Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Žádná klimatizace, konec wifi a delší intervaly MHD. Takhle to vypadá, když se začne šetřit

  Tramvaje Škoda 15T dělají Praze zatím samé starosti. Stály přitom kolem dvaceti miliard korun. | foto: dpp.cz

  V minulém roce se radní hlavního města dohodli na tom, že budou chtít dokoupit klimatizace do tramvají Škoda 15T. Pražané mají smůlu, od usnesení rady se nekoupila žádná klimatizace a šetřit se bude víc a víc. Horko k nesnesení nakonec může být ten nejmenší problém. Nedávno museli cestující oželet internet zdarma v tramvajích, když Praha odmítla dál investovat do wifi.

  Každoročně si Pražané v létě stěžují, že vydržet v některých tramvajích se prakticky nedá. Řešením je klimatizace, jež v řadě vozů chybí. Je třeba ji dokoupit a nainstalovat. Vedení města se zavázalo k tomu, že problém bude řešit.

  Od listopadu loňského roku se nezměnilo nic a ani do budoucna nevypadá situace růžově, když se odbor dopravy odvolává na krizi způsobenou koronavirem a nutností šetřit.

  Pražané mohou být alespoň rádi, že se i v těchto časech stihlo protlačit a zaplatit budoucí přemalování MHD, kdy budou z vodorovných pruhů svislé.

  „Vzhledem k dopadům koronakrize na příjmy DPP a MHMP, kdy podle předběžných propočtů bude DPP za celý letošní rok chybět zhruba 1,5 miliardy korun v tržbách z prodeje jízdného, projednáváme každou investici plánovanou na letošní či příští rok s naším akcionářem, hl. m. Prahou, zejména jejich prioritizaci a načasování právě s ohledem na výpadky v příjmech obou subjektů,“ citoval vedoucího komunikace DPP Daniela Šabíka dopravní magazín MHD86.cz.

  Kritici odmítají pouhé odkazování se na koronavirus a výpadky příjmů, když závazek ohledně klimatizace vznikl už loni.

  Chystané zdražování jízdného odbor dopravy obhajuje také tím, že chce zvyšovat komfort ve vozech. Na klimatizaci v tramvajích se loni odkazoval i náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

  Bohužel v roce 2006 nikdo neřešil, že v letním horku se nebude dát v tramvajích 15T dýchat. Proto musíme tento dluh z minulosti teď splatit, byť cena je samozřejmě vyšší, než kdyby se na klimatizace myslelo od začátku objednávky. My samozřejmě veškeré nové dopravní prostředky pro MHD v Praze soutěžíme s klimatizacemi, komfort cestujících je pro nás důležitý,“ uvedl v tiskové zprávě z loňského roku Scheinherr.

  Jak je to se službami v pražské MHD, ukázalo rozhodnutí dopravního podniku zatrhnout Pražanům bezplatný internet ve vozech. Podle magistrátu si lidé většinou platí data ve svém mobilu, a tak je wifi zbytečná. Část lidí tuto službu aktivně využívala.

  Vídeň zakázala „ležérní způsob sezení“, kdy se muži na moc roztahovali. Město...

  Klimatizace a internet zdarma jsou pouze jedny z mnoha oblastí, kde se bude šetřit. Na světlo světa unikly materiály Regionálního organizátora pražské integrované dopravy (ROPID) a dopravního podniku, které byly vypracovány pro magistrát hlavního města Prahy. Tyto dokumenty mají ukázat, jak je možné ušetřit.

  Pražané by to pocítili významně.

  Nejvíce se může šetřit pomocí prodloužení intervalů, tedy doby, jak dlouho si lidé počkají na další spoj. Noční autobusy by podle návrhu mohly jezdit až ve čtyřicetiminutových intervalech, denní tramvaje by jezdily po deseti minutách.

  Změny by se mohly týkat i metra, které by mohlo zkrátit svou provozní dobu o hodinu.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz