jít naiDNES.cz

5 důvodů, proč zrušení novoročního ohňostroje je hloupost aneb zrušme úplně všechno!

Tradiční novoroční ohňostroj je prý neekologický, ruší zvířata a vůbec je celý špatně, míní primátor Zdeněk Hřib. | foto: Profimedia.cz

Praha je moderní metropolí, tvrdí primátor Zdeněk Hřib. Bezkontaktní terminály na jízdenky MHD byly sice zavedeny až teď, pár stanic metra se staví 10 let, centrum připomíná tak trochu zatuchlý skanzen a libanonsko-turecká bistra na Václaváku vlastní Rusové, ale budiž. My světu vyspělost ukážeme tím, že zakážeme novoroční ohňostroj. Do nového roku tak vstoupíme videopmappingem namísto klasické podívané. Oslavy prý budou ohleduplné ke zvířatům (labutě, kachny a obzvlášť primátorem oblíbení ježci) a nedojde během nich ke znečištění ovzduší. Opravdu je ohňostroj tak „závadný“? Napadá nás hned několik důvodů, proč tomu tak není.

1.Organizovanost

Vzhledem k tomu, že se na přípravách podílí specializované firmy, které vědí, co dělají, a nechtějí si utrhnout ostudu ani končetiny, je ohňostroj pod dohledem to nejlepší, co mohou Pražané chtít. 

Lidé, kteří mají alespoň elementární části rozumu, tak nevyplení asijské večerky a tržnice, ale počkají si na druhý den, kdy Praha donedávna pořádala tradiční novoroční ohňostroj. 

2.Bezpečnost

Co do rizika týče, se tradiční novoroční ohňostroj nedal srovnat s „bouchandem grandem“, které vám praskalo pod nohama už od silvestrovských ranních hodin. Navíc ho neodpalovali amatéři, kteří nakoupili munici bůhvíkde a ještě si k tomu pořádně přihnuli z lahve.

3.Ekologičnost

Dělat z jednoho ohňostroje továrnu na emise a znečištění je tak trochu alibismus. Že raději primátor nezakáže auta a veškerou dopravu v centru, že bychom chodili pešky, když mu tak jde o ekologii. Modernost města spočívá v něčem úplně jiném než v tom, že zakážeme ohňostroj a pak se bijeme v prsa, jak jsme zachránili klima na planetě.

I labutím, kterými se Hřib ohání, škodí mnohem víc dělobuchy a pyroefekty, které po Praze do světa pouští slavící Pražané a rozdovádění turisté.

Ty chce primátor také zakázat? Jak?

4.Dobré jméno

Primátor Hřib sice tvrdí opak, řada Pražanů a přespolních si přesto myslí, že nám povedená novoroční podívaná dělá dobré jméno, a když jde o událost, která se děje jednou za rok, nemělo by se na ní šetřit a není ani dobrý nápad ji rušit. Zvláště když se tady celý rok vyhazují peníze za jiné „zbytečnosti“.

Zajímavé bude srovnat, kolik z rozpočtu ukrojí plánovaný „ekologický“ videomapping, který magistrát slibuje.

5.STOP Vánocům

Bývalý radní Milan Richter na adresu zákazu ohňostroje poznamenal, že by možná nebylo od věci zakázat vánoční svátky. Ty sice labutě a ptactvo nechávají v klidu, ale kromě dětí stresují všechny: od rodičů po uštvané prodavačky v obchodech nebo kapry, kteří tuší, že jejich osud je zpečetěn.

Zakažme všechno, protože nejvíc ekologické je nedělat vůbec nic!

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat