Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Otravných“ koloběžek bude v Praze více: Z Číny sem míří žluté, z Estonska černé

  Do Prahy vpadly další koloběžky, tentokrát žluté. Motat pod nohy a kola se ale budou stejně jako ty zelené. | foto: Re.volt

  Zima, která letos vysublimovala z Evropy neznámo kam, dělá velké vrásky třeba vlekařům, zemědělcům nebo vodohospodářům. Najdou se i ti, kdo si mnou ruce. Kromě silničářů jsou to provozovatelé sdílených koloběžek nebo v Praze také „oblíbených“ beer biků. Obyvatelé metropole i turisté se navíc musejí připravit na příchod dalších hráčů.

  I když magistrát loni sliboval rychlou nápravu, nakonec nechvalně proslulé beer biky čili pojízdné nálevny pro rozjařené a ještě rozjařenější turisty zmizí z širšího centra Prahy až letos na jaře. 

  „Některé věci trvají déle, než bychom chtěli,“ omlouval koncem roku průtahy pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. „Nejdůležitější je, že je za námi poslední turistická sezona s pivními koly,“ doplnil s tím, že všechno vlastně dobře dopadlo.

  Do té doby se všichni musejí obrnit trpělivostí, zatímco provozovatelé alkoturismu budou ještě nějaký ten pátek slušně vydělávat.

  Beer biky z centra možná zmizí, na jejich místo už se sebevědomě tlačí další hráči na trhu, kteří se v tomto případě ohánějí ekologií a sdílením. To má být šetrnější k přírodě a vzduchu ve velkých městech, navíc na něm mohou zájemci slušně vydělat. A na to Češi obvykle slyší.

  První koloběžky už po Praze rozmístila tuzemská společnost Re.volt. Následovat by ji měl estonský startup Scoot911. Zeleným koloběžkám Lime tak přibude žlutá a černá konkurence, plést se ale stroje budou všechny stejně.

  „Chtěli bychom pokrýt všechny potřeby a možnosti dopravy, a tak po elektrických autech, motorkách a skútrech pokračujeme s koloběžkami,“ citoval spoluzakladatele a šéfa carsharingu Re.volt Pavla Kuchtu magazín CzechCrunch.cz s tím, že prostřednictvím platformy Fundlift investorům nabízí za tři miliony korun desetiprocentní podíl ve firmě.

  Žluté koloběžky by prý měly být revoluční. A nejen proto, že je vyrobili v Číně. „Domluvili jsme se s jednou přední čínskou firmou, která se dlouhodobě zabývá výrobou elektrických kol a koloběžek. Jejich produkt je vyvinut přímo pro potřeby sdílení, tedy robustní, jednoduchá a vodotěsná konstrukce s velkými desetipalcovými koly a vyměnitelnou baterií,“ prozradil Kuchta. Tak snad nenarazí na odpor cestujících, přece jen teď Čína v hledáčku celého světa, byť z úplně jiných důvodů. 

  Testování bytelnějších koloběžek s čidly, jež vyhodnotí možné i nemožné, ohlásila i společnost Lime.

  Koloběžky do Prahy dorazí také z Estonska.

  Koloběžky do Prahy dorazí také z Estonska.

  Pražané i návštěvníci metropole tak mohou jen doufat, ať v ulicích města „nekvetou“ hlavně koloběžky a s nimi jejich (ne vždy, ale často) bezohlední uživatelé.

  Snad jednou provozovatelé koloběžek a dalších přibližovadel přijdou na to, že Praha není a nebude Kodaň, Berlín ani jiná světová „placka“ s širokými bulváry a místem pro x pruhů v každém jízdním směru, že má metropole své limity a specifika. Zkrátka že elektrické koloběžky nemohou mít na růžích ustláno všude, kde se majitelům zlíbí.

  Startupy a crowdfunding jsou jistě fajn a fenoménem dneška, selský rozum taky není od věci.

  Fotogalerie

  Premium

  Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

  Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

  Premium

  Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

  Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz