Konec „svůdných“ fotek s brčkem a dětských oslav? Zákaz plastů na jedno použití!

Konec hloupých selfie s brčkovými drinky! | foto: Profimedia.cz

Plastová brčka, talíře, příbory. Požehnání pro rychlé občerstvení a spása zaneprázdněných hostitelek (nejen) zahradních slavností. Brzy jim ale zazvoní umíráček. Jsou totiž velkou zátěží pro životní prostředí. Senát podpořil unijní zákaz plastových výrobků na jedno použití. Na rozdíl od vlády podpořil i zákaz plastových vatových tyčinek.

Podpora směrnice je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) prvním krokem. Resort totiž v současné době pracuje na několika souvisejících zákonech.

Bude to zákon o výrobcích s ukončenou životností a bude to také novela zákona o obalech. „Jsme evropskými šampiony v třídění především plastů, takže stovky tisíc žlutých kontejnerů fungují dobře. Patříme dokonce mezi tři nejlépe třídící země v Evropě,“ prozradil Brabec.

Připravované změny rozhodně nepotěší výrobce plastového tovaru, který se stal velmi výnosným byznysem. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je při řešení následků doby plastové nutné jednat i s výrobci plastového zboží.

„Výrobci zavedli tyto jednorázové produkty a produkují velké množství zboží v těchto obalech, z čehož mají velké zisky. Je naším právem i povinností od nich žádat, aby se podíleli na řešení toho, co svojí výrobou způsobují,“ nechal se slyšet. Evropská komise chce po členských státech, aby do roku 2025 zajistily sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, třeba pomocí vratných záloh.

Vypadá to, že se Česko musí naučit pít míchané drinky bez brčka, protože alternativní „papírová“ nebo bambusová se moc neosvědčila, protože dopadla podobně jako lžičky z NDR v legendární scéně z Pelíšků. Podobně jako si zvykneme na klobásy na papírových táccích místo těch plastových. 

Že našinci nemají problém se změnami, dokázaly i hudební festivaly, kde návštěvníci způsobně pijí ze zálohovaných kelímků z tvrzeného plastu. Konečně jednou provždy odzvoní „svůdným“ fotkám, na nichž dámy pijí drink brčkem a špulí při tom rty po vzoru Agáty Prachařové.

Nehledě na úrazy a trapasy, když pod rouškou tmy a vinou lehkého ovínění tápete po tom, kde se vaše slámka aktuálně nachází, a buď si při tom vypíchnete oko, nebo ji ne a ne najít.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 14. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  13
 • Super
  6
 • Haha
  6
 • Cože
  5
 • Sladký
  5
 • Tvl
  4
Komentáře