Tohle si Pražané odhlasovali kdy, pane primátore? Město se vzdá oslav nového roku

23. srpna 2020
Vedení hlavního města se pravidelně chlubí tím, že dělá vše pro to, aby se Praha vyrovnala největším evropským metropolím. Posloužit k tomu zřejmě mají posezení u tramvajových ostrůvků či lešení vznosně nazývaná uměleckým dílem. Minulý rok primátor Hřib oznámil, že novoroční ohňostroj je zpátečnický a v dnešní době překonaný, nahradil ho tedy videomapping, který poté schytal tvrdou kritiku. Primátor slíbil, že letos budou oslavy lepší. Omyl, nebudou žádné!

Stalo se už tradicí, že 1. ledna vítala Praha nový rok ohňostrojem. Tento zvyk byl trnem v oku současnému vedení radnice, a tak došlo ke změně. Místo ohňostroje zvolila radnice videomapping: promítání obrazu na budovy. Měl se snížit hluk a stres, který kvůli ohňostroji prožívala zvířata.

Výsledek? Za dva miliony korun dostali lidé podprůměrnou show, kterou nakonec nedokázal obhájit ani magistrát.

„Chtěli jsme ukázat, že se dá vstup do nového roku oslavit i bez výbuchů, dýmu a zraněných zvířat,“ napsal tehdy na Facebook Zdeněk Hřib, který schytával řádnou kritiku.

„Je mi jasné, že se nikdy nebude líbit všechno všem, snažili jsme se to udělat tak, aby to bylo co možná nejlepší. Věřím, že příště to bude lepší,“ dodal pražský primátor.

Podle zprávy, již přinesla ČTK, už se magistrát o žádné zlepšení pokoušet nebude. Oslavy raději zruší kompletně. Důvod? Úspory, o nichž se na radnici začne mluvit vždy, když se to hodí.

Podobnou částku, kterou město v minulosti vynaložilo na oslavy nového roku, zaplatilo třeba za vypsanou soutěž na přemalování tramvají a změny designu Pražské integrované dopravy.

Radnice si stojí za tím, že je třeba šetřit za každou cenu. „Hlavní město se v současné době snaží hledat finanční úspory a peníze účelně využívat pro vyrovnání se s ekonomickými dopady epidemie koronaviru a k podpoře Pražanů, seniorů, podnikatelů, sociálně slabých a dalších skupin obyvatel, k podpoře turismu, služeb a dalších oblastí,“ stojí podle ČTK v dokumentu, s nímž se budou radní seznamovat v pondělí.

Hřib zveřejnil fotografii zraněné labutě, tu ale novoroční ohňostroj na svědomí...

Pražané se o tomto plánu dozvěděli s předstihem. Zvláštní je, že se o něm nedozvěděli od toho nejpovolanějšího, od primátora. Ten na sociálních sítích neustále prohlašuje, jak ho názor lidu zajímá. Dočkáme se ankety i v tomto případě?

Naposledy se Hřib vyptával, zda chtějí lidé v Praze více květnatých pásů. Problém je v tom, že i kdyby se Pražané na hlavu postavili, město už má svou politiku životního prostředí, hlasování je vždy jen na efekt, aby měli lidé pocit, že skutečně mohou cosi ovlivnit.

Magistrát ve zmíněném dokumentu uvádí, že ony dva miliony korun mohou být využity lépe. Peníze mají pomoci obyvatelům města s řešením ekonomických dopadů koronavirové krize.

Už loňské debaty ukázaly, že problém rozhodně není v penězích, ale spíše na ideologické úrovni. Město vzalo lidem ohňostroj a za dva miliony jim nabídlo něco, co neuspokojilo nikoho.

Na druhou stranu se sešlo na tisíce lidí, aby pozorovali ohňostroj na Folimance, který stál pouhých 250 tisíc a složili se na něj sami Pražané. Co z toho vyplývá? Lidé mají novoroční tradice rádi a jsou ochotni do nich investovat i vlastní čas a peníze. Nakonec by přijali i videomapping, kdyby byl udělán pořádně.

Možná už je čas, aby se Pražané začali skládat na vánoční strom, aby se nestalo, že ve jménu ochrany životního prostředí a městské pokladny bude podle rozhodnutí radnice Staroměstské náměstí bez své vánoční dominanty.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 pondělí 21. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

  • 141
  • 72
  • 61
  • 54
  • 36
  • 33
Komentáře