Nechceme být nálevnou Evropy, pub crawl party u nás mají stop, varují restauratéři

Provozovatelům některých restaurací v souvislosti s fenoménem pub crawls dochází trpělivost. Alkoturistům dávají jasně najevo, že jejich nájezdy nechtějí. | foto: Koláž Expres.czProfimedia.cz

Praha, to je pro řadu (hlavně) mladých a nespoutaných lidí nejen synonymem pro fotogenické město plné hospod, klubů, levného alkoholu, drog a nikdy nekončící zábavy. Přesně to se ale stává noční můrou pro obyvatele centra i řadu majitelů a provozovatelů restaurací a barů, kteří odmítají, aby metropole, potažmo jejich podnik byl pouhou levnou nálevnou Evropy. Alkoholuchtivé partičky proto hned u vchodu varují, že u nich se do němoty nezpijí ani náhodou.

„Spolek Soho Prague sdružující rezidenty, majitele nemovitostí, provozovatele restaurací, barů a provozovatele jiných komerčních služeb zejména v oblasti Starého Města před nedávnem dojednal, že žádný z jeho členských podniků nebude s okamžitou platností vpouštět hromadné a organizované zájezdy alkoturistů (tzv. pub crawls),“ stojí v nedávném prohlášení organizace.

Majitelům a provozovatelům evidentně došla trpělivost s neukázněnými turisty, kteří do Prahy přijeli s jediným cílem, a to zpít se levně do němoty.

„Restaurace a bary jsme neotevřeli proto, abychom byli pouhou nálevnou turistů, jejichž chování je kvůli rozvolněnému režimu a nevymáhání žádných zákonů a vyhlášek poslední dobou neúnosné,“ stěžuje si spolek.

„Taková klientela většině našich členů a jejich podnikání spíše škodí a degraduje ho na úroveň, která pro nás není atraktivní a uspokojivá,“ míní provozovatelé i obyvatelé domů v centru, kteří se v letní sezoně ani mimo ni v klidu nevyspí a překračují opilce v ulicích, o nepořádku a rozbitých lahvích na chodnících ani nemluvě. 

Situaci podle nich nepomáhá ani velké množství večerek a obchodů s levným alkoholem, kterým je centrum Prahy prošpikováno.

„Naprostá většina hlučných turistů konzumuje v ulicích levný alkohol zakoupený ve večerkách a do prostor našich podniků, kde jsou na rozdíl od ulic pod dohledem a chovají se slušně, ani nevkročí. Máme zájem o slušné a kultivované turisty,“ dodává ve svém prohlášení spolek Soho Prague, kterému se jistě budou v budoucnu přidávat další a další restauratéři.

Vymaní se konečně Praha z kolonky „levná nálevna Evropy“? Pak není divu, že ve spotřebě alkoholu Česko láme světové rekordy, když mu v tom pomáhá celý svět...

Fotogalerie

Komentáře