jít naiDNES.cz

Piráti odmítají spolupráci se stranami „s máslem na hlavě“. To ale mají všechny!

Lídr pražské kandidátky Pirátů Zdeněk Hřib | foto: Profimedia.cz

„Pusťte nás na ně!“ hlásí Pirátská strana ve svém volebním programu. Pražský magistrát by si svěží vítr jistě zasloužil, navíc průzkumy mluví v jejich prospěch. Otázkou je, jestli tam Piráti po volbách vůbec dofouknou. Odmítají spolupráci s všemi stranami, které přicházejí v úvahu, a tak nějak není jasné, s kým by tedy chtěli vládnout.

„Naším cílem je získat takový volební výsledek, aby nás kmotři nemohli obejít,“ říká lídr Pirátů Zdeněk Hřib.

Chvályhodný, leč zároveň dost limitující je fakt, že by koalici Piráti nesložili s extremisty a jednotlivými problematickými kandidáty. Koalice ODS by se tak musela obejít bez Bohuslava Svobody. V podobném duchu si spolupráci neumí představit ani s dvojkou ODS Alexandrou Udženijou nebo Janem Čižinským. U lídra hnutí Praha sobě, který se v Praze těší velké oblibě, je trnem v oku hlavně kumulace funkcí. Kromě místa v zastupitelstvu magistrátu je Čižinský také starostou Prahy 7 a poslancem za KDU-ČSL.

Ze stejného důvodu není průchodná ani koalice s TOP 09, jejíž předseda Jiří Pospíšil je nejen předsedou strany, ale i europoslancem a lídrem společné kandidátky se STAN a KDU-ČSL.

Nemyslitelná je také jakákoli spolupráce s ČSSD, komunisty nebo hnutím ANO.

„Pan Stuchlík uznal, že vedení paní Krnáčové bylo fiasko. ANO má teď na volitelných místech jen jednoho radního, Ing. Lacka odpovědného za bydlení. Podle ANO byli tedy nejúspěšnější v řešení bytové problematiky. Ta bytová krize se jim opravdu povedla!“ vtipkuje na svém twitterovém účtu Hřib.

Po 5. a 6. říjnu uvidíme, s kým nakonec Piráti budou ochotní jednat, jejich lídrovi ale nelze upřít, že je vždy připraven. „Byl jsem v předvolební debatě jediný, kdo věděl, kolik v jeho městě stojí měsíční kupon na MHD. Řekl bych, že to dost vypovídá o zájmech mých oponentů. V době, kdy se ve velkém řeší dopravní krize a MHD, by tohle každý kandidát na primátora měl vědět,“ říká Zdeněk Hřib.

Něco nám říká, že povolební vyjednávání tak jednoduchá nebudou. Na druhou stranu je trochu smutné, že ani jeden z kandidátů tu částku nedal dohromady. Není divu, že volič výroky typu „Jsem/jsme s vámi!“ vnímají spíš jako výsměch.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:14 8. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  11
 • Haha
  8
 • Super
  7
 • Sladký
  6
 • Cože
  5
 • Tvl
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat