Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pohřeb Karla Schwarzenberga: Památný obřad ve Sv. Vítu v Praze

  Karel Schwarzenberg byl korunován na krále pravdy a lásky. | foto: FB

  Česká republika se loučí s jedním ze svých význačných státníků, Karlem Schwarzenbergem. Pohřeb se státními poctami se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 v 12 hodin v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze na Hradčanech.

  Omezený vstup do katedrály

  Z kapacitních a bezpečnostních důvodů bude vstup do katedrály omezen pouze na pozvané hosty. Pro veřejnost bude přístupná část II. nádvoří, I. nádvoří a na Hradčanském náměstí bude možné celý obřad sledovat na velkoplošné obrazovce.

  Rakev s tělem Karla Schwarzenberga bude vystavena od dnešního dopoledne.

  Čestná stráž a tradiční slavnost

  Karel Schwarzenberg byl členem Řádu Maltézských rytířů, který tradičně spojoval Schwarzenbergy s touto institucí téměř 500 let. Během obřadu budou vojáci Hradní stráže a členové Skautského hnutí střežit uzavřenou rakev s urnou.

  Vztah ke katedrále sv. Víta

  Schwarzenbergové mají blízký vztah k této katedrále, a to díky soše pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga, která se nachází uvnitř katedrály. Její stříbrná tumba s prosklenou rakví leží na pravé straně katedrály a představuje patrona rodu Schwarzenbergů, sv. Jana Nepomuckého.

  Symbolické zahalení a poslední přání

  Rakev Karla Schwarzenberga bude zahalena do schwarzenberské vlajky. Během obřadu budou vystaveny také řády Bílého lva a Zlatého rouna. Dle přání zesnulého zazní československá hymna.

  Mši bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovat budou další duchovní. Různé části obřadu přinesou dlouholetí spolupracovníci, příbuzní a přátelé Karla Schwarzenberga.

  Slavnostní řeč a účast významných osobností

  Smuteční řeč povede prezident Petr Pavel. Závěrem poděkuje syn Jan Schwarzenberg. Čtení přednese synovec Ferdinand, přímluvy přečtou Terezie Radoměřská a Miroslav Kalousek.

  Rozloučení se symboly a slavnostním průvodem

  Na cestě z katedrály bude průvod zastavit u Schwarzenberské kaple, kde zazní 34 úderů zvonu Zikmund jako připomínka 34 let svobodné republiky. Rakev bude následně převezena na Orlík, přičemž průvod projde kolem Schwarzenberského paláce a Černínského paláce.

  Oficiálním fotografem celého obřadu bude dlouholetý spolupracovník a přítel Karla Schwarzenberga, Tomki Němec. Škoda Auto se postará o transport pro blízkou rodinu.

  Památka na velikána

  Pohřeb Karla Schwarzenberga bude nejen slavnostním rozloučením, ale také připomínkou jeho význačného přínosu pro Českou republiku a jeho trvalého vztahu k jejím tradicím a kulturnímu dědictví.

  Na akci Karel žije dál, která 9. prosince doprovodí pohřeb Karla Schwarzenberga, v pražském Lucerna Music Baru zahrají Garage & Tony Ducháček nebo Už jsme doma. K uctění památky bývalého šéfa diplomacie, poslance či senátora Schwarzenberga dále vystoupí Eva Turnová a Lucia Piussi, Monika Načeva, Michal Koval, Horňácká muzika Petra Mičky, James Harries, Tornado Lue nebo Karpatské Chrbáty. S dalšími interprety produkce ještě jedná, informoval za organizátory akce Marek Pražák.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  První termální bazén u Prahy

  Komerční sdělení V Senohrabech u Prahy se rozšířil saunový svět o unikátní termální bazén, moderní ceremoniální saunu pro 150 osob a...

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz