Prezidentský ples na Hradě: Proč mu venkov tleská a Praha se ušklíbá?

3. února

V pořadí 4. reprezentační ples prezidenta republiky na Pražském hradě rozdělil Česko, stejně jako osoba prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše. | foto: Koláž Expres.cz

V pořadí 4. reprezentační ples prezidenta republiky na Pražském hradě rozdělil Česko na dva nesmiřitelné tábory, stejně jako jeho hlavní protagonista Miloš Zeman (74). „Pražská kavárna“ nad ním ostentativně ohrnuje nos, dost možná i proto, že vstupenka stála deset tisíc korun, mimopražští naopak vyzdvihují fakt, že hlava státu ctí tradice a folklór a nebojí se do tomboly dát sud piva ani pozvat Michala Davida, aby zazpíval.

Prezidentský ples na Hradě, jehož výtěžek půjde na podporu Nadace Ivany Zemanové, i letos vzbudil poměrně bouřlivé reakce. Odpůrci Miloše Zemana a jeho „hradní crew“ na něm samozřejmě nenechali nit suchou. 

Pravda, hlava státu by měla jít příkladem a dodržet předepsaný dress code. Ten rozhodně nediktuje lesklý oblek a modrou vázanku se vzorem, o nevhodně zvolených botách ani nemluvě. I v tomto případě se projevila prezidentova zaťatost a jeho oblíbené „Stejně vám to udělám natruc, protože můžu, jsem přece prezident!“.

Kritici se pustili i do „kamarádšoftů“, které Zeman na Hradě praktikuje. Ples moderovala manželka kancléře Vratislava Mynáře Alex, kterou doplnil Libor Bouček. I ten to od mnohých „pravdoláskařů“ schytal. Prý si tenhle džob mohl odpustit. Jako by snad existovala nějaká „nezávislá komise“ pro posuzování „nezávadnosti“ kšeftů. Třešničkou na pomyslném dortu pro vyvolené pak bylo vystoupení Michala Davida a Heleny Vondráčkové. 

Vadila i tombola, do které podle některých rozhodně nepatří soudek piva a podobné propriety, které se na Hrad nehodí a odkazují spíše ke scénám z filmu Hoří, má panenko!

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Co by byla Praha a celé Česko bez kačeny se zelím, bez hospody U Fleků, bez Švejka, bez trdelníku, bez Bedřicha Smetany a jeho lidové Prodané nevěsty?“ ptal se jeden z reagujících na komentář známé módní kritičky.

„Jsme v Česku a máme českého prezidenta. Co je špatného na tom, že se na plese objeví pivo a troška toho folklóru? Praha si někdy moc hraje na světovou...,“ přidal se další diskutující, který je tak trochu alergický na velkopanské projevy z hlavního města.

Jaký prezident (a jeho blízcí a spolupracovníci), takový ples. Je úplně jedno, jestli tam bude sedět Petr, nebo Pavel. Jiným zase „nevoněli“ kamarádi Václava Havla z řad disentu, kteří dress code taky moc neřešili. O (ne)konzumaci alkoholu, na který se v souvislosti s Havlem „zázračně“ zapomnělo, ani nemluvě.

A že byl v tombole soudek piva a prohlídka plzeňského pivovaru? K plesům to prostě patří. A je úplně jedno, jestli se konají na zámku, nebo v sokolovně. Žízeň je všude, na Hradě i v podhradí, Česko není zrovna baštou abstinentů a hlavy státu v proudu času tomu odpovídají.

„Pražští kavárníci“ a „profi ohrnovači nosů“ asi moc plesů a zábav neabsolvovali. Jinak by museli vědět, že hity Vondráčkové a Davida, ať chtějí, nebo ne, fungují na tanečních zábavách mnohem lépe než alternativní jazzové uskupení ve stylu „tahání kočky za ocas“ nebo třeba luzný zpěv velryb. Na ten se moc tančit nedá, nehledě na to, že byste marně hledali někoho, kdo umí slova nazpaměť. 

Fotogalerie

Anketa

Prezidentský ples na Hradě: Proč mu venkov tleská a Praha se ušklíbá?

Super 246
Haha 25
Cože 17
Trapas 123
Tvl 40
Komentáře