Na druhou stranu například Janis Sidovský na tuto akci nechodí, protože ji považuje za jeden velký cirkus, kde se vlastně na nějaké předpojatosti nehledí. Opravdu účastníci vyjadřují podporu gay komunitě, nebo se jen halí do růžových oblečků a předvádějí se v centru Prahy jako na maškarním? A opravdu se u nás cítí natolik ponižováni a šikanováni, jak rozhlašují?
I když se v České republice najde stále dost lidí, kteří LGBT komunitou a jejím pochodem hrdosti opovrhují, oproti některým místům ve světě u nás mají gayové na růžích ustláno.
Rádoby demokratická Indie v roce 2009 zrušila zákon platící dlouhých 153 let o zákazu pohlavního styku mezi příslušníky stejného pohlaví, aby ho o čtyři roky mohla znovu slavnostně zavést.
Za jediný polibek mezi příslušníky stejného pohlaví hrozí deset let vězení.
Deset let vězení za pusu, útoky mačetou, teror médií
To v Singapuru je už deset let zlegalizovaný intimní vztah mezi dvěma ženami. Muži mají smůlu a mohou jít za totéž až na dva roky do kriminálu. Podivnější je snad ale to, že je pod hrozbou pokuty přikázáno LGBT komunitu zobrazovat v médiích jen v negativním světle.
Naprosto bizarní je Čečensko, které homosexuály pronásleduje, vězní, mučí i popravuje. Dokonce pro tyto účely vybudovalo vězení podobné koncentračnímu táboru z druhé světové války. Prezident Čečenské republiky nařčení odmítl s tvrzením, že v zemi žádní gayové nejsou, a tak nemohou být ani pronásledováni či zavíráni. A že pokud by tam nějací byli, zabila by je přece jejich vlastní rodina.
Na Jamajce – pokud nechcete být neustále fyzicky napadáni spoluobčany nebo policisty – se vlastně gayem ani stát nemůžete. Vláda tomu svými zákony také nepomáhá, za pohlavní styk mezi dvěma osobami hrozí deset let. A to je ještě ta lepší varianta.
Před pár lety zde byl rozsekán teprve šestnáctiletý hoch za podezřelé vztahy s jiným mužem.
V Ugandě hrozí homosexuálům až čtrnáct let v nejhorším vězení a chyběl jen malý kousek k zavedení trestu smrti. Jobovkou také je, že média pravidelně zveřejňují jména a adresy „podezřelých“, aby je jejich spoluobčané mohli zlynčovat.
Možná by si většina účastníků Prague Pride místo vrtění zadkem mohla vzpomenout na jejich utiskované a pronásledované kolegy ve světě a vyjádřit hromadnou podporu právě jim.
Fotogalerie |