doly, realita je ale mnohdy dosti tristní.

  „Na radě města jsme schválili další fáze investičních příprav dvou projektů městského bydlení. Jedná se o projekt Dolní Počernice a Peroutkova. V následujících letech vznikne 650 městských bytů, které pomohou lidem, kteří si nemohou dovolit neustále zvyšující se ceny nájmu,“ pochválil se náměstek primátora pro infrastrukturu, životní prostředí, technickou vybavenost a bezpečnost Petr Hlubuček (STAN), jenž je zároveň starostou městské části Praha-Lysolaje.

  Pozemky v Dolních Počernicích o celkové rozloze 185 tisíc metrů čtverečních patří k největšímu souvislému území ve vlastnictví hl. m. Prahy, kde je možné postavit právě projekty nájemního bydlení. 

  Náměstek primátora pro infrastrukturu, životní prostředí, technickou vybavenost a bezpečnost, starosta Lysolají Petr Hlubuček

  „Oblast je díky příměstské železnici a blízkému městskému okruhu dobře dopravně spojena s centrem města a zároveň nabízí dostatek příležitostí k rekreačním volnočasovým aktivitám. Díky tomu, že bytová výstavba je v souladu s územním plánem, bylo možné rovnou zahájit projektové přípravy,“ píše ve své zprávě Pražská developerská společnost. Výstavba by měla začít v roce 2025, definitivně hotovo má být v roce 2034.

  Obyvatelé dotčené městské části, kolem níž developeři krouží jako supi, z toho moc nadšení nejsou. Poukazují hlavně na nedostatečnou kapacitu škol a zahuštění dopravy, kterou místní komunikace nejsou schopny zvládnout, aniž by se tvořily nekonečné kolony.

  Hlavní město Praha chce začít stavět také v Dolních Počernicích, kde má vyrůst až 800 bytů v několika etapách.

  „Pane Hlubučku, už jsem psal panu Petru Hlaváčkovi (samozřejmě bez odpovědi), že to, co chystáte v Dolních Počernicích, hrozí opravdu velkým průšvihem. Pokud postavíte první etapu, jak je v plánu, bez ZŠ a MŠ, způsobíte dopravní i sociální katastrofu v už tak velmi napjaté situaci,“ reagoval jeden z místních obyvatel.

  V té souvislosti zmínil například věčně ucpanou křižovatku Národních hrdinů a Českobrodské, naprosto nevyhovující prostory základní školy, ale i nedostatek míst v mateřské škole, což rodiče řeší už v dnešní době. 

  „Prosím, přehodnoťte ještě etapizaci a nestavte městské byty bez této kritické infrastruktury,“ doplnil. 

  Ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petr Hlaváček „zahradnímu městu 21. století“ fandí.

  „Současná situace ve škole v DP je naprosto zoufalá, dětem se dělají třídy z kumbálů, družina nemá žádné své prostory, sportovní zázemí katastrofa,“ připojila se další obyvatelka.

  Slibovaná občanská vybavenost, školy a školky, to vše slibují všichni velcí developeři. Realita ale mnohdy pokulhává, svoje o tom vědí mnozí z obyvatel nově vzniklých čtvrtí nejen v Praze. 

  Hlubuček, který ve své městské části „povolil“ jen luxusní viladomy a apartmány pro movitou klientelu, zatímco byty pro chudé vyrostou na opačném konci Prahy, ale nereagoval ani na její dotaz. Asi jeho znění řeší s kamarádem Petrem Hlaváčkem.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

  Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz