Pohřbu se jen tak nedočkají. Těla horníků pod zemí zůstanou možná i další měsíce!

Těla několika horníků budou muset zůstat pod zemí. Zřejmě i několik měsíců. | foto: Profimedia, koláž Expresu

S neuvěřitelně tragickou ztrátou se musely vyrovnávat rodiny třinácti horníků, kteří zahynuli při tragickém požáru Dolu ČSM na Karvinsku. K události došlo jen krátce před Vánoci a pozůstalí několika obětí se přes celé svátky ani na Nový rok nedočkali ostatků, které by mohli důstojně pohřbít. A jak dnes vyšlo najevo, ještě dlouho se jich nedočkají. Těla mrtvých horníků totiž kvůli stále ještě rozžhaveným chodbám bude možné vytáhnout zřejmě až za několik měsíců!

K tragickému požáru karvinského dolu, kterému předcházel výbuch metanu, došlo 20. prosince. Až do ranních hodin následujícího dne pomalu narůstal počet obětí, jen krátce před Vánoci si tak rodiny horníků prožívaly chvíle nepředstavitelné hrůzy. A se ztrátou se zřejmě jen tak nevyrovnají.

Už druhý den se totiž objevila informace, že kvůli zuřícímu požáru v útrobách dolu budou těla dvanácti z celkového počtu třinácti obětí muset minimálně do Nového roku zůstat pod zemí. Následně byla i přesto další tři těla vytažena. Ostatní pozůstalí však na řádný pohřeb a poslední rozloučení museli čekat. A bohužel, nakonec se nedočkali.

„Z uzavřených prostor se stále odebírají vzorky koncentrací plynu. Teprve po jejich důkladném vyhodnocení budeme moci požádat obvodní báňský úřad o povolení dalších prací i transportu zbývajících horníků na povrch,“ řekl Právu mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V útrobách dolu zahynulo 13 horníků

V útrobách dolu zahynulo třináct horníků.

Aktuálně není možné v dole jakkoliv operovat, i když už byl požár uhašen, stále jsou podzemní chodby rozžhavené. Kdy přesně budou podmínky přijatelné a těla zbývajících havířů budou moci být vytažena, to zatím není známo. V dohledné době to ale podle vyjádření Čelechovského nebude.

„Může to trvat několik týdnů až několik měsíců,“ vysvětlil. 

Těla mrtvých pracovníků dolu, z nichž až na jednoho Čecha byli všichni polské národnosti, budou tedy muset setrvat na místě, kde zemřeli nejspíš velmi bolestivou smrtí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:28 5. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  18
 • Trapas
  13
 • Super
  8
 • Haha
  8
 • Cože
  8
 • Sladký
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat