Konec Ivana Bartoše měl znamenat i konec Pirátů ve vládě. Tak se taky stalo, ale vlastně ne tak docela. Lipavský si připravil docela chytrou taktiku, se ctí Mirka Dušína prohlašoval, že v případě odchodu kolegů opustí svůj post také. Zároveň na něm ale byla znát únava a deziluze z jeho pirátského působení, a tak velmi brzy prohlásil, že je připravený loď opustit. A nakonec dopadlo vše podle plánu, Piráti odešli, Lipavský s nimi, ale půl dne na to se na ministerstvo s úsměvem vrátil v plné síle. Ostatně, přepřahat zaběhaného ministra zahraničí, což je aktuálně velice důležitý post, by byla hloupost. Nezradil ale Lipavský tak trochu své stranické kolegy?
Jeho odchod si prý nepřál ani premiér, ani prezident, dokonce ani ostatní členové vlády. „Honzovo rozhodnutí je vystoupit z Pirátské strany. Já to respektuji,“ komentoval odchod Lipavského bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš. Lipavského rozhodnutí podpořil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, nebo například předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Možná už v té době věděla, že se u nich v TOPce jedno místo uvolní.
Odchod z TOP 09 totiž oznámil její samotný zakladatel Miroslav Kalousek, který stanu opouští po patnácti letech práce. „Rozhodnutí Miroslava Kalouska respektuji,“ prohlásila Pekarová Adamová. Že by to o respektu byla nějaká domluvená fráze? Jak moc se poté pomluví navzájem v soukromí, to už je věc jiná. Tyto výrazy z therapy talku však zbavují mluvčího jakékoliv povinnosti se k situaci vyjadřovat. Tak snad se nedočkáme další živelné tiskové konference plné pasivních urážek.
Jan Lipavský je ale hodný kluk, a dokazuje to i průzkum jeho výroků: v drtivé většině případů Lipavský nelže, ani nepronáší zavádějící výroky, a když už, je to většinou bota typu popletení roku konání referenda. Vládě také udělal skvělé PR v podobě návštěvy Ukrajiny v jejích těžkých dnech, ale také solidní reprezentací na mezinárodních summitech a schůzích. „Jsem rád, že se Jan Lipavský po našem rozhovoru rozhodl pokračovat v mém vládním týmu,“ děkuje mu Petr Fiala na síti X. „Honza Lipavský obstál v roli českého ministra zahraničních věcí jako málokdo. Bylo by chybou jej nyní střídat pouze z úzkých stranickopolitických zájmů. Mezinárodní bezpečnost obyvatel naší země zde má mít přednost,“ kvituje volbu Hayato Okamura, pražský poslanec za KDU-ČSL a bratr předsedy SPD Tomia Okamury.
Pod posty Fialy i Hayata Okamury lidé samozřejmě nezapomínají psát své názory a připomínky, které jsou v různé míře konstruktivní, negativní i pozitivní. Někteří se dokázali povznést nad věc a napsat o tom dokonce báseň:
A jak se k tomu vyjádřil samotný reinkarnovaný ministr Lipavský?
„Do budoucna přeji Pirátům hodně úspěchů v jejich novém směřování.JLP.S.: Zároveň Vás prosím o vymazání ze seznamu registrovaných příznivců.“
Toto zakončení jinak rozsáhlého poděkování má nepřehlédnutelný závan bodnutí do zad. Jako by Lipavský naznačoval, že od této chvíle své pirátství zamete pod kobereček, a o žádných Pirátech jsme nikdy nic neslyšeli. A jako by se nechumelilo Lipavský vydává také další vyjádření a zprávy. Ještě dnes stihl svému japonskému protějšku Takeshi Iwayovi pogratulovat k novému jmenování. Tobě taky, Honzo, tobě taky. „What a week,“ povzdechuje si ministr zahraničí. Piráti mezitím rozjíždějí akci zvanou „Lepší opozice“.
A také nezapomínají ukřivděně vytahovat nové a nové bolístky. Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, například napsala naštvaný post, kde kritizovala blokování rodičovského příspěvku ze strany KDU-ČSL. „Poté, co jsme tuto pomoc pro rodiny s dětmi prosadili, ji samozřejmě na vládu věcně nesl pan ministr Jurečka,“ rozohňuje se. A co tím chtěl básník říci? Snad asi to, že Piráti převzetí rezortu Jurečkovi nepřejí. Ve skutečnosti se v této zprávě mělo skrývat pravděpodobně spíše to, že bez Pirátů sociální politika zásadně upadne. Což se vlastně nakonec může klidně stát. A mimochodem, Richterová zatím ve své funkci zůstává, přestože se do ní včera na tiskovce opřela Markéta Pekarová Adamová tím, že pochybovala, že by tom všech chtěla Richterová ve svém postavení setrvat. Zatím ticho po pěšině.
Pirátská strana se pomalu ale jistě přesouvá do opozice. Daří se jim komunikovat, co bude dál. Na tiskové konferenci, kterou uspořádali, ústy Ivana Bartoše okomentovali, proč vůbec do vlády chodili. Fakticky a pravdivě zmínili několik svých úspěchů a snažení. Že se významně zasadili o navýšení rodičovského příspěvku, to je fakticky správně. Nezapomněli zmínit ani své úspěchy v oblasti digitalizace a antikorupčních zákonů. Asi si uvědomili, co od nich voliči vlastně původně chtěli. Proč toto nekomunikovali a více nahlas neprosazovali dříve, toť otázka.
Že se veřejně Lipavský od Pirátů distancuje, je příznak toho, že je uvnitř stany něco špatně. Dlouhodobě se mluví o rozštěpenosti strany na různé (různě radikální frakce). Pirátům ostatně vděčí za to, že se do vlády vůbec dostal. Doufejme, že s nabytou důvěrou ve své výborné práci nepoleví.
Fotogalerie |