Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz
  Premium

  Za Krnáčové jsme něco dokázali. Chybí nám sebevědomí, tvrdí šéf pražského ANO Ondřej Prokop

  Ondřej Prokop vyrostl na Jižním Městě a považuje se za místního patriota. | foto: Expres.cz

  Do podzimních voleb je sice daleko, ale na na pražském magistrátu je už teď horko. Ve hře je další kolaps dopravy kvůli opravě Barrandovského mostu, přitom loni v létě to vypadlo, že hůř být už nemůže. Zdražují energie, byty, doprava a Pražané mají hluboko do kapsy. Vedle toho se politické strany chystají převzít moc v hlavním městě. Například předseda Prahy sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský si věří na primátora a tomu, že jeho hnutí, Piráti a STAN získají ve volbách v Praze více než padesát procent hlasů a porazí tak ANO a koalici Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci), která se utvořila v předminulém týdnu. Pražská organizace hnutí ANO vložila svůj osud do rukou méně známého, zato ambiciózního politika Ondřeje Prokopa (40). Má nová tvář z Jižáku šanci uhrát slušný volební výsledek proti dvěma těžkým koaličním vahám? A proč chce oživit vládu Adriany Krnáčové?

  Jako nově zvolený předseda pražské organizace ANO máte před sebou nesnadný úkol. Na jedné straně proti vám stojí současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s Janem Čižinským (Praha sobě) a na druhé straně se zformovala poměrně silná koalice Spolu. Jak chcete uspět, když sám přiznáváte, že vašim lidem v Praze chybí sebevědomí?

  Jednoznačně musíme znovu nabýt sebevědomí. Za sebe v tom vidím lepší práci s naší stranickou základnou. Chci lidem připomenout naše úspěchy v Praze, co všechno jsme dokázali za Adriany Krnáčové a jakou práci jsme odvedli v městských částech a na mnoha radnicích, kde jsme dodnes.

  Sebevědomí vám asi nechybí, to vidím z vaší prezentace na sociálních sítích. Ale daří se vám přesvědčit lidi kolem sebe? A máte jich dost? Mně přijde pražská organizace personálně „vymlácená“ a pod vlivem blbé nálady.

  Neříkám, že to bude snadné. Pražská organizace byla nějaký čas bez vedení, proto se nejdříve budu muset soustředit na vyřešení stranických problémů. Rezignoval náš dlouholetý předseda Jan Říčař, odešel i z politiky, a celkově je Praha pro ANO složitější. Předvolební kampaň proti Andreji Babišovi byla extrémně vyhrocená a samozřejmě to v Praze bývá nejintenzivnější. 

  To je dobře, že jste zmínil Andreje Babiše. Právě on v minulosti dost zasahoval do pražských kandidátek a vedení a také se mnohokrát vyjadřoval v tom smyslu, že hnutí hlavní město neumí.

  V tomto s panem Babišem nesouhlasím. Naopak si myslím, že naše hnutí Prahu umí. Dokázali jsme to v mnoha projektech a změnách, které jsme buď dotáhli do úspěšného konce, nebo jiné zase nastartovali. A jimi se dnes Zdeněk Hřib a spol. rádi chlubí. Neměli jsme ani špatný výsledek v posledních volbách do Poslanecké sněmovny, někde jsme i pokořili Piráty, vládnoucí sílu v Praze.

  Andrej Babiš já stále předsedou a nejvýraznější tváří hnutí. Máte jeho dostatečnou podporu?

  Určitě chci s panem předsedou spolupracovat. Rád s ním budu konzultovat zásadní kroky, jako jsou třeba výběr lídra a tvorba kandidátky, rovněž chci postavit program v úzké spolupráci s vedením, tak aby to odpovídalo celostátní politice.

  Poměrně často a hlasitě kritizujete Zdeňka Hřiba. Není to už kontraproduktivní, když se proti němu houfujete všichni, včetně koaliční topky v čele s Jiřím Pospíšilem, který se už fotí s kolegy z ODS a chystají společnou kandidátku?

  Přečetli jste jen část článku. Pokračujte s
  Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
  Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

  Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

  Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz