Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Karolína Peake o cestovce vandalů: Ničí stromy, auta i domy. Průvodci jsou arogantní!

  Karolína Peake jde do boje s cestovkou vandalů. | foto: Koláž Expresu

  Stížnosti Pražanů na kontroverzní cestovku Prague Riverside Parties se množí. K rozzlobeným obyvatelům se nyní přidala i bývalá ministryně obrany Karolína Peake (43). Ta bydlí kousek od místa, kam opilí turisté pod dohledem průvodců chodí malovat. Exposlankyně Expresu poskytla exkluzivní svědectví a zaslala i několik fotografií. Z nich je zřejmé, že vandalové nemalují pouze po Lennonově zdi, ale také například po stromech a prý i po domech a autech.

  Vandalové z cestovky Prague Riverside Parties chodí i s průvodci sprejovat na Lennonovu zeď na Kampě. Je to jeden z hlavních bodů jejich zhruba čtyřhodinového programu.

  Jejich „umělecké tvorba“ se ale vůbec nelíbí místním občanům, za které mluví bývalá ministryně Karolína Peake. Ta se před časem i se svým bratrem Jakubem obrátila na vedení Prahy 1. Počínání cestovky coby obyvatelka Velkopřevorského náměstí, kde se zeď nachází, bedlivě pozoruje už delší dobu a Expresu popsala, jak výlety plné alkoholu probíhají.

  „Dílem těchto skupin jsou posprejované stromy na náměstí, někteří sousedé měli již posprejovaná i zaparkovaná auta. Chování majitelů společnosti je arogantní,“ svěřila se na úvod exministryně.

  „Když promluvíte přímo s účastníky těchto pochůzek, mnohdy se zastydí, ale tvrdí, že je průvodci k odvázání se vyloženě vybízejí a rozhodně jim nikdo neřekl, že třeba v okolí jejich pařby někdo bydlí nebo že sprejování je zakázané. Dokonce si pod Karlovým mostem vystřihují šablony, přes které pak na Lennonovu zeď sprejují. Šablony, spreje a gumové rukavice, které k tomu dostanou (aby se náhodou neumazali), pak zůstávají ležet na chodníku,“ pokračovala Peake, která se aktivně angažuje jako mluvčí spolku vlastníků nemovitostí.

  „Bydlím u Lennonovy zdi a nejen tato ‚cestovka‘ je důvodem, proč se místní obyvatelé vzbouřili a společně s vlastníkem zdi, řádem maltézských rytířů, za podpory MČ Praha 1 bojujeme za zákaz graffiti, umístění bezpečnostních kamer a dalších opatření,“ dodala politička, která redakci Expres.cz zaslala také několik snímků. 

  Na jednom z nich je například posprejovaný strom. Na dalším pak šablony na graffiti, které turisté používají.

  Pomalované jsou i stromy.

  Pomalované jsou i stromy.

  To je tedy umění.

  To je tedy umění.

  Turisté se omlouvali, průvodci byli arogantní

  Karolína Peake se pokusila oslovit jak turisty, tak zaměstnance cestovky. Snaha o domluvu byla ale prý marná.

  „Průvodci se nás vždy snažili vytlačit a nějak s námi argumentovat, v podstatě nějak se nás zbavit, často dost arogantně. Nebo s námi mluvili jako se známými místními kverulanty, co jim kazí byznys. Když jsme mluvili přímo s turisty, často se omlouvali a tvrdili, že vůbec netušili, že se sprejovat nesmí, že tu v okolí bydlí lidé, které jejich chování ruší, a že se na mnoha místech nesmí pít alkohol,“ říká Peake.

  Posprejované jsou i domy!

  Podle exministryně turisté sprejují i na domy. 

  „Místní jdou ráno ven se štětkou a kýblem barvy a až pak do práce. Někteří na to už ale rezignovali a nechávají své majetky posprejované a hodlají zasáhnout až v rámci větší rekonstrukce,“ popisuje Karolína Peake, která už kvůli kontroverzní cestovce oslovila i pražského primátora Zdeňka Hřiba.

  „Věc se řeší. Do budoucna by mělo být jakékoliv psaní nebo sprejování na Lennonovu zeď zakázáno a budou zde bezpečnostní kamery. Tato opatření očekávám na podzim, kdy má dojít k úpravě zdi. Ze strany magistrátu nám byla přislíbena pomoc a podpora při zajištění osazení bezpečnostních kamer,“ řekla na závěr Peake.

  Spoluzakladatel cestovky: Na Kampu už nechodíme!

  Nedávno se reportéři Expres.cz snažili infiltrovat mezi cizince a okusit atmosféru jednoho z výletu, které kontroverzní cestovka Prague Riverside Parties pořádá. 

  Spoluzakladatel Johnny Gratz nám to ale nedovolil, i přestože se bil do prsou, že před námi nemá co skrývat. Přesvědčivě poté tvrdil, že turisté už malovat na Lennonovu zeď nechodí a skončilo prý také „nahé lezení“ po sochách miminek.

  „Po Lennonově zdi už nemalujeme a na miminka (sochy miminek na Kampě, pozn. red.) už nechodíme, protože nás sledovala policie. I drony za námi létaly! Chodíme teď na Letnou ke Stalinovi,“ řekl nám Gratz, který vyjádřil své obavy i z pražského primátora Zdeňka Hřiba.

  Ten Expresu před časem řekl, že si na kontroverzní cestovku posvítil a zjistil, že není evidována v živnostenském rejstříku. To Gratz vyvrátil.

  Když jsme primátora Zdeňka Hřiba kontaktovali a měli doplňující informace a otázky k Prague Riverside Parties, už nereagoval.

  Viděli jste někdy podobné skupinky turistů dělat nepořádek v Praze? Ozvěte se nám na e-mail tip@expres.cz.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 6:35 6. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   21
  • Tvl
   16
  • Super
   15
  • Haha
   15
  • Cože
   15
  • Sladký
   13

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz