Na sílu nový primátor Prahy Hřib: Udělá se, nebo oddělá?

Nový pražský primátor Zdeněk Hřib | foto: iDNES.cz

Jako symbolický dárek ke státnímu svátku dostali obyvatelé Prahy nového primátora. A opět jím bude neokoukaná tvář – Adrianu Krnáčovou vystřídá, mimo metropoli téměř neznámý, Zdeněk Hřib.

V rámci nově vzniklé magistrátní koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a hnutí Praha sobě se Hřiba podařilo protlačit „na sílu“. Vytrucované pirátské obsazení primátorského postu je ale jen optickým vítězstvím a do budoucna může pro mladou partaj a její přelétavé voliče znamenat danajský dar. Další dva klíčoví zájemci o primátorský post Jiří Pospíšil a Jan Čižinský mohou v záloze čekat na chyby nezkušeného Hřiba, soustředit na výkon vlastních, méně náročných funkcí a ve vhodný okamžik nově vytvořenou koalici i primátora sestřelit. Jsou to právě Pospíšil a Čižinský, kteří rozhodnou, jestli se Hřib na primátorském postu udělá, nebo oddělá.

Piráti si vytrucovali primátora, Pospíšil a Čižinský se takticky stáhli

V rámci koaličních vyjednávání Pospíšil i Čižinský splnili vše podstatné, co požadovala Pirátská strana. Z „kumulátorů“ funkcí se, aspoň na čas, stali zodpovědní politici, kteří ctí výsledek voleb i požadavky koaličního partnera. Obratná taktika vytváří tlak na Piráty – po zisku primátorského křesla je může poměrně rychle připravit o iniciativu i politické body. Přes proklamovanou týmovou spolupráci leží tíha odpovědnosti na osobě primátora a Zdeněk Hřib bude muset prokázat vysoce nadstandardní manažerské a vyjednávací schopnosti, aby v nové roli obstál. Koneckonců byli to právě Piráti, kteří nahlas opakovali, že funkce primátora je jen jedna.

Jde Pirátům hlavně o funkce?

Určité rozpaky nad osobou Zdeňka Hřiba vyvolávají i jeho odpovědi v rozhovorech po čerstvém ustavení nové koalice i obsazení vedení města. Hřib opakovaně hovořil o výměně ředitelky magistrátu a personálních změnách v městských společnostech. Kromě obecných frází nepadlo v podstatě ani slovo o programových prioritách, řešení katastrofálního stavu pražských mostů nebo investičním plánu hlavního města. Z Hřibových odpovědí se může zdát, že Pirátům, opojeným dílčími volebními úspěchy, jde především o funkce. Hřibova rétorika se v mnohém podobá slovníku i mechanismům tradičních stran, které se po volbách vždy soustředily především na personální rozparcelování hlavního města a obsazení klíčových postů na magistrátu.

Pospíšil a Čižinský: Mohou vyčkávat a vyrazit ze zálohy

To Pospíšil a Čižinský za sebe do vedení města vyslali zástupce v podobě Hany Marvanové a Hany Třeštíkové a nyní mohou takticky vyčkávat a silnější pozicí v radě města Piráty i Hřiba v podstatě válcovat. Výsledky vyjednávání i svojí rolí si oba zároveň vytvořili prostor pro případnou změnu koaličního formátu. To samé jistě mohou do budoucna udělat i Piráti, na nich však již bude nesmazatelná tíha politického trucu, kterou si voliči budou pamatovat.

Pospíšil s Čižinským ustoupili ambicioznímu Pirátovi. Může jít ale o taktiku.

Pospíšil s Čižinským ustoupili ambicióznímu pirátovi. Může jít ale o taktiku.

Udělá se, nebo oddělá?

Problém pirátské party je v tom, že tato strana sice dokáže, zejména v Praze, poměrně jednoduše sesbírat voliče, ale také je může velice rychle poztrácet. Pokud by se sebevědomý Hřib na primátorském postu začal dopouštět nepříjemných eskapád a překvapení, mohou pirátští nespokojenci velmi rychle přejít jinam. Zejména hnutí Praha sobě a Piráti soupeří o velmi podobného voliče, čemuž napomáhá i to, že Čižinský v rámci komunálu svlékl svoji poslaneckou lidoveckou vestu.

Dohodnutý koaliční kompromis v hlavním městě představuje kombinaci dílčích vítězství a dočasně potlačených ambicí – Jiří Pospíšil a zejména Jan Čižinský do budoucna určitě neztratí chuť ve vhodný okamžik Zdeňka Hřiba vystřídat. Ten si zkusí, jak mu po předvolebním béžovém saku sedí primátorský post, přičemž v nové funkci může jenom překvapit. Praha může mít v nadcházejícím období novou politickou hvězdu, ale také klidně i vyjednávání o novém primátorovi.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:09 24. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  25
 • Super
  14
 • Haha
  13
 • Tvl
  12
 • Cože
  7
 • Sladký
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat