Co si myslíte o způsobu komunikace, který Piráti po vyhazovu Ivana Bartoše zvolili - ať už jsou to silná obvinění směrem k ODS, nebo některé výpady na sociálních sítích? Například Mikuláš Ferjenčík premiéra Fialu označil za „fialového podrazáka“. Není to moc?
Bez ohledu na to, co si o jeho odpovědi myslím já, tak protisystémová rétorika je to, co Piráty vyneslo nahoru. V tuto chvíli se k ní opět budou muset vrátit, takže jim to neuškodí.
Je pro Piráty vzniklá situace a pravděpodobný odchod z vlády další propad ke dnu, nebo z něho naopak mohou těžit?
Mohl by z toho být restart, protože mezi mladými voliči je pořád slušný počet těch, kterým se systém nelíbí, ale Babiš nebo SPD jsou pro ně nepřijatelní a SOCDEM nebo komunisté zatíženi minulostí. Budou se tedy rozhodovat mezi Piráty, Turkem nebo tím vůbec nejít k volbám.
Piráti tvrdí, že si ODS mete cestičku k spolupráci s hnutím ANO. Dovedete si to po letech antibabiš kampaně představit? A co jako politický marketér říkáte na parodický název „ODSÁNO“, který začínají Piráti používat?
ODS má v tuto chvíli postavenou rétoriku na boji proti Babišovi. Pokud by se přetočili o 180 stupňů, byla by to jejich smrt. Celá věc spíš vede k systému dvou silných stran – na jedné straně „pravicové“ SPOLU a na straně druhé k „levicovému“ ANO. Co se nálepky ODSÁNO týče, všiml jsem si na sítích, že se některým lidem zdá vtipná, určitě je zapamatovatelná.
Co říkáte na postoj Jana Lipavského, který se vůči Pirátům částečně vymezil a naznačil odchod ze strany? Někteří to berou jako zradu, podle jiných by bylo dobře, kdyby na MZV na úkor členství ve straně zůstal...
Lipavský už od začátku působí jako svébytný politik, který s levicovou rétorikou levého pirátského křídla nijak nesouzněl. Myslím, že cesty jeho a Pirátské strany se definitivně rozcházejí a pokud bude kandidovat v parlamentních volbách, tak za někoho jiného.
Kde by mu to mohlo sedět nejlépe? Mluví se o TOP 09, nabídli se i lidovci. Nebyl by to zvláštní „přestup“ - od progresivistické a liberální strany ke konzervativním křesťanům?
Lidovci jsou mezi mladými lidmi a v Praze velmi slabí, logiku by to dávalo. Nemyslím si, že by Lipavský do KDU vstupoval, může být buď ve vládě nebo i později na kandidátce SPOLU jako nestraník. Větší logiku by podle mě dával STAN, který je Pirátům programově bližší a v Praze na tom také po akci Dozimetr není nijak dobře. Ale to jsou všechno předčasné úvahy. Strany mají své zasloužené členy a existuje jedno jugoslávské přísloví „malá řeka a moc krokodýlů“ a boj o místa na kandidátce bude velký – klidně ho mohou teď jen využít z hlediska PR a pak se najednou ukáže, že první volné místo na kandidátce je bůhvíkolikáté v pořadí.
Dovedete si představit Pirátskou stranu bez Ivan Bartoše v čele? Kdo je podle vás ideálním kandidátem na jeho místo?
Během roku, který máme do voleb, lze jen velmi špatně vybudovat všeobecně známou osobnost z někoho úplně neznámého. Já bych si tipoval na Kolaju, který je poměrně známý, mezi Piráty oblíbený a nezadal si příliš s tou levicovou partou, které se chytli v Bruselu.
Zaznělo i jméno bývalého primátora Zdeňka Hřiba. Měl by podle vás na to stranu vést?
Zdeněk Hřib je polarizující, ale má výsledky. Myslím si ale, že to je spíš typ velmi schopného manažera než někdo, kdo chce trávit padesát hodin denně nasloucháním jednotlivým členům a proudům a snahou dohadovat nějaký konsensus mezi nimi. Vést Piráty je trochu jako pást kočky.
Kdybyste měl vypíchnout jednu věc, co musí Piráti změnit a udělat pro to, aby ve sněmovních volbách příští rok uspěli?
Musí odejít z vlády co nejdříve a přijít s nějakými korupčními skandály, na které třeba během svého působení ve státní správě nashromáždili kompra. Model „jsme mladí a nadšení – věřte nám“ už prohospodařili. Teď by museli přesvědčit voliče, že opravdu vidí do toho, co se děje, a jsou schopni chytit někoho konkrétního za prsty.
Fotogalerie |