Jančíkovy betonové orgie: Květináče Prahu hyzdí dál, stromy v nich hynou

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík se „proslavil“ mimo jiné i nákupem betonových květináčů za bezmála 20 milionů. Už léta se řeší, co s nimi, zabírají proto proluky a hluchá místa. | foto: Koláž Expres.cz

Kdyby se v té době vyhlašoval „Lobotomický projekt roku“, někdejší člen ODS a bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík by ho vyhrál na několik let dopředu. Obří betonové květináče, kterých nechal nakoupit rovnou šedesát, měly sloužit pro izolační zeleň, jež snižuje emise z dopravy. Místo toho jen překážely rezidentům Prahy, byly trnem v oku ochráncům přírody i záchranářům. Dnes „parkují“ na kraji Smíchova a Praha od roku 2012 stále řeší, co s nimi.

Obrovské, neskladné, nesmrtelné. 

Brutalismu sice v architektuře dávno odzvonilo, Jančíkovi se ale zřejmě zastesklo po starých pořádcích a v jeho hlavě se zrodil nápad. Bohužel nezůstalo jen u něj. Do projektu za osmnáct milionů se vložila Evropská unie skrze své fondy a bylo zaděláno na „betonový úspěch“.

Paradoxem je, že květináče, které nechal exstarosta nakoupit, se do Prahy dostaly až v roce 2012, tedy dva roky poté, co skončilo jeho volební období. Bohužel jeho nástupci nenašli odvahu tuhle děsivost zarazit a vrátit peníze zpátky do evropské kasy.

Fakt, že byly osázeny stromky, Pražany příliš neobměkčil. Zeleň je vám celkem ukradená, když kvůli květináči neprojedete s kočárkem, na vozíku, nehledě na to, že kam zaparkovat neměly ani vozy integrovaného záchranného systému. 

Vyhráno navíc neměly ani zmíněné dřeviny. Ono když vyberete takové, které potřebují pro růst hodně prostoru, přijde chvíle, kdy jim bude květináč, byť obrovský, malý. A ta chvíle přišla u většiny právě letos. 

Okolí zastávky Lihovar i pražské Jinonice tak „zdobí“ velkokapacitní květináče, v nichž se smutně krčí uschlé pahýly. Stromy, které přežily letní vlnu veder a s nadějí zbarvily listí, se zkázy dočkají v příštím roce. O něco lépe jsou na tom keře, nejvíc ale v kontejnerech bují odpadky a plevel.

Radnice se v minulosti sice snažila betonové dědictví odprodat, třicet tisíc korun za jednu betonovou „obludu“ chtěla dát jen hrstka lidí. Většina květináčů je zaparkována na volných prostranstvích, odkud se monstra stěhují jen v nutných případech. Manipulace s nimi je totiž dost nákladná, přemístění jednoho vyjde asi na deset tisíc. Radnice Prahy 5 za květináče navíc před časem dostala pokutu od památkářů. 

Věčná škoda, že vedení města, které nastoupilo po Jančíkovi, květináčům nesetnulo vaz. Protože tohle betonové pohřebiště s námi bude ještě dlouho.

Ale pokud má exstarosta Jančík chatu nebo chalupu, nabízí se ideální způsob, jak její okolí zvelebit...

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:30 6. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  20
 • Haha
  11
 • Sladký
  10
 • Tvl
  10
 • Super
  9
 • Cože
  7
Komentáře