Kolem Merkelové slídí vlci, nevídaná porážka zeměmi V4 ji fatálně poškodila

29. června 2018
Katastrofa za katastrofou pronásleduje v těchto dnech zemi našeho západního souseda. Nejprve naprosto skandální prohra německého fotbalového týmu s výběrem Jižní Koreje a potupný konec úřadujících mistrů světa ještě v základní skupině. Následně porážka na politickém hřišti, když země Evropské unie definitivně daly najevo, že s dalšími sociálními experimenty kancléřky Merkelové v migrační otázce nepočítají. Dvakrát velká červená stopka.

Rusko se ukazuje pro německé fotbalisty stejným prokletím jako pro jejich dědečky a pradědečky. Reprezentace pod taktovkou Joachima Löwa zažila historickou blamáž, když se jí poprvé v dějinách nepodařilo postoupit ze skupiny. Ostudná poprava od Korejců 2:0 znamenala slzy fanoušků i německých pivovarů, které počítají ztráty na plánované výtoči.

Jenže německý smutek, který bylo možné registrovat v ulicích ruské Kazaně, bude trvat maximálně pár týdnů a je pravděpodobné, že se z toho germánská repre brzy vylíže. Hůře už to vypadá s kancléřkou Angelou Merkelovou, která své vize společného evropského řešení uprchlické otázky musela tváří v tvář dalším zemím Unie výrazně přehodnotit.

Co je vlastně výsledkem? V první řadě obrovská nespokojenost s výkony kancléřky na německé vnitropolitické scéně. K bavorskému ministru vnitra a šéfovi CSU Horstu Seehoferovi se přidávají další dosavadní spojenci Merkelové. Kritici mluví o definitivním konci kancléřky.

Nyní je všem v Německu jasné, že se v důsledku tlaku německé migrační politiky dostali v mnoha evropských zemích ke kormidlu politici, kteří „Mutti“ ani zdaleka nejsou tak nakloněni jako jejich předchůdci.

Přerozdělovací kvóty nastavené pro dohodu Dublin IV jsou v tuto chvíli passé a státy visegrádské čtyřky slaví vítězství. V4  svou neochotou přerozdělování podpořit Merkelové snahy sabotovala. Stejně jako Italové, kteří již nemusí přijímat zodpovědnost za každého migranta, kterého neziskovky převezou přes Středozemní moře.

Jenže právě toto vítězství znamená pro Merkelovou naprostý zvrat v jejím výsadním postavení, jak ho vnímali sami Němci. Dosud ji sice i přes dílčí nesouhlas respektovali pro její nezlomný vliv na zahraničněpolitickém poli. A to nyní přestalo platit, proti její politice se postavily daleko menší státy, které nedokázala přesvědčit. A vlci se začínají stahovat kolem oslabené vlčice. Dokáže se ubránit?

Přestože Merkelová mluví o vynikajícím výsledku summitu, spokojená být nemůže. To prostě proto, že kompromis nikterak nekoresponduje s jejími vlastními prouprchlickými prioritami. A kromě tradičních oponentů začínají po jejím skalpu volat i z její vlastní členské základny CDU. Například šéf křesťanskodemokratického sdružení Werte-Union z Bádenska-Württemberska Holger Kappel přišel s tím, že je Německo se svou vizí migrační politiky zcela izolované mezi ostatními členskými státy.

„Merkelové čas vypršel. Werte-Union požaduje rezignaci kancléřky na funkci předsedkyně CDU a následné rychlé řešení nástupnictví v úřadu kancléře. Werte-Union proto vyzývá místopředsedu CDU, aby se veřejně od Merkelové distancoval a zajistil nástupce kancléřky,“ citují Novinky.cz agenturu DPA.

Na čí reparát byste si vsadili vy – na ten německý fotbalový, nebo na ten kancléřky Merkelové?

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:00 sobota 27. října 2018. Anketa je uzavřena.

  • 115
  • 13
  • 11
  • 10
  • 8
  • 5
Komentáře