jít naiDNES.cz

Z goticko-barokní perly Evropy se stala levná nálevna, píší o Praze zahraniční média

O Česku se ve světě zase mluví! A zase se nechválí! Zahraniční média si všímají toho, že se Praha aktuálně potýká s boomem alkoturismu. A stejně jako předtím Barcelona, Amsterdam, Verona nebo Edinburgh tím i česká metropole trpí a rezidentům dochází trpělivost, centrum se vylidňuje a stává se z něj pitoreskní skanzen s barokními a gotickými perlami a levným pivem.

Až do roku 1989 byla Praha pro turisty velkou neznámou. Komunistický režim ji uzavřel před světem. Ty doby jsou ale dávno pryč. Od té doby počet návštěvníků vzrostl, a to dost výrazně, z 2,62 milionu v roce 2000, na necelých 8 milionů v loňském roce.

Předpokládá se, že počet letos se dosáhne na necelých 9 milionů návštěvníků. Praha má podle deníku The Guardian a nedělníkuThe Observer reputaci místa, které je domovem ohromujících barokních a gotických architektonických skvostů a hlavně levného piva.

Situace se rok od roku zhoršuje, magistrát už musel začít podnikat jisté kroky, aby alespoň trochu uklidnil rozčilené rezidenty a všechny ty, kterým vadí, že se z centra Prahy stala levná nálevna a ráj vandalů.

„Je důležité, abychom se nevzdávali historického centra města, které je naším nejcennějším dědictvím, a nestali se mrtvou zónou, která je jen zázemím nočního života a levným druhem cestovního ruchu,“ poznamenal v této souvislosti noční starosta Jan Štern.

Magistrátu i místním vadí nejen organizované alkoholické tahy po pražských podnicích, ale i vandalismus, ke kterému některého cestovní kanceláře „nenápadně“ lákají. Týká se i proslulé Lennonovy zdi. Na tu cizinci pravidelně malují a sprejují naprosto bezvýznamné a mnohdy i dost vulgární vzkazy. 

Trnem v oku jsou také smutně proslulé beerbiky, šlapací pivní kola. Pražská koalice se letos na jaře dokonce dušovala, že od srpna zmizí z centra, pivovar Gwern ale podal stížnost na to, že šlo o podjatost, a tak ještě rozhodnuto není.

Stejně jako v případě šlapacích člunů na Vltavě, kde se voda a džus rozhodně nepijí. 

The Observer zmiňuje ostudnou situaci, kdy opilí turisté pomočili sochu okřídleného lva, který je památníkem československých letců ve službách RAF za druhé světové války. 

Město prý slibuje, že pracuje na nápravě situace, která se stává nezvladatelnou a v rámci výdělků za každou cenu se vymkla kontrole. Bary spolupracující s organizátory pub crawlů bude nejen kvůli hluku víc hlídat Hygienická stanice hlavního města Prahy. Kontrolovat se bude především porušování limitů kapacity prostorů jednotlivých barů, ale i další kritéria.

Úřady si došlápnou i na samotné cestovní kanceláře, které pijatiky zprostředkovávají. Budou muset daleko přísněji kontrolovat věk účastníků nebo striktně vydávat účtenky. V metru už například byly rozmístěny plakáty s varováním, že za hluk v ulicích může hrozit pokuta až 400 eur, všimli si redaktoři The Observer.

Podle starosty Prahy 1 Pavla Čižinského zatím nebyly snahy o zlepšení úspěšné a je tak potřeba být mnohem přísnější.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře