Piráti před volbami argumentovali, že ministři mají mít dostatek času pro výkon své funkce a pracovní povinnosti nesmějí zanedbávat. Ivan Bartoš a Olga Richterová se po očekávaném přestupu do vlády odejít z Poslanecké sněmovny, zdá se, nechystají.
Za šéfa strany Bartoše by jako náhradník přišel zástupce STAN, který by tak rozšířil klub Starostů na 34 poslanců, Piráti by tak oslabili na tři poslance. Po složení mandátu se navíc zákonodárce už nemůže vrátit.
„My samozřejmě budeme apelovat na to, že by se lidé měli věnovat jedné práci naplno, je to vždycky lepší,“ řekl médiím předseda STAN Vít Rakušan k situaci, kdy úspěšní kandidáti chtěli zaujmout jak místo poslance, tak křeslo ministra, případně jinou významnou funkci.
„Uvidíme, jak se k tomu postaví, nutit je já osobně nebudu,“ řekl Právu k případnému odchodu pirátských adeptů ze Sněmovny jeden z vyjednavačů STAN, předseda poslanecké frakce Jan Farský.
Na případnou kumulaci funkcí jsme zeptali Tomáše Kopečného, který má tento bod v Pirátské straně ve své gesci, do uzávěrky na dotazy Expresu bohužel neodpověděl.
Už v minulosti řešil souběh funkcí pražský primátor Zdeněk Hřib. Piráti v Praze na jeho žádost loni na jaře změnili podmínky tolik diskutované kumulace, proti které před volbami vystupovali. Uvolněný člen zastupitelstva nebo radní nesměl sdružovat funkce déle než půl roku. Pak to změnili na rok a půl. Hřib to prý zpočátku špatně odhadl, vymluvil se i na nedostatek politických zkušeností.
„Jako popírání našeho principu nekumulace funkcí to nevnímám. Spíše se to dá chápat tak, že jsme zjistili, že jsme udělali chybu, a chceme ji napravit. Vnímám to tak, že jsem přišla o zkušené kandidáty, a přijít o ně v zastupitelském klubu nebylo dobré,“ řekla pražská zastupitelka Eva Horáková (Piráti).
Fotogalerie |