jít naiDNES.cz

Nová šokující studie odhalila: Lidské tělo je plné plastů!

Lidské tělo je plné plastů! Mikročástice se dostanou téměř všude. | foto: koláž expres

To, že jsou plastů plné oceány a ryby mají plasty naplněné trávicí ústrojí, je bohužel známá věc. To, zda se mikročástice plastů nacházejí i v lidském těle, to doposud nebylo probádáno. Právě teď vědci přišli se šokujícím závěrem: Mikročástice plastů se dostanou nejen do střev, ale také do krevního řečiště. Jaký to bude mít dopad?

Jak ukazují nejnovější studie, strašák jménem plastové mikročástice se týká nás všech. Ba co víc, máme jich plné tělo! Vědci z Medical University ve Vídni provedli studii napříč kontinenty a zkoumali vzorky stolice lidí z Finska, Itálie, Japonska, Nizozemí, Polska, Ruska, Velké Británie a z Rakouska. Co objevili?

V každém vzorku stolice vědci našli stovky plastových mikročástic! „Zatímco nejvíce plastů se nachází ve střevech a žaludku zvířat, ty nejmenší částice se dostanou i do krevního řečiště lymfatického systému a do jater,“ vyjádřil se doktor Schwabl z Vídně. „Máme poprvé důkaz, že mikročástice se nacházejí v lidském těle,“ pokračuje vědec.

Bohužel není zatím jasné, jaký dopad na zdraví mohou mikročástice mít. Kromě toho, že mohou dráždit střevní stěnu, předpokládá se, že se mohou usazovat v játrech a budou přítomné v krevním řečišti a v lymfatickém systému. Rizikem jsou nejen samotné plastové mikročástice, ale také ty, které se vážou na toxické látky.

Produkce plastů každoročně roste.

Produkce plastů každoročně roste.

Do lidského těla se mikročástice mohou dostat například pitím z plastových lahví nebo konzumací ryb. Do vodních toků se dostávají z odpadních vod, dokonce i po jejich čištění ty nejjemnější částice ve vodě zůstávají. Navíc jejich odstraňování je příliš nákladné, a tak české čističky na jejich čištění zatím nepřistoupí.

Oceány jsou plastů plné. Od velkých kusů až po mikročástice.

Oceány jsou plastů plné. Od velkých kusů až po mikročástice.

Mikroplasty obsahují zejména vody z praní, různá peelingová mýdla a gely nebo čisticí prostředky do myček nádobí. Velkým zdrojem mikroplastů je rozpad větších plastových předmětů, které někdo vyhodil, ale i automobilová doprava, zejména obrušování pneumatik.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:25 24. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  32
 • Super
  12
 • Sladký
  12
 • Cože
  10
 • Trapas
  8
 • Haha
  6
Komentáře