Ivan Bartoš se právě vrátil od Petra Pavla. A do zpěvu mu příliš nebylo. Na tiskové konferenci mluvil pomalu, vlekle, často se přeříkával, byla na něm znát značná únava a po velkou část tiskové konference se díval do země. Aby ne, nejen jeho ministerstvo, ale i jeho strana se závratnou rychlostí řítí do záhuby. Jedinou pirátskou nadějí je prozatím ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, o kterém se v médiích v poslední době velmi často spekuluje. Lipavský totiž stále mlží, zda převlékne kabát a vrátí se jako ministr za stranu jinou, nebo zda definitivně skončí i on.
Pro mnohé je varianta odchodu již prověřeného ministra zahraničí v době dvou velkých válek na evropském kontinentu nemyslitelná. Lipavský však zatím drží hrdinnou tvář pirátské sounáležitosti, a STAN se k němu zatím taky nemá. On i další pirátský ministr, Michal Šolomoun jsou právě vydáni na milost a nemilost aktuálně uzamčeného pirátského fóra.
Bartoš sám se dušoval, že oba ministři podle něj pracují dobře, takže jich je z praktického hlediska docela škoda. Podle Bartoše by však přesto oba měli podat demisi. Faktem však je, že i po podání demise ministrům poběží určitá „výpovědní lhůta“. Jak dlouhá tato lhůta je zatím nebylo zmíněno. Další rozhodnutí Bartoš nechává na obou ministrech, kteří by si měli sáhnout do svědomí.
Záleží tedy na tom, do čího svědomí ministři sáhnou. Lipavský se aktuálně nachází mezi mlýnskými kameny, všichni tvrdí, že tak dobrý a viditelný ministr zahraničí by odcházet neměl (zařídil vládě celkem solidní PR svými fotkami ve vojenské výzbroji na Ukrajině), ale všichni taky říkají, že zradit vlastní stranu by bylo nemorální. A teď babo raď. Ivan Bartoš nezapomněl pomyslně na dálku na ministry mrknout, že piráti byli vždy konstruktivní a hráli fér.
Bartoš s prezidentem řešil i věci, které má právě odvolaný ministr rozdělané. Jedná se o několik projektů, které jsou více či méně úspěšné, nejde totiž jen o digitalizaci stavebního řízení. Otázky také padly na příští volby a Bartošovy výhledy na další volební období. „Uvidíme, kam nás vody české politiky zavedou,“ povzdechl si. Bartoš své straně také dal do vínku pozici bojovníka proti ANO nebo například SPD. Také nezapomněl připomenout, že než vstoupil do politiky, měl vyšší příjmy než jako poslanec. „Začínali jsme jako strana bez kmotrů, bez mediálních domů, rozhodně to není o penězích nebo o funkcích,“ dodal. „To nejsou náměstci Ivana Bartoše, na těch rezortech, to je potom na vůli toho ministra, jak ten jeho tým je složený,“ komentuje případné další demise Pirátů.
Jiní, jako například bývalý premiér České republiky Jiří Paroubek, který je jistě rád, že už podobné věci řešit nemusí, k tomu dodal, že odchodem z vlády Piráti ztratili důvěryhodnost. „Je to stejné jako v případě mladé dámy, která přijde o panenství,“ pokusil se nevybíravě o vtip. Ať už použijeme jakékoliv nemístné přirovnání, je víc než pravděpodobné, že ke své původní popularitě se Piráti patrně nevrátí. Jak již bylo zmíněno, jejich voliče zkrátka nebaví nudní konformní úředníci.
„Není vám zima? Je dneska zima, co?“ uvedla předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která zastupovala za TOP 09. Popřela, že by se situace měla nazývat jakoukoliv vládní krizí. Stejně jako ostatní političtí zástupci promluvila o nutnosti urychlení „přesazování“ ministrů. Opřela se také pasivně do své kolegyně Olgy Richterové, kterou kritizovala za ostré výroky v posledních dnech. Pekarovou Adamovou by prý velmi překvapilo, kdyby Richterová ve funkci místopředsedkyně poslanecké sněmovny chtěla setrvat. S Janem Lipavským však souzní a koketně naznačila, že by klidně mohl ministr zahraničí obléct dres TOPky.
Ke dvacáté hodině bylo 30. září hlasování na Pirátském fóru zastaveno a otevřeno veřejnosti. Podle Pirátské strany se pro odchod z vlády vyslovilo celkem 709 z 894 členů Pirátů, což představuje zhruba 79 % všech hlasujících. Je to tedy vytesané do kamene, Piráti půjdou v nejbližších dnech z vlády pryč. Prezident Petr Pavel pověřil k zítřejšímu dni agendou ministra pro místní rozvoj Mariana Jurečku, místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí. Bude tak vedle Karla Havlíčka jedním ze supermužů v dějinách české politiky. Tahanice o Lipavského jsou však stále na stole s naprosto nepředvídatelným výsledkem.
Premiér Petr Fiala se samozřejmě nezapomněl opřít do Ivana Bartoše, s úsměškem na tiskovce prohlásil, že do budoucna nepočítá s ministerstvem pro digitalizaci. „To byla pozice speciálně designovaná pro Ivana Bartoše,“ červená se Fiala. „Ten proces digitalizace budeme řešit jinými způsoby.“ Premiér také zmínil, že chce mít „vše hotovo do konce týdne“. A nezapomněl také opěvovat Lipavského. Zdá se, že ministr zahraničí je aktuálně vedle Vojty Kotka a Petra Pavla jedním z nejžádanějších mužů Česka. Fiala si prý setrvání Lipavského podle vlastních slov dokáže představit. Předseda vlády také potvrdil, že Lipavský skutečně demisi podá.
Fotogalerie |