UNESCO hrozí Praze vyhazovem se seznamu kulturního dědictví. Vadí hlavně Pankrác

Výstavba mrakodrapů na Pankráci organizaci UNESCO vadí. | foto: Profimedia, koláž ExpresuProfimedia.cz

Praze reálně hrozí, že bude vyškrtnuta ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výbor organizace totiž poslal městu vytýkací dopis, v němž vyjadřuje znepokojení nad rozsáhlými developerskými projekty a neustále se množícími výškovými budovami v blízkosti historického centra. A primátorka Adriana Krnáčová se mezitím urputně snaží omezit pravomoci Národního památkového ústavu.

Praha se pod taktovkou developerů čím dál více mění z vyhlášeného historického města na běžnou moderní metropoli. Nelíbí se to nejen většině občanů, ale už i organizaci UNESCO. Její výbor pro světové dědictví totiž městu poslal vytýkací dopis.

Představitelé organizace UNESCO v něm vyjádřili rozčarování nad rozsáhlými developerskými projekty, které ohrožují ochranné pásmo Pražské památkové rezervace, a také nad stále se rozšiřujícími výškovými budovami.

Trnem v oku jim je například čtvrť Pankrác, která prochází masivní modernizací a v okolí obchodního centra Arkády tu roste čím dál více mrakodrapů.

Stojí zde tři, konkrétně City Tower, City Empiria a V Tower, s níž měla organizace UNESCO problém už před deseti lety, ale developeři ji i tak nechali vystavět. Všechny budovy mají nad 100 metrů.

Pražská čtvrť Pankrác prochází masivní modernizací.

Pražská čtvrť Pankrác prochází masivní modernizací.

V rámci tzv. metropolitního plánu, který letos na jaře vypracoval Institut plánování a rozvoje, bylo vytipováno deset míst, kde by měly další mrakodrapy vyrůst.

Institut se hájí tím, že jejich výstavba je nutná, aby se Praha nemusela rozrůstat do okolních polí. Historické centrum by však prý nové mrakodrapy ohrozit neměly, jejich umístění je plánováno například na Jižním městě.

S nedávno dokončenou výškovou budovou V-Tower mělo UNESCU problém už před...

S nedávno dokončenou výškovou budovou V-Tower mělo UNESCO problém už před deseti lety, než jeho výstavba vůbec začala.

„Jsou dost naštvaní, jak to tu bereme hákem. Mj. nám doporučují, abychom zpřísnili památkový zákon, a říkají, že jsou vážně znepokojeni naším přístupem k výškovým stavbám v blízkosti historického centra,“ napsala na Facebook náměstkyně primátorky Petra Kolínská z trojkoalice Zelení, KDU-ČSL, STAN.

Krnáčová vs. UNESCO

Problémem je, že historickou podobu Prahy má zjevně „na háku“ primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Ta se zasedání výboru UNESCO v Bahrajnu vůbec nezúčastnila, ačkoliv na něj byla pozvána.

V Praze se místo toho snaží překopat zákon o památkové péči a zbavit Národní památkový ústav práva zasahovat do plánování výstavby nových objektů.

Pokud by její novela prošla, developeři by si v budoucnu vůbec nemuseli dělat s „památkáři“ těžkou hlavu, objekty by jim schvalovali jen úředníci.

Řada historiků z různých oborů se už Krnáčové a její novele zákona postavila na odpor, sepsali petici a například předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková primátorku obvinila z „bezprecedentní drzosti“.

Na svém blogu poukazuje také na blízký vztah mezi Krnáčovou a v Praze velmi aktivní developerskou společností Penta.

Krnáčová jde do boje proti taxikářům.

Primátorka Adriana Krnáčová

Do Prahy se kvůli vzniklé situaci letos chystá mise UNESCO, která bude zkoumat případné ohrožení Pražské památkové rezervace. A pokud se něco razantně nezmění, spokojeni její zástupci zřejmě nebudou.

Hrozí snad reálně, že Praha ze seznamu UNESCO po šestadvaceti letech zmizí? 

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:12 3. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Haha
  9
 • Tvl
  8
 • Cože
  7
 • Trapas
  7
 • Sladký
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat