Tohle si Praha za rámeček nedá: Ulice jsou dlážděny židovskými náhrobky, všimla si BBC

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát reportérovi BBC ukazuje, kde lze najít dlažbu z židovských náhrobků. V 80. letech minulého století si s rekonstrukcí nikdo moc hlavu nelámal. | foto: Koláž Expres.cz

Fakt, že se před rokem 1989 stavělo velmi živelně, bez skrupulí a vkusu, už dnes nikoho nepřekvapí. I přesto se Praha zase dostala do hledáčku světových médií. Jedna z nejfrekventovanějších ulic v metropoli byla vydlážděna z náhrobků židovského hřbitova.

Velmi bizarní případ rekonstrukce ulice Na Příkopě v centru hlavního města přijel na vlastní oči omrknout a natočit reportér televize BBC. Na předláždění známé třídy byly v osmdesátých letech použity náhrobky z židovského hřbitova. Po rozřezání byly použity jako dlažební kostky. Na jejich historickou hodnotu tehdejší režim moc nehleděl.

Britského reportéra po centru metropole provází ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, který mu ukazuje tenký proužek tmavých, čtvercových dlažebních kostek. Dvě dlažební kostky pak z tašky vytahuje. Byly přitom totožné s těmi, které se nacházejí na zemi pod jejich nohama. 

Kostky pocházejí z rozhraní ulic Na Příkopě a Na Můstku z hromady těch, jimiž se dláždila celá pěší zóna. Ředitel muzea je má už třicet let od doby, kdy je vzal právě při rekonstrukci pěší zóny. „Jsou to části židovských náhrobků, které byly rozřezány do dokonalých kvádrů žuly. Podle dat byly ukradeny z hřbitova z 19. století,“ popsal reportérovi Pavlát.

Na rekonstrukci ulice Pavlát ale překvapivě netrvá. Stačila by prý plaketa, která by onu nešťastnou událost připomínala. „Náhrobky nikdo dohromady nesloží a položení nové dlažby by stálo miliony,“ dodal ředitel muzea.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:48 15. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  32
 • Trapas
  32
 • Haha
  21
 • Cože
  15
 • Tvl
  15
 • Sladký
  13
Komentáře

Mohlo by vás zajímat